Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2021.5.137 Ha az rPtk. hatálya alatt kötött szerződés semmis, a Ptké. átmeneti rendelkezéseire figyelemmel a jogviszony létrejöttének időpontjában hatályos rPtk. alapján bírálandó el az érvénytelenséggel összefüggő kártérítési igény is [2013. évi CLXXVII. tv. (Ptké.) 1. §, 2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:521. §, 1959. évi IV. tv. (rPtk.) 339. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes tulajdonában állt, a K. belterület alatt felvett "kivett Malom" megnevezésű ingatlan, a szervesen hozzá kapcsolódó K. belterület három helyrajzi szám alatt felvett ingatlanokkal. A felperesi önkormányzat előzetes értékbecslés és a képviselő-testület határozata alapján - azonban a 4/2003. (III. 20.) számú, az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól alkotott rendelete 5. § (1) bekezdése és 6. § (3) bekezdése ellenére nyilvános versenytárgyalás mellőzésével - 2010. április 12-én adásvételi szerződést kötött az alperessel a fenti ingatlanra. Az alperes a 6 750 000 forint összegű vételárat megfizette, és 267 000 forint vagyonszerzési illetéket is megfizetett.

[2] Az S.-i Körzeti Földhivatal a 2010. augusztus 31-i határozatával a k.-i három helyrajzi szám alatti ingatlanoknak a k.-i "kivett Malom" ingatlanba való beolvadásáról határozott, ezzel a k.-i "kivett Malomként" nyilvántartott belterületi ingatlan területe a telekalakítási eljárás során 1 ha 4883 m2-re, a művelési ága "Malom" megnevezésre módosult.

[3] A megvásárolt ingatlanon beruházási munkák és felújítás elvégzésére került sor, és az alperes pályázatok útján bekapcsolódott a "Magyarországi Zöldút" kezdeményezésbe, nyáron nemzetközi ifjúsági táborok megszervezésére került sor. Az ingatlanon működött a K. K. Gy. Alapítvány, az F. O. N. Kft. és a Z. Bt.

[4] 2011. január 20-án az alperes mint bérbeadó és a Z. Bt. mint bérlő között kemping és kerékpárkölcsönző üzemeltetése céljára határozott időtartamú bérleti szerződés jött létre havi 80 000 forint bérleti díj kikötése mellett.

[5] 2012. március 15-én az alperes mint bérbeadó és az F. O. N. Kft. mint bérlő között az ingatlan 883 m2 területű udvarán a Z. I. K. és K. Kölcsönző üzemeltetése céljára 30 év időtartamra szóló bérleti szerződés jött létre.

[6] A peres felek közötti adásvételi szerződés megkötését követően a Z. Bt., az E. K. K. Gy. Alapítvány, valamint az F. O. N. Kft. a telekalakítással érintett ingatlanon jelentősebb összegű beruházásokat végeztek, amelyek összesen 1 900 000 forinttal növelték az ingatlan értékét. A spontán értéknövekedés 2 310 000 forint volt, és az ingatlan jelenlegi piaci értéke 10 960 000 forint.

[7] A felperes a 2012. szeptember 24-i ülésén lakossági bejelentések alapján meghozott határozatával az ingatlan eladásáról szóló korábbi határozatát visszavonta és úgy döntött, hogy az ingatlant az alperestől visszavásárolja. A határozat indokolása szerint az adásvétel sérti az önkormányzat 4/2003. (III. 20.) számú rendeletének 5. §-át, mert nem a rendeletnek megfelelő eljárásban került sor az értékesítésre, valamint az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 2. § (2) bekezdését, mivel a képviselő-testület nem ismerhette meg az aláírandó szerződés tartalmát.

[8] 2012. október 8-án a felperes megküldte a fenti határozatát az alperes részére, és felszólította a visszavásárlás lebonyolítására.

[9] A bérleti szerződések 2017-ben felmondásra kerültek, majd 2018-2019-ben a társaságok a perbeli ingatlanról elköltöztek M.-re.

