32000L0027[1]
A Tanács 2000/27/EK irányelve (2000. május 2.) az egyes halbetegségek elleni védekezésre irányuló közösségi minimumintézkedések bevezetéséről szóló 93/53/EGK irányelv módosításáról
A Tanács 2000/27/EK irányelve
(2000. május 2.)
az egyes halbetegségek elleni védekezésre irányuló közösségi minimumintézkedések bevezetéséről szóló 93/53/EGK irányelv módosításáról
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 37. cikkére,
tekintettel a Bizottság javaslatára [1],
tekintettel az Európai Parlament véleményére [2],
tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére [3],
mivel:
(1) A 93/53/EGK tanácsi irányelv [4] megállapítja, hogy az egyebek között a lazacok fertőző kevésvérűsége (ISA) okozta járványkitörés elfojtása érdekében a fertőzött gazdaságban az összes halat azonnal el kell távolítani.
(2) 1998. májusában e betegség okozta járványeset lépett fel Skóciában, több fertőzött vagy fertőzésre gyanús gazdaságban.
(3) A tapasztalatok rámutattak, hogy a halak eltávolítása egy meghatározott időszakon belül időben elnyújtható anélkül, hogy ez hátrányosan érintené a betegség elfojtására irányuló törekvéseket.
(4) Bizonyos feltételek mellett a vakcinázásra vonatkozó rendelkezések alkalmazása új eszközt jelenthet az ISA felszámolására és terjedésének megakadályozására a járvány kitörését követően; jelenleg erre a Közösség jogszabályai nem adnak lehetőséget.
(5) Kívánatos teljes körűen kivizsgálni az ISA eredetét, a betegség lehetséges terjedését és annak a tenyésztett és vadon élő lazacok közötti átvitelét.
(6) A 93/53/EGK irányelv alapján nem lehetett közösségi kártérítést fizetni a lazactenyésztőknek teljes lazactenyésztő gazdaságok kötelező felszámolása után sem.
(7) A 93/53/EGK irányelv végrehajtásához szükséges intézkedéseket az 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozatnak [5] megfelelően kell elfogadni, amely határozat a Bizottságra ruházott végrehajtó hatalom gyakorlásának eljárásait határozza meg.
(8) A jelenleg rendelkezésre álló tudományos és szakmai bizonyítékok alapján a 95/53/EGK irányelv megfelelő módosítása szükséges.
(9) Az ügy sürgősségére való tekintettel rendkívül fontos kivételt engedélyezni az Amszterdami Szerződéshez csatolt, az Európai Unió nemzeti parlamentjeinek szerepéről szóló jegyzőkönyv I. részének 3. pontjában említett hathetes időszak vonatkozásában,
ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:
1. cikk
A 93/53/EGK irányelv a következőképpen módosul:
1. A 6. cikk a) pontjának első francia bekezdése helyébe a következő szöveg lép:
"- valamennyi halat el kell távolítani egy, a hatósági szolgálat által kialakított és a Bizottság által a 19. cikk (2) bekezdésében meghatározott eljárásnak megfelelően jóváhagyott rendszer szerint."
2. A 14. cikk (1) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:
"(1) A vakcinázást meg kell tiltani a II. listán szereplő betegségek ellen a mentes övezetekben, a nem mentes övezetek területén fekvő mentes gazdaságokban vagy az olyan övezetekben vagy gazdaságokban, amelyek már elkezdték a 91/67EGK irányelvben meghatározott engedélyeztetési eljárásokat, valamint az I. listán szereplő betegségek ellen.
Az előző rendelkezéstől eltérve azonban a vakcinázás engedélyezhető az I. listán szereplő betegségek okozta járványkitörés esetén, feltéve hogy a vakcinázási eljárások a 15. cikknek megfelelően meg vannak határozva a jóváhagyott készenléti tervekben, és azok figyelembe veszik az E. mellékletben felsorolt szempontokat."
