Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1987.5.162 I. Szerződésen alapuló haszonélvezeti jog bírósági módosítására nincs lehetőség, mert a szerződés egyszeri szolgáltatásra irányul, és a haszonélvezet létrejöttével a teljesítés megtörténik; nincs lehetőség a haszonélvezet mint jog tartalmának vagy időtartamának megváltoztatására sem [Ptk. 157., 241. §].

II. Ha a szerződésen alapuló haszonélvezettel terhelt dolog a haszonélvezet alapítása után lényegesen növekszik, gyarapodik vagy használati értéke jelentősen megváltozik, a tulajdonos kérheti a bíróságtól annak megállapítását, hogy határozza meg a dolog azon részeit, amelyre a haszonélvezet nem terjed ki. Ilyenkor lehetőség van arra is, hogy a bíróság a haszonélvezeti jogot az ingatlan természetben meghatározott illetőleg kijelölt részére jegyeztesse be, - feltéve, ha a felek a szerződésben nem rendelkeztek a haszonélvezetnek a dolog megváltozása utáni terjedelméről [Ptk. 157. § (1) és (2) bek., 27/1972. (XII. 31.) MÉM sz. r. 14. §].

A peres felek közeli rokonságban állnak egymással: az I. r. alperes a felperes gyermeke, a II. r. alperes az I. r. alperes házastársa. A felperes ajándékozási szerződéssel az alpereseknek ajándékozta a tulajdonát képező "ház, udvar és kertingatlanból a beltelket és a beltelken lévő házból kikerülő bontási anyagokat". Az alperesek az ajándékot elfogadták, és holtig tartó haszonélvezeti jogot biztosítottak az ingatlanra a felperesnek. A tulajdonváltozást és a felperes haszonélvezeti jogát az ingatlannyilvántartásba bejegyezték.

Ezt követően a felek közös elhatározással az ingatlanon levő épület nagyobb részét elbontották, és az alperesek annak helyébe kétszintes családi házat építettek. A régi épület hátsó része, amely eredetileg melléképület volt, megmaradt, és a felperes használatában van. A felperes az építkezéshez a bontási anyagon kívül saját költségén építőanyagokat is vásárolt, amelyeket az alperesek az új épülethez felhasználtak.

A felek között a kapcsolat utóbb megromlott, ezért a felperes az ajándékot az alperesektől perben visszakövetelte. Keresetét azonban a bíróság jogerősen elutasította azzal, hogy az ajándék visszakövetelésének a feltételei nem állapíthatók meg.

A felperes ezután keresetet indított, amelyben haszonélvezeti jogára figyelemmel kérte az alpereseknek havi 500 forint használati díj fizetésére való kötelezését.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték, és viszontkeresetet indítottak a felperes haszonélvezeti jogának a korlátozása iránt. Kérték, hogy a bíróság a haszonélvezetet a felperes használatában tartott helyiségekre korlátozza. Utóbb a viszontkeresetüket úgy változtatták meg, hogy a haszonélvezeti jog korlátozását az ingatlan 1/4 részére kérték, amely megközelítőleg az ajándékozott értéknek felel meg.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, egyben a felperes haszonélvezeti jogát az ingatlan 1/4 részére korlátozta. Döntését azzal indokolta, hogy a felperes által ajándékozott érték - az ajándék visszakövetelése iránt indított perben beszerzett szakvélemény szerint - 191 000 forint volt, az alperesek új házának értéke pedig 725 000 forint, így a felperes a teljes értéknek mintegy 1/4 részét ajándékozta, és a használata is ennek az aránynak felel meg. Ezért a haszonélvezeti jogát az ajándékozott értéknek megfelelően kell korlátozni. Ebből az is következik, hogy a felperes "lakbér szedésére alperesekkel szemben nem jogosult".

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Egyben felhívta a földhivatalt, a perbeli ingatlanra bejegyzett haszonélvezeti jognak az ítélet szerinti módosítására. Az ítélet indokolása szerint a haszonélvezeti jogot alkotó szerződés tartós kötelmi viszonyt hoz létre, módosítása - a Ptk. 241. §-ában írt feltételek megléte esetén - bírósági úton lehetséges. A másodfokú bíróság megítélése szerint a haszonélvezet korlátozása kérdésében az elsőfokú bíróság a felek összes körülményeinek mérlegelésével, megalapozott szakértői vélemény alapján döntött.

A jogerős ítélet ellen emelt törvényességi óvás az alábbiak szerint alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!