Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

3050/2013. (II. 28.) AB végzés

alkotmányjogi panasz visszautasításáról

Az Alkotmánybírság tanácsa alkotmányjogi panasz eljárás tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény egyes rendelkezései alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszokat visszautasítja.

I.

[1] A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény (a továbbiakban: (Nkt.) egyes rendelkezéseivel összefüggésben két önkormányzat (Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat, Tiszaújváros Városi Önkormányzat) polgármestere fordult alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybírósághoz. A tartalmilag (és szinte teljes egészében szövegsze-rűleg is) egymással megegyező alkotmányjogi panaszokat - azok tárgyi összefüggése folytán - az Alkotmánybíróság az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 58. § (2) bekezdése, valamint az Alkotmánybíróság Ügyrendje 32. § (1) bekezdése alapján egyesítette, és egy eljárásban bírálta el.

[2] Az indítványozók hivatkoznak arra, hogy Magyarország Alaptörvénye szerint a helyi önkormányzat törvény keretei között a helyi közügyek ellátásban vesz részt. A települési önkormányzat az általa alapított és fenntartott iskolák tekintetében - a támadott jogszabályi rendelkezések folytán - a jövőben nem láthat el fenntartói feladatokat, így nem vehet részt e területen a köznevelés-közügyek lakossági igények szerinti megszervezésében, megtervezésében és irányításában. Álláspontjuk szerint az iskolafenntartás olyan önkormányzati felelősség, amely nélkül a települési politika nem képzelhető el, a törvény rendelkezései sértik az önkormányzatiságot, és megszüntetik a település közösségének saját ügyeiben való eljárási jogát. Sérülnek az önkormányzat jogai amiatt is, hogy az általa fenntartott intézményrendszer sorsa bizonytalanná válik, sérülnek az önkormányzati tulajdonosi és döntési jogosultságok is.

[3] Az indítványozók szerint az Nkt. mindazon rendelkezései, amelyek arra hivatottak, hogy felváltsák az eddigi helyi önkormányzati feladatellátási rendszert egy állami feladatellátási rendszerrel, a kellő idő hiánya miatt ellentétesek az Alaptörvénynek a demokratikus jogállamra vonatkozó rendelkezéseivel. Az indítványozók alkotmányjogi panasza az Nkt. hatálybaléptetésére vonatkozó, és az ahhoz kapcsolódó rendelkezések alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányul arra tekintettel, hogy a bevezetésükhöz a jogalkotó nem biztosított kellő időt.

[4] Az Nkt. - 2012. szeptember 1-jén hatályba lépett -2. § (3) bekezdése ettől az időponttól kezdődően kizárja azt, hogy a települési önkormányzatok az óvodán kívül más köznevelési intézményt alapítsanak és tartsanak fenn. Az Nkt.-nak az indítvány benyújtásakor még hatályba nem lépett 74-76. §-ai szerint, valamint - az ugyanezen időpontban még hatályos - a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 85-89/B. §-ai szerint a helyi önkormányzatok és társulásai 2012. december 31-ig feladatellátásra kötelezettek. Ez a körülmény az indítványozók szerint sérti a jogállamiság és a követelményeit is. Ez a jogszabályi környezet 2012. szeptember 1-jé-től - az óvoda kivételével - lényegében kizárta a helyi önkormányzatokat a köznevelési feladatok megszervezéséből annak ellenére, hogy 2012. december 31-ig más törvény feladatellátásra kötelezi őket.

[5] Az indítványozók álláspontja szerint az Nkt. 2. § (3) bekezdése ellentétes az Alaptörvénynek a tanulás szabadságát biztosító X. cikk (1) bekezdésével. Abban az esetben ugyanis, ha a helyi önkormányzat nem tarthat fenn iskolát és kollégiumot, nem biztosított annak lehetősége, hogy a településen élő lakosság igényei szerint szervezze meg az oktatást oly módon, hogy annak igénybevétele ne jelentsen aránytalan terhet a szülő és gyermeke részére.