3. Az irányelv a következő cikkel egészül ki:
"18 a. cikk
Az ezen irányelv végrehajtásához szükséges intézkedéseket az alább felsorolt cikkekben említett intézkedéseket illetően a 19. cikk (2) bekezdésében említett szabályozási eljárásoknak megfelelően kell elfogadni:
- 5. cikk (2) bekezdése,
- 6. cikk,
- 10. cikk (1) és (2) bekezdése,
- 12. cikk,
- 15. cikk,
- 16. cikk
- 18. cikk, második bekezdés."
4. A 19. cikk helyébe a következő rendelkezés lép:
"19. cikk
(1) A Bizottságot a 68/361/EGK határozattal [6] létrehozott Állat-egészségügyi Állandó Bizottság (a továbbiakban: "a bizottság") segíti munkájában.
(2) Amennyiben erre a bekezdésre utalás történik, az 1999/468/EK határozat 5. és 7. cikkét kell alkalmazni.
Az 1999/468/EK határozat 5. cikkének (6) bekezdésében előírt időszak három hónapra változik.
(3) Saját eljárásának szabályait a bizottság fogadja el."
5. Az irányelv E. mellékletként az ezen irányelv mellékletével egészül ki.
2. cikk
A tagállamok hatályba léptetik azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az irányelvnek 2000. december 31-éig megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.
A tagállamok legkésőbb 2001. január 1-jétől alkalmazzák ezeket a rendelkezéseket.
Amikor a tagállamok elfogadják ezeket a rendelkezéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozással kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.
A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti jogrendszerüknek azokat a főbb előírásait, amelyeket az irányelv által szabályozott területen fogadtak el. A Bizottság erről tájékoztatja a többi tagállamot.
3. cikk
Ez az irányelv az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.
4. cikk
Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.
Kelt Brüsszelben, 2000. május 2-án.
a Tanács részéről
az elnök
J. Coelho
[1] HL C 342., 1999.11.30., 42. o.
[2] 2000. március 2-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).
[3] HL C 51., 2000.2.23., 30. o.
[4] HL L 175., 1993.7.19., 23. o. Az 1994. évi csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.
[5] HL L 184., 1999.7.17., 23. o.
[6] HL L 255., 1968.10.18., 23. o.
--------------------------------------------------
MELLÉKLET
E. MELLÉKLET
A VAKCINÁZÁSI PROGRAMOK SZEMPONTJAI
A vakcinázási programoknak legalább a következő információkat kell tartalmazniuk:
1. A vakcinázási kérelmet szükségessé tevő betegség természete.
2. Információt kell adni a parti és szárazföldi területekről, azokról a helyekről és gazdaságokról, ahol vakcinázást lehet végezni: semmilyen körülmények között sem szabad vakcinázást végezni a fertőzött terület határain kívül és - szükség esetén - a fertőzött terület körül létesített pufferzóna határain kívül.
3. Részletes információk az alkalmazandó vakcináról, beleértve az alkalmazható vakcina típusát (típusait).
4. Részletes információk a vakcina alkalmazásának feltételeiről, a vakcinázás gyakoriságáról és a vakcina alkalmazásának korlátairól (mely halakban, mely ketrecekben stb.).
5. A vakcinázás abbahagyásának feltételei.
6. Rendelkezéseket kell elfogadni annak biztosítására, hogy a korábbi vakcinázásokról naplót vezessenek (időpont, helyszín és azon gazdaságok megjelölése, amelyekben vakcinázást végeztek, pufferzóna létrehozása, stb.).
7. Intézkedni kell a halak vakcinázott területen belüli forgalmának korlátozásáról annak biztosítása érdekében, hogy a halak kizárólag akkor hagyhassák el a vakcinázott területet, ha azokat emberi fogyasztás céljára történő levágásra vagy szükség esetén megsemmisítésre szánják.
8. A vakcinázáshoz szükséges minden egyéb rendelkezés.
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000L0027 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000L0027&locale=hu