Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.22/2016/7. számú határozata írásbeli figyelmeztetés tárgyában. Bíró: Varga Péter Pál

Kapcsolódó határozatok:

*Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.22/2016/7.*, Székesfehérvári Törvényszék Mf.20809/2016/4., Kúria Mfv.10354/2017/5.

***********

Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság

1.M.22/2016/7.

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a felperesi képviselő neve (felperesi képviselő címe ügyintéző: Őriné dr. Gracza Zsuzsa jogtanácsos) által képviselt I.rendű felperes neve (.rendű felperes címe) felperesnek a dr. Hovánszki Arnold ügyvéd által képviselt alperes neve(címe) alperes ellen írásbeli figyelmeztetés tárgyában indított munkaügyi perében a 2016. július 5. napjának 13 órájára kitűzött nyilvános tárgyaláson meghozta és nyilvánosan kihirdette az alábbi

í t é l e t e t :

a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 76 200 (hetvenhatezer-kettőszáz) forint perköltséget, valamint az államnak – külön felhívásra – 4335 (négyezer-háromszázharmincöt) forint előlegezett költséget és 10 000 (tízezer) forint illetéket.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Székesfehérvári Törvényszékhez címzett, de a Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál 3 példányban benyújtandó fellebbezésnek van helye.

A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, csak a meg nem fizetett illeték vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, ha a fellebbezés csak a teljesítési határidővel kapcsolatos, az ítélet indokolása ellen irányul, ha a felek a fellebbezési határidő lejárta előtt azt közösen kérik, illetve ha a másodfokú bíróság megítélése szerint az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.

I n d o k o l á s :

A Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság az 1.M.337/2013/22. sorszámú ítéletével a keresettel támadott munkáltatói írásbeli figyelmeztetést hatályon kívül helyezte. Az elsőfokú bíróság a figyelmeztetést az Mt. 56. § (1) bekezdése rendelkezései szerinti hátrányos jogkövetkezménynek minősítette, arra az álláspontra helyezkedett, hogy az alkalmazás feltételeinek kollektív szerződésben, avagy munkaszerződésben történő szabályozása hiányában az intézkedés munkavállalóval történő közlésének nem volt helye.

A Székesfehérvári Törvényszék, mint másodfokú bíróság a 2.Mf.20.138/2015/5. számú végzésével ezen elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot új eljárás lefolytatására és új határozat hozatalára utasította. A másodfokú bíróság úgy ítélte meg, hogy amennyiben az írásbeli figyelmeztetés később, egy másik munkáltatói intézkedés során eredményez hátrányt, a dolgozónak azon munkáltatói intézkedéssel összefüggésben kell jogvitát kezdeményeznie, amelyből a hátrány közvetlenül fakadt, illetve a hátrányt elháríthatja azzal is, ha az alaptalannak ítélt írásbeli figyelmeztetést bíróság előtt megtámadja. Kizárólag tehát az a körülmény, hogy az írásbeli figyelmeztetés később, egy másik munkátlatói intézkedés során hátrányt eredményezhet, az eredeti intézkedést nem teszi az Mt. 56. § (1) bekezdése hatálya alá tartozó hátrányos jogkövetkezménnyé. A másodfokú határozati megállapítások szerint az elsőfokú bíróság által hivatkozott alaki hiba a szóban forgó intézkedést illetően nem áll fent, amiért is a figyelmeztetés jogszerűségét érdemben kell vizsgálni. Ennek keretében tisztázni kell az írásbeli figyelmeztetésbe foglaltak valóságát, hogy megvalósult-e a felperes részéről olyan kötelezettségszegés, ami megalapozhatja az írásbeli figyelmeztetést. Vizsgálni kell azt is, hogy a munkáltatói intézkedés sérti-e az egyenlő bánásmód követelményét, emiatt az jogellenesnek minősül-e, és ez alapjául szolgálhat-e a munkáltatói határozat hatályon kívül helyezésének.

A Székesfehérvári Törvényszék végzésével szemben a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt, a Kúria az Mfv.I.10.684/2015/2. számú végzésével a rendkívüli perorvoslati kérelmet hivatalból elutasította.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítás másodfokú végzés szerint előírt kiegészítésével, a felek nyilatkozatai a csatolt periratok és okirati bizonyítékok, ..., ... és ... tanúvallomása, továbbá ..., ... és ... tanúk 1.M.224/2013/13, valamint 1.M.86/2014/27. számú jegyzőkönyvben rögzített nyilatkozatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

A felperes 2006. májusától állt az alperes társaság alkalmazásában, munkáltatója őt az ún. általános ügyek specialistája munkakörben alkalmazta.

A ... 2009. évben a felperest szakszervezeti titkárhelyettessé választotta. Ugyanezen évben a foglalkoztató társaság vezetése a munkaszervezetét érintő változásokról döntött, az átszervezés keretében a felperes munkakörét megszüntette.

A felsőbb szakszervezeti szerv hozzájárulásának hiányában a munkáltató a felperes munkaviszonyának megszüntetése felől nem intézkedett, őt azonban 2009. augusztus 5. napjától a „foglalkoztatásával kapcsolatos kérdések végleges rendezéséig” felmentette a munkavégzés kötelezettsége alól.

A felperes a továbbiakban, 2013. év nyaráig kizárólag érdekképviseleti munkáját végezte, 2013. március 26-tól a ... elnökévé választották.

2013. június végén a munkáltató a felperes munkavégzés alóli felmentését megszüntette, őt 2013. július 3. napjától kívánta ismételten munkába állítani.

A felperes 2013. július 2-án az ismételt munkába lépését megelőzően kiadott szabadságát töltötte, e napon azonban érdekképviseleti feladatait ellátandó az alperes területén lévő szakszervezeti irodában tartózkodott. Ezt észlelve ... HR unit menedzser (személyzeti vezető) a munkába állításával kapcsolatos munkáltatói iratokat (munkaköri leírás, tájékoztató, stb.) szándékozott átadni a felperesnek. Ez a munkaidő alatt nem vezetett eredményre, a felperest a szakszervezeti irodában felkereső ...ral a felperes azt közölte, hogy a szakszervezeti munkával összefüggésben folytat telefonbeszélgetést, ezért őt nem tudja fogadni.

... az iratokat utóbb sem tudta átadni a felperesnek, a munkavállaló elfoglaltságát jelezte felé, így hozzá nem tudott bejutni.

A HR unit menedzser 18 óra utáni időpontban ismét felkereste a szakszervezeti irodát, az iratok átadásának tanúsításához a szolgálatban lévő két biztonsági őr, ... és ... segítségét kérte.

... a két biztonsági őr társaságában jelent meg a szakszervezeti irodánál. A személyzeti vezető kopogott, majd belépett az irodába, a felperes azonban őt emelt hangon, indulatosan kiutasította a helyiségből. ... az átadni szándékozott iratokat az irodában lévő asztalra helyezte, majd közölte, hogy azokat a maga részéről tanúk jelenlétében átadottnak tekinti, ezt követően távozott.

A felperes a munkáltató hivatalos iratait az irodából kilépő ... után dobta. A földre szórt, egyebek mellett a felperes személyes adatait is tartalmazó dokumentumokat ... felvette, majd azokat az iroda ajtaja alatti résen igyekezett becsúsztatni.

A felperes ezt észlelve ismételten kilépett az irodából, indulatosan „zaklatását” kérte számon, a HR unit menedzsert és a tanúként jelenlévő biztonsági őröket emelt hangon távozásra szólította fel, az ajtó alatt becsúsztatott iratokat pedig utánuk dobta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!