Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Mfv.11032/2007/4. számú határozata közszolgálati jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 8. §, 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 11. §] Bírók: Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna, Tallián Blanka, Tálné dr. Molnár Erika

Kapcsolódó határozatok:

Veszprémi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.112/2007/8., Veszprémi Törvényszék Mf.21169/2007/4., *Kúria Mfv.11032/2007/4.* (EH 2008.1892)

***********

Mfv.I.11.032/2007/3.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr. Berecz Zsolt ügyvéd által képviselt felperesnek a jogtanácsos által képviselt alperes ellen közszolgálati jogviszony jogellenes megszüntetése jogkövetkezményei iránt a Veszprémi Munkaügyi Bíróságnál 3.M.112/2007. szám alatt megindított és másodfokon a Veszprém Megyei Bíróság 3.Mf.21.169/2007/4. számú ítéletével jogerősen befejezett perében az említett másodfokú határozat ellen az alperes által benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Veszprém Megyei Bíróság 3.Mf.21.169/2007/4. számú ítéletét hatályon kívül helyezi, és a Veszprémi Munkaügyi Bíróság 3.M.112/2007/8. számú ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek

- tizenöt nap alatt - 50.000 /ötvenezer/ forint együttes másodfokú- és felülvizsgálati eljárási költséget.

A másodfokú- és a felülvizsgálati eljárás illetékét az állam viseli.

I n d o k o l á s :

A felperes keresetében a munkáltatói intézkedés jogellenességének megállapítását és az ehhez fűződő jogkövetkezmények alkalmazását kérte, eredeti munkakörbe történő visszahelyezésének mellőzésével.

A Veszprémi Munkaügyi Bíróság 3.M.112/2007/8. számú ítéletével a keresetet elutasította, és a felperest 25.000 forint perköltség fizetésére kötelezte.

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes a Megyei Naplóban közzétett álláshirdetésre jelentkezett az alperesnél, aki arról tájékoztatta, hogy az állást 2006. április 1-jétől betöltheti. A felperes 2006. április 3-án hétfői napon állt munkába, ekkor kapta meg munkaköri leírását, amely szerint munkaköre jogi referens volt, a munkakör betöltésének kezdete 2006. április 1-je. A felperes kinevezési okirata csak 2006. április 18-án készült el, ez tartalmazta a próbaidő kikötését is, valamint jogorvoslati záradékot.

A munkáltatói jogkör gyakorlója a felperes köztisztviselői jogviszonyát 2006. augusztus 22-én a Ktv. 15. § (2) bekezdés e) pontjára hivatkozva a próbaidő alatt azonnali hatállyal augusztus 24-ei időponttal megszüntette.

A munkaügyi bíróság álláspontja szerint a felperes kinevezése - a jogviszony kezdő napjának megfelelő 2006. április 1-je - egybeesett a tényleges foglalkoztatás megkezdésével, még ha a kinevezési okirat átadása később történt is. A próbaidő kikötés nem utólag, a munkába lépést és a kinevezést követően került a szerződésbe. A próbaidő kikötés az eredeti kinevezési okmányban szerepel, így mind a próbaidő előírása, mind a közszolgálati jogviszony kezdő időpontja 2006. április 1-je volt. A próbaidő kikötés utólagos felvételét cáfolja az a tény, hogy a felperest már az állásinterjún tájékoztatták arról, miszerint munkaszerződésében hat hónap próbaidőt fognak kikötni. Az a körülmény, hogy a felperes csak 2006. április 18-án kapta kézhez a kinevezési okiratát, a felperes mulasztására vezethető vissza, mivel az erkölcsi bizonyítványát nem a pályázat benyújtását megelőzően, hanem munkába lépését követően, csak 2006. április 7-e után nyújtotta be a munkáltatójának. Az elsőfokú bíróság utalt a Ktv. 11. §-ában rögzítettekre is, és megállapította, hogy a felek között 2006. április 1-jével jött létre a közszolgálati jogviszony, a kinevezést a próbaidővel együtt írásba foglalták, a próbaidő érvényesen létrejött. Ebből következően az alperes a próbaidő alatt jogszerűen szüntette meg a felperes jogviszonyát. A bíróság nem találta megalapozottnak a felperesnek az Mt. 5. §-ára történő hivatkozását, mivel a felperes nem jelölte meg a perben, hogy mely csoporthoz képest érte hátrány. A felperes a kereset hiányosságait a bíróságnak a Pp. 3. §-a szerinti tájékoztatását követően sem pótolta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!