Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20992/2009/6. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 4. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 340. §, 345. §, 346. §] Bírók: Molnár Ambrus, Németh László, Szűcs József

Kapcsolódó határozatok:

*Fővárosi Ítélőtábla Pf.20992/2009/6.*, Kúria Pfv.20637/2010/5., Fővárosi Törvényszék P.23407/2008/9., Fővárosi Törvényszék P.23407/2008/57.

***********

Fővárosi Ítélőtábla

6.Pf.20.992/2009/6.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Rab Mária ügyvéd által képviselt I. rendű, II. rendű, III. rendű és IV. rendű felpereseknek, a dr. Tóth Júlia jogtanácsos által képviselt alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt indított perében, - melybe a felperesek pernyertességének előmozdítása érdekében a dr. Farkas Adrienn jogtanácsos által képviselt beavatkozó beavatkozott, - a Fővárosi Bíróság 2009. február 26. napján meghozott, 6.P.23.407/2008/9. számú közbenső ítélete ellen, az alperes részéről 11. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán, meghozta a következő

k ö z b e n s ő í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja.

A közbenső ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A felperesek 2006. április 16-án az '1' forgalmi rendszámú 'A' típusú személygépkocsival 'C' irányából 'D' irányába közlekedtek a ... számú főúton. A gépkocsit a IV. rendű felperes vezette. Mellette apja a II. rendű felperes ült, a hátsó ülés jobb oldalán testvére az I. rendű felperes, a hátsó ülés bal oldalán anyja a III. rendű felperes foglalt helyet. Velük szemben közlekedett az alperes biztosítottja M. I. a '2' forgalmi rendszámú 'B' típusú személygépkocsijával. Az alperes biztosítottja előzésbe kezdett. A IV. rendű felperes azért, hogy az ütközést elkerülje, az útmenti parkolóba lehúzódott és fékezett. A parkoló végénél a gépkocsit hírtelen mozdulattal balra kormányozta, a gépkocsi jobb első kereke a parkoló végénél az útburkolatból kiemelkedő aszfaltszegélynek ütközött és ezt követően a szembejövő forgalom miatt a kormányt jobbra rántotta. Az ellentétes irányú hírtelen kormányzás hatására, a gépkocsi sodródni kezdett, irányíthatatlanná vált és a jobb oldali padkára kerülve az árokba borult. A felperesi gépkocsi és az alperes biztosítottjának gépkocsija nem érintették egymást. Az I. és II. rendű felperesek súlyos, a III-IV. rendű felperesek enyhébb sérüléseket szenvedtek.

Az Egri Városi Bíróság 2007. december 4-én vádlotti fellebbezés hiányában első fokon jogerőre emelkedett 15.B.835/2006/21. számú ítéletével az alperes biztosítottjának bűnösségét egy rendbeli maradandó egészségkárosodást eredményező közúti baleset gondatlan okozásának vétségében megállapította. A büntetőítélet indokolása szerint az alperes biztosítottja megsértette a KRESZ előzésre vonatkozó 34. § (1) bekezdés a) pontjába foglalt szabályt, miszerint előzni csak abban az esetben lehet, ha az előzés céljára igénybe venni kívánt forgalmi sáv olyan távolságban szabad, hogy figyelemmel az előzni szándékozót és a megelőzendő jármű sebessége közötti különbségre, az előzés a szembejövő fogalmat nem zavarja.

A felperesek keresetükben vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték az alperest kötelezni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte.

Arra hivatkozott, hogy a balesetben a IV. rendű felperes is közrehatott, mert a IV. rendű felperes vezetéstechnikai hibákat vétett. Hírtelen kormánymozdulatok nélkül az út jobb szélére húzódva, a balesetet elkerülhette volna. A felpereseknek magára nézve terhesebb 70-30%-os arányú kármegosztásnak megfelelő kártérítést fizetett. A felperesek kártérítési igényeit kielégítette.

Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletével az alperes teljes kártérítési felelősségét megállapította.

Közbenső ítéletének indokolása szerint a Pp. 4. § (2) bekezdése értelmében nem állapíthatta meg, hogy az alperes biztosítottja az előzésre vonatkozó közlekedési szabályokat nem sértette meg. A balesetnek pedig ez a közlekedési szabályszegés volt az oka. E jogi álláspontjának alátámasztásául utalt a Legfelsőbb Bíróság BH1996. 155. szám alatt közzé tett eseti döntésére, melyben a Legfelsőbb Bíróság kifejtette: a büntető ítéletnek nem csak a rendelkező részét, hanem a bűnösséget megalapozó tényállását sem lehet a polgári perben vitássá tenni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!