Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20723/2009/7. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 164. §, 213. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 348. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Bakó Pál, Csikiné dr. Gyuranecz Márta, Riczu András

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék P.20465/2006/69., *Debreceni Ítélőtábla Pf.20723/2009/7.*, Kúria Pfv.21880/2010/5.

***********

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.723/2009/7. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Debreceni Ítélőtábla a Budapesti 384. sz. Ügyvédi Iroda (1107 Budapest, Somfa köz 10. I/3., ügyintéző: Dr. Simon Tamás ügyvéd) által képviselt I.rendű felperes neve, címe I. rendű, II.rendű felperes neve, címe II. rendű és III.rendű felperes neve, címe III. rendű felpereseknek - a Dr. Zeke Ügyvédi Iroda (4024 Debrecen, Liszt F. u. 4., ügyintéző: Dr. Zeke László ügyvéd) által képviselt alperes neve, címe alperes ellen kártérítés iránt indított perében a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 2009. szeptember 25-én meghozott 6.P.20.465/2006/69. számú közbenső ítélete ellen az alperes részéről 70. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés alapján - a 2010. június 10-én megtartott nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

közbenső ítéletet:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül a felpereseknek egyetemlegesen 106 250 (Egyszázhatezer-kettőszázötven) forint összevont első- másodfokú perköltséget.

Ez ellen a közbenső ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás:

Az I. rendű felperes a III. rendű felperessel való terhességének 41. hetében, 2000. november 15-én került felvételre az alperes szülészeti- és nőgyógyászati osztályára, 1 hetes terminus túllépéssel. Az I. rendű felperesnél OTT-t (Oxytocin Terheléses Tesztet) végeztek, amelynek eredménye nem utalt a magzat oxigénhiányos állapotára. A szülés 2000. november 17-én kezdődött. November 18-án 8 óra 50 perckor született meg a III. rendű felperes spontán hüvelyi születésmóddal 3 500 gramm súllyal, Apgar 5/1 státuszban. Születése után hypotómiás apnoes volt. Maszkos oxigén adása mellett spontán légzése beindult. Nála később újszülöttkori asphyxiát (újszülöttkori fulladás) és szüléssel kapcsolatos vérbelégzést állapítottak meg. Epilepszia alakult ki, melynek következtében értelmi fejlődése jelentősen elmarad az életkora alapján elvárhatótól, a kialakult károsodása maradandó.

Az I. és II. rendű felperesek, mint a III. rendű felperes szülei az alperes kórház kártérítési felelősségének megállapítását, vagyoni- és nem vagyoni káraik megtérítésére kötelezését kérték állítva, hogy a III. rendű felperes egészségkárosodása az alperes alkalmazottjának felróható, jogellenes magatartására visszavezethető okból következett be.

Keresetük tény- és jogalapjaként - a magánfelkérésükre dr. F. M. szülész-nőgyógyász igazságügyi orvosszakértő által adott orvosi szakvéleményre alapítottan - arra hivatkoztak, hogy az alperes kórház alkalmazottai "Az egészségügyről" szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 77. § (3) bekezdésében írt kötelezettségüket megszegve nem a tőlük elvárható legnagyobb gondossággal és körültekintéssel jártak el, amikor az I. rendű felperes szülése során a III. rendű felperes oxigénhiányos állapotát nem észlelték; az I. rendű felperesnél 2000. november 15-én elvégzett OTT teszt eredményét tévesen negatívnak ítélték; az alperes I. rendű felperes szülésénél eljárt orvosa nem értékelte szakszerűen a CTG eredményt, ezért nem észlelte a magzati beszűkült oszcillációt, melynek következményeként a terhességet nem fejezte be. A kereset szerint felróható az alperesnek, hogy a szakma szabályaival és a szülészeti-nőgyógyászati protokollal ellentétesen a terminus túllépés és a túlhordás során - a keresetben részletezettek miatt - nem megfelelően ellenőrizte a terhességet. Mulasztásként értékelték azt is, hogy a szülés során csupán a CTG készülék 15 percenkénti felvillanása mutatta a magzati szívműködés gyakoriságát, amelynek számszerűsége normális volt ugyan, a számszerűség értékelhetősége azonban elmarad az időszakonkénti CTG regisztrátum értékelhetősége mögött. Az, hogy a szülésre veszélyeztetett terhességet követő terminus túllépés után, pozitív OTT szaltatórikus oszcillációt mutató CTG lelet birtokában került sor, az elvárható legnagyobb gondosság mellett megkívánta volna, hogy az I. rendű felperesnél a szülés során folyamatos CTG felvételt készítsenek, mert így nagyobb eséllyel lett volna elkerülhető a magzat hypoxiás agyi károsodásának kialakulása.

Az alperes a kereset elutasítását és a felperesek perköltségében való marasztalását kérte.

Védekezése szerint az I. rendű felperes szülésének levezetése során az alkalmazottai az elvárható legnagyobb gondossággal jártak el. Az I. rendű felperesnél a szakmai protokoll által előírt - mind a kötelező, mind az ajánlott - vizsgálatokat elvégezték, semmilyen vizsgálat nem maradt el. Azt követően, hogy az I. rendű felperes szülőszobára került a III. rendű felperes megszületésének időpontjáig folyamatos CTG vizsgálatot végeztek - az alperesi intézménynél bevett protokollnak megfelelően - adatait 15 percenként rögzítve. A szülőszobán a magzati szívhang a CTG gép működése mellett kihangosítva folyamatosan hallható is volt, így a szívhang-eltérést a jelenlévő szülésznők már a hang alapján is nyomban észlelhették. Nem vitatta azt, hogy az alperesi intézménynél kialakult protokoll szerint a CTG papíralapú regisztrációja hiányzik, hangsúlyozta, hogy emiatt az alperes kártérítési felelőssége nem állapítható meg, mivel a CTG készülék a szülés alatt folyamatosan működött, a szakszemélyzet azt folyamatosan figyelemmel kísérte, és az adatrögzítő lapon rögzítették is az észlelt adatokat, ami a magzat méhen belüli állapotára utalt. Az alperes gyakorlata megfelelt az egészségügyi intézményeknél jellemző gyakorlatnak, figyelemmel arra, hogy lehetetlen elvárás a kórházak számára több órán át tartó szülések teljes CTG regisztrátumának a nyomtatása és megőrzése. Hivatkozott arra is, hogy ha CTG regisