Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1987.6.208 A hagyatéki eljárás megismétlésének szempontjai, illetve elhatárolása a perújítási eljárástól [6/1958. (VII. 4.) IM sz. r. (He) 16/A-C §-ai, 89. § (1) bek., Pp. 21. § (2) bek., és 260-269. §-ai].

Az örökhagyó az 1970. február 25-én kelt írásbeli magánvégrendeletében minden vagyonát a részére nyújtott gondozás ellenében K. J-nére és élettársára Sz. M-ra hagyta.

A hagyatéki eljárásban Sz. M. az 1984. április 26-án kelt teljes bizonyító erejű magánokiratban bejelentette, hogy a végrendeletben "reá hagyott mindenféle örökségről lemond" a végrendeleti örökösként megnevezett volt élettársa, K. J-né javára, aki nyilatkozatával az örökrészt elfogadta. A tartalmában ajándékozásnak minősülő jognyilatkozatok alapján a közjegyző végzéssel az örökösök egyezségét jóváhagyta, és megállapította, hogy a hagyaték 1/2 részét K. J-né ajándékozás jogcímén megszerezte, másik 1/2 részét pedig végrendeleti öröklés jogcímén adta át a nevezettnek.

A hagyatékátadó végzés ellen Sz. M. fellebbezett, és az örökhagyó hagyatékából reá mint az örökhagyó eltartójára eső "vagyonrészre" igényt tartott. Utóbb az örökösök az 1985. április 3-án iktatott közös beadványban bejelentették: akként egyeztek meg, hogy a hagyatékhoz tartozó két ingatlan közül az egyiket Sz. M. a másikat K. J-né örökli.

A másodfokú bíróság végzésével a közjegyző végzését helybenhagyta. Megállapította, hogy Sz., M. az 1984. április 26-án kelt teljes bizonyító erejű magánokiratban ajándékozási nyilatkozatot tett, amit a megajándékozott elfogadott, és a közjegyző ennek alapján hozta meg végzését. Így a hagyaték átadásakor a közjegyző jogszabályt nem sértett. A végzés indokolásában azonban a bíróság felhívta az örökösök figyelmét arra, hogy az eljárás megismétlése iránt kérelmet terjeszthetnek elő az érdemi határozatot hozó közjegyzőnél.

Ezt követően Sz. M. a hagyatéki eljárás megismétlése iránt nyújtott be kérelmet. Kérelmét azzal indokolta, hogy örököstársával egy új, a jogerősen befejezett hagyatéki eljárásban megkötött egyezségtől eltérő megállapodást kötött.

A közjegyző végzéssel a hagyatéki eljárás megismétlése iránti kérelmet elutasította. A végzés indokolása kiemeli, hogy a felek között a hagyatékátadó végzés meghozatala után létrejött osztályos egyezség nem minősül olyan ténynek, amely a hagyatéki eljárás megismétlésére jogi lehetőséget ad.

A másodfokú bíróság végzésével a közjegyző végzését hatályon kívül helyezte és a közjegyzőt újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította. A végzés indokolása utal a 2/1984. (IV. 15.) IM sz. rendelettel módosított 6/1958. (VII. 4.) IM sz. rendelet (He) 89. §-ának (1) bekezdésére, majd idézi a Pp. 21. §-ának (2) bekezdését, amelynek értelmében a perújítás során nem járhat el az a bíró, aki a perújítással megtámadott ítélet meghozatalában részt vett. A másodfokú bíróság álláspontja szerint "a Pp-nek ezt a rendelkezését alkalmazni kell a hagyatéki eljárásban is, mert a He e kérdésben külön rendelkezést nem tartalmaz, a hagyatéki eljárás megismétlése pedig tartalmilag azonos a Pp-ben rendezett perújítással. Az eljárás megismétlése iránti kérelem folytán ugyanaz a közjegyző járt el, aki az eljárást érdemben befejező határozatot hozta, és e szempontból közömbös, hogy az eljárt közjegyző az elsőfokú - bár nem jogerős - végzés meghozatalában vett részt, a kizárás reá is vonatkozik".

A másodfokú bíróság végzése ellen emelt törvényességi óvás alapos.

I. A hagyatéki eljárásról szóló 6/1958. (VII. 4.) IM számú rendelet (He) 89. §-ának (1) bekezdése értelmében a hagyatéki eljárásban a polgári perrendtartás szabályai csak akkor alkalmazhatók, ha a hagyatéki eljárásról szóló rendelet eltérő rendelkezést nem tartalmaz, vagy az eljárás nemperes jellegéből más nem következik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!