[6] Az Nkt. támadott rendelkezését ellentétesnek tartják az indítványozók az Alaptörvény I. cikk (3)-(4) bekezdésével is, mivel a törvény minden más jogi személynek és magánszemélynek is megengedi a köznevelési intézmény fenntartását, kivéve a helyi önkormányzatot. Ez a korlátozás indokolatlanul és aránytalanul korlátozza a tanulás szabadságát is, mivel kizárja a helyi önkormányzat részvételét e folyamatból annak ellenére, hogy önként vállalt feladatként részt vehetne ebben a tevékenységben. Nézetük szerint a rendelkezés sérti az Alaptörvény XV. cikk (1)-(2) bekezdéseit, mivel indokolatlanul különbözteti meg a helyi önkormányzatokat a többi jogalanytól.

[7] Ellentétesnek tartják az Nkt. 2. § (3) bekezdésében foglaltakat az Alaptörvény 32. (a beadványokban XXXII.) cikk (1) bekezdésének c) és e) pontjaival, mivel nem teszi lehetővé, hogy a helyi önkormányzat önként vállalt feladatként közreműködjön - az óvoda kivételével - a köznevelési feladatok megszervezésében és ellátásban. Különbséget tesz továbbá a helyi önkormányzatok között, mivel a megyei önkormányzatokat teljes egészében kizárja még a működtetői feladatokban való részvételből is. Ezzel sérül a helyi önkormányzatoknak az a joga is, hogy az oktatáshoz rendelkezésre álló ingatlanjaival gyakorolja a tulajdonosi jogokat, mivel éppen arról nem dönthet, hogy ezeket az ingatlanokat a rendeltetésükre megfelelő célra lehessen használni. Sérülnek az önkormányzati jogok azért is, mivel a szakképzést tekintve a működtetés feladatait nem láthatja el a települési önkormányzat, így a tulajdonból eredő jogait ezen ingatlanok tekintetében semmilyen módon nem gyakorolhatja.

[8] A jogbiztonságot sérti az, hogy a települési önkormányzatok a többcélú intézmények tekintetében nem tudják gyakorolni sem a tulajdonosi jogaikat, sem a működtetői jogaikat. Az óvoda marad az önkormányzatnál, a szakképzés feladatait csak az állam szervezheti, a szakszolgálatokról nincs jogszabály és nem rendezi a törvény. Miután az önkormányzatok számos olyan intézményt hoztak létre és működtetnek egy épületben, amelyek több, az új szabályok szerint különböző fenntartói körbe kerülnek, jelenleg a települési önkormányzatok nem tudnak megfelelő stratégiát kialakítani. Nincs válasz arra a kérdésre, hogy a jövőben óvoda, általános iskola és szakszolgálat működhet-e egy intézmény keretében, s ebben az esetben a tulajdonosi jogok, a működtetés kérdései hogyan alakulnak. Mindezek alapján az indítványozók az Nkt. 20. § (9) bekezdését ellentétesnek tartják az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdésével.

[9] Az indítványozók álláspontja szerint nem rendezett a közoktatási intézményből köznevelési intézménnyé "válás" folyamata, nem lehet megállapítani, hogy a települési önkormányzatnak ténylegesen mi a feladata, továbbá hogy mi a sorsa a közoktatási intézményekből köznevelési intézménnyé átalakuló intézményeknek. Mindezek alapján véleményük szerint az Nkt. 23. § (1)-(3) és (7) bekezdése, valamint 97. § (4) és (26) bekezdése sérti a jogállamiságok, nincs kellő idő a végrehajtáshoz, szövege félreérthető, nem egyértelmű, nem felel meg a normavilágosság követelményeinek.

[10] Az Nkt. 97. § (24) bekezdése szerint a települési önkormányzatok 2012. november 15-ig nyilatkozhattak arra vonatkozóan, hogy a köznevelési intézmény a működtetését az államtól képesek átvállalni vagy a működtetést nem képesek vállalni. Az indítványozók szerint a megjelölt határidő tarthatatlan, mivel az önkormányzat nincs abban a helyzetben, hogy megismerje saját és átengedett bevételeit. Az önkormányzati mentesülés iránti kezdeményezésnek pedig súlyos következményei lehetnek, mivel az Nkt. 74. § (6) bekezdése szerint amennyiben a települési önkormányzat nem vállalja a működtetést, de ezt a bejelentését és szándékát a benyújtott információk nem támasztják alá, vagyis az önkormányzat nem tudja igazolni a gazdasági és jövedelemtermelő képességének hiányát, az állam az önkormányzatot hozzájárulás megfizetésére kötelezheti. A támadott rendelkezést az indítványozók ellentétesnek tartják a jogállamiság követelményével, a tisztességes eljáráshoz való, valamint a panaszjoggal.

[11] Határozott kérelem és alaptörvényi hivatkozás nélkül állítják az indítványok, hogy a mindennapos testnevelés bevezetésének feltételei nem állnak rendelkezésre. Nem készült el a szükséges jogszabály, nem lehetett jogszerűen módosítani az iskolai dokumentumokat, az önkormányzatot pedig megfosztották attól a jogától, hogy jóváhagyja a pedagógiai programot.

II.

[12] Az Alkotmánybíróság az Abtv. 56. § (2) bekezdése alapján mérlegelési jogkörében vizsgálja az alkotmányjogi panasz befogadhatóságának törvényben előírt tartalmi feltételeit, különösen a 26-27. § szerinti érintettséget, a jogorvoslat kimerítését, valamint a 29-31. §-ok szerinti feltételeket.

[13] Jelen ügyben az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az alkotmányjogi panaszok nem fogadhatók be.

[14] Az Abtv. 30. § (1) bekezdése értelmében a 26. § (2) bekezdése szerinti alkotmányjogi panaszt az alaptörvény-ellenes jogszabály hatálybalépésétől számított száznyolcvan napon belül lehet benyújtani. Az Nkt. 95. § (1) bekezdése szerint a törvény - a (2)-(6) bekezdésben foglalt kivételekkel - 2012. szeptember 1-jén lépett hatályba, az alkotmányjogi panaszok pedig 2012. október 26-án, illetve 2012. november 8-án érkeztek az Alkotmánybírósághoz. Ennek megfelelően a panasz határidőben érkezettnek minősül.

[15] Az alkotmányjogi panaszok megfelelnek az Abtv. 52. § (1) bekezdésében támasztott feltételeknek, mivel határozott kérelmet tartalmaznak, melynek része az Alkotmánybíróság hatáskörére vonatkozó indokolt hivatkozás, az eljárás megindítása indokainak megjelölése, illetve a támadott rendelkezés alaptörvény-ellenességére vonatkozó részletes okfejtés. Emellett a panaszok határozott kérelmet fogalmaznak meg az alaptörvény-ellenesnek ítélt jogszabályi rendelkezések megsemmisítésére is.

[16] Az indítványozók az Abtv. 51. § (2)-(3) bekezdése szerinti jogi képviseletüket igazolták.

[17] Az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 48. § (1) bekezdése az alkotmányjogi panasz előterjesztését "Alkotmányban biztosított jog megsértése" esetén tette lehetővé, és ezzel összhangban rendelkezik az Abtv. 26. §-a is, amennyiben az alkotmányjogi panasz az indítványozó Alaptörvényben biztosított jogának sérelme, illetve alaptörvény-ellenes jogszabály rendelkezésének alkalmazása vagy hatályosulása folytán bekövetkezett jogsérelem esetén nyújtható be. Az Abtv. szerint az alkotmányjogi panasz benyújtása szempontjából az tekinthető érintettnek, akinek az Alaptörvényben biztosított joga sérült.

[18] A jelen ügyben az alkotmányjogi panaszt benyújtó önkormányzatok alapjogi sérelmüket az Nkt. 3. § (2) bekezdésében foglaltakra alapozva abban látják, hogy a továbbiakban a települési önkormányzatok köznevelési intézményt nem alapíthatnak, és nem tarthatnak fenn.

[19] Az Alkotmánybíróság az önkormányzati alapjogok természetét vizsgálva korábbi határozataiban azt állapította meg, hogy az önkormányzatok alapjogai lényegében azok a hatáskörcsoportok, amelyeket az Alkotmány 44/A. §-a tartalmazott [ld. 4/1993. (II. 12.) AB határozat, ABH 1993, 48.]. A települési önkormányzatok alapjognak tekinthető hatáskörcsoportjait jelenleg az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdése tartalmazza. Ez a hatásköri felsorolás azonban - beleértve az indítványozók által hivatkozott c) és e) pontokban rögzítetteket (a helyi önkormányzat a helyi közügyek intézése körében törvény keretei között önállóan igazgat; gyakorolja az önkormányzati tulajdon tekintetében a tulajdonost megillető jogokat) nem foglalja magába a köznevelési intézmény alapításának és fenntartásának jogát. Ebből következően az indítványozók Alaptörvényben biztosított jogának sérelme, vagyis az alkotmányjogi panasz benyújtására vonatkozó jogosultsága nem állapítható meg.

[20] Az Alaptörvénynek az indítványok által felhívott XV. cikk (2) bekezdése szerint Magyarország az alapvető jogokat mindenkinek bármely megkülönböztetés nélkül biztosítja. Tekintettel arra, hogy a fentiek alapján a köznevelési intézmény alapításának és fenntartásának lehetősége alapvető jognak nem tekinthető, az indítványozók alapjogi sérelme, következésképp az alkotmányjogi panasz benyújtására való jogosultsága ebben az összefüggésben sem állapítható meg.

[21] Hivatkoznak továbbá az indítványok az Alaptörvény X. cikkében foglalt tanulás szabadságának sérelmére is. Ez a jog értelemszerűen csak természetes személyek tekintetében értelmezhető, következésképp esetleges sérelme az önkormányzatok alkotmányjogi panasz benyújtására irányuló jogosultságát nem alapozhatja meg.

[22] Az alkotmányjogi panaszoknak az Nkt. további rendelkezéseit sérelmező érvelése alapjogi sérelmet nem állít, vagyis az Nkt. 2. § (3) bekezdésével való összefüggésükben lényegében absztrakt normakontrollra irányul, amelyre azonban az Alaptörvény 24. cikk (2) bekezdés e) pontja szerint csak a Kormánynak, az országgyűlési képviselők egynegyedének és az alapvető jogok biztosának van jogosultsága.

[23] Megjegyzi azonban az Alkotmánybíróság, hogy az indítványok által támadott rendelkezések végrehajtása során felmerülő, és az indítványokban is jelzett adminisztratív, szervezési anomáliák és visszásságok kiküszöbölésére, az esetleges jogsérelmek orvoslására a külön jogszabályokban meghatározott fórumrendszer, illetve az alapvető jogok biztosa vagy az oktatási ombudsman eljárása az érintettek rendelkezésére áll.

[24] Mindezek alapján, mivel az indítványok az Abtv. 26. §-ában foglalt feltételeknek nem felelnek meg, az Alkotmánybíróság tanácsa az alkotmányjogi panaszokat az Abtv. 64. § b) pontja, 56. § (3) bekezdése és az Ügyrend 30. (2) bekezdés c) pontja alapján visszautasította.

Budapest, 2013. február 11.

Dr. Bihari Mihály s. k.,

tanácsvezető alkotmánybíró

Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lévay Miklós s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lenkovics Barnabás s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Szalay Péter s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: IV/3507/2012.

Tartalomjegyzék