[10] A felperes pert indított az alperessel szemben az adásvételi szerződés semmisségének megállapítása és az eredeti állapot helyreállítása iránt.

[11] Az alperes a 2019. április 2-án megerősített, 2015. március 6. és 7. napján létrejött engedményezési szerződések útján az E. K. K. Gy. Alapítvány, az F. O. N. Kft., illetve a Z. Bt. adásvételi szerződés semmissége következtében őket ért kárból és követelésből álló igényét engedményesként megszerezte.

[12] A másodfokú bíróság a 2016. január 28-án kelt megismételt eljárásban hozott közbenső ítéletében megállapította, hogy a peres felek között 2010. április 12-én létrejött adásvételi szerződés semmis abból az okból, hogy az adásvétel tárgyát képező önkormányzati földek értékesítésére nem a 4/2003. (III. 20.) számú rendelet 5. és 6. §-aiban foglalt szabályok megtartásával került sor, ezért a szerződés az 1959. évi IV. törvény (rPtk.) 200. § (2) bekezdés első fordulata alapján jogszabályba ütközik.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[13] A felperes módosított végleges keresetében az adásvételi szerződés semmissége folytán az eredeti állapot helyreállítása jogcímén 1/1 arányú tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartási visszajegyzését, az alperes tulajdonjogának törlését, az alperes ennek tűrésére kötelezését kérte, továbbá kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest az ingatlan kiürített, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban történő birtokba bocsátására.

[14] Az alperes a közbenső ítéletet követő ellenkérelmében és viszontkereseti kérelmében elsődlegesen a peres felek közötti szerződés érvényessé nyilvánítását kérte a semmisségi ok kiküszöbölésével. Az eredeti állapot helyreállítása esetére kérte a felperest a vételár visszafizetésére kötelezni. Másodlagos viszontkereseti kérelmében egyrészt saját jogon, másrészt engedményesként az ingatlanon végzett beruházások értéknövelő hatásának ellenértéke, a spontán piaci értéknövekedés megtérítése, valamint különböző jogcímű kártérítési igényei megtérítésére kérte kötelezni a felperest.

[15] A felperes a viszontkereseti kérelem elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[16] Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperes részére 17 763 011 forintot és 644 750 forint részperköltséget. A peres felek között létrejött adásvételi szerződés semmissége folytán megkereste a B. Kormányhivatal S.-i Járási Hivatal Földhivatali Osztályát, hogy a K. belterület "kivett Malom" megnevezésű ingatlan tekintetében az eredeti állapot helyreállítása címén járó 11 711 980 forint megfizetésének igazolását követően az alperes tulajdonjogát törölje és 1/1 arányban jegyezze be a felperes javára eredeti állapot helyreállítása jogcímén. Kötelezte az alperest, hogy a 11 711 980 forint megfizetését követően 15 napon belül a perbeli ingatlant saját ingóságaitól kiürítve bocsássa a felperes birtokába. Ezt meghaladóan a keresetet és viszontkeresetet elutasította.

[17] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét - fellebbezett részében - részben megváltoztatta, a felperes marasztalását 10 731 980 forintra leszállította, a teljesítési határidőt 30 napra felemelte, és az eredeti állapot helyreállítása keretében a tulajdonosváltozás ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését ezen összeg megfizetésének igazolásához kötötte. Rendelkezett arról, hogy az alperes a 10 731 980 forint megfizetését követő 15 napon belül köteles a perbeli ingatlant a felperes birtokába adni. A másodfokú bíróság a viszontkeresetet teljes egészében elutasította.

[18] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást kiegészítette azzal, hogy mielőtt a felperes 2006. július 5-én 5 000 000 forintért megvásárolta volna a perbeli ingatlant, előtte azt az értékbecslő 6 600 000 forintra értékelte. A 2010. március 25-i, összehasonlító módszer alapján készített értékbecslésben szakértő a perbeli ingatlan nettó értékét 5 044 000 forintban határozta meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!