Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1990.12.476 Természetes személyek szellemi apportként nem vihetik be gazdasági társaságba a másik alapító tag által harmadik személyekkel kötött - részükre "átadott" - átalánydíjas megbízási szerződések teljesítéséhez szükséges hazzáértésüket. Egy cég "goodwillje" viszont forgalomképes, vagyoni jognak minősül, s mint ilyen apportálható [1988. évi VI. tv. 22. § (2) bek., Ptk. 87. § (2) bek., GK 52. sz.].

P. M., B. S., B. Gy., valamint a M. Rt. korlátolt felelősségű társaság alapítására irányuló társasági szerződést írtak alá 1990. február l-jén. Az alakuló társaság tervezett törzstőkéje 1 640 000 Ft volt. amely 500 000 Ft készpénzből és 1 140 000 Ft nem pénzbeli hozzájárulásból áll. A tagok törzsbetétje az alábbiak szerint alakult: P. M. és B. S. a társaság törzstőkéjéhez 410 000 Ft - 410 000 Ft nem pénzbeli hozzájárulással, ún. szellemi apporttal, B. Gy. 100 000 Ft pénzbetéttel, míg a M. Rt 400 000 Ft, pénzbeli betéttel és 320 000 Ft nem pénzbeli vagyoni hozzájárulással kívánt teljesíteni. P. M. és B, S. 410 000-410 000 Ft értékű ún. szellemi apportja - a társasági szerződés megjelölése szerint - folyamatosan teljesítendő átalánydíjas szerződéseket foglalt volna magába. Ezeket az átalánydíjas szerződéseket 1988-tól folyamatosan a M. Rt még mint a M. Közös Vállalat kötötte meg különböző termelőszövetkezetekkel. Utóbb - a társasági szerződés aláírása után - ezeket a szerződéseket már a bejegyezni kért Kft kötötte meg ugyancsak különböző jogi személyekkel. Ügyintézőként P. M., illetve B. S. voltak a szerződésben feltüntetve. Ezek az átalánydíjas szerződések arra irányultak, hogy a termelőszövetkezeteknek a M. Közös Vállalat, illetve Rt, valamint a Kft vállalatgazdálkodási tanácskozásokat, tanfolyamokat és konzultációkat szervez. A megbízási díj esetenként 16 500 Ft volt. A M. Rt 1990. április 9-én egy olyan nyilatkozatot tett, hogy ezeket a szerződéseket - az ezekből eredő jogokkal és kötelezettségekkel együtt - 410 000-410 000 Ft értékben mint vagyoni értéket képviselő jogot átadja B. S-nek és P. M-nak. Az átruházás feltétele azonban az, hogy ezeket a nevezett személyek a Kft törzstőkéje javára törzsbetétként mint szellemi apportot rendelkezésre bocsátják. A M. Rt nem pénzbeli vagyoni hozzájárulása 320 000 Ft értékben ún. "goodwill" volt. A társaság részére ugyanis engedélyezte, hogy nevében a "M" szót felvegye.

Az elsőfokú bíróság 1990. március 26-án P. M. és B. S. ügyvezetőt személyesen meghallgatta. A jegyzőkönyvből kitűnően ekkor nem hívták fel az ügyvezetők figyelmét arra, hogy az apportnak nevezett szolgáltatások nem felelnek meg a nem vagyoni hozzájárulással szemben támasztott törvényi követelménynek, és ezért - a kikötés érvénytelensége miatt - a szerződés módosítására van szükség.

Az elsőfokú bíróság a bejegyzési kérelmet 1990. március 30-án elutasította. Az elutasító végzés indokolása szerint az átalánydíjas szerződések, amelyeket a M. Rt kötött megbízóival, P. M. és B. S. tagok javára nem vehetők figyelembe mint nem pénzbeli hozzájárulások. Hiányzik a rendelkezésre bocsátás is, hiszen egyes szerződésekből adódó megbízási díjak kifizetésére, illetve a szerződés teljesítésére csak később fog sor kerülni. Álláspontja szerint a M. Rt által teljesített ún. goodwill sem felel meg a forgalomképesség követelményének.

A végzéssel szemben a cég fellebbezést nyújtott be. Álláspontja szerint az átalánydíjas szerződések alapján P. M. és B. S. szolgáltatása olyan magas szakképzettséget és hozzáértést igényel, amely know-howként mint szellemi apport vehető figyelembe. A Legfelsőbb Bíróság GK 52. számú állásfoglalása is lehetővé teszi know-how-nak nem pénzbeli betétként a társaság rendelkezésre bocsátását. A vagyontárgyak értékelésénél a tagokat amúgy is köti az 1988. évi VI. törvény (továbbiakban: Gt.) 22. § (3) bekezdésében meghatározott vagyoni helytállási kötelezettség. A "goodwill", vagyis az a lehetőség, hogy a Kft cégnevében a "M" elnevezést felveheti, ugyanolyan vagyoni értékű jog, egyben forgalomképes is, így apport tárgyát képezheti.

A fellebbezés csak az alábbiak szerint alapos.

Az elsőfokú bíróság helyesen állapította azt meg, hogy P. M. és B. S. természetes személyek nem pénzbeli vagyoni hozzájárulása a Gt. 22. §-ának (2) bekezdésében meghatározott forgalomképességnek, illetőleg vagyoni értékkel való rendelkezésnek az adott esetben nem felel meg. Az érintett megállapodások ugyanis a Ptk. 474-483. §-ában meghatározott megbízási szerződések. A szerződés alapján mind a megbízót, mind a megbízottat különböző jogok illetik, illetve kötelezettségek terhelik. Magát az egész szerződést a társasági szerződés érvényességi feltételei szerinti módon átruházni nem lehet, legfeljebb annak részjogosítványai adhatók át. A szerződések átruházására vonatkozó megállapodás tehát érvényesen nem jöhetett létre. Ha a szerződést tartalmilag kívánják megváltoztatni, erre a szerződésmódosítás különböző szabályai adnak lehetőséget. Így miután a megbízási szerződés - a maga egészében - nem forgalomképes, a Gt. 22. §-ának (2) bekezdése alapján vagyoni hozzájárulás tárgyát sem képezheti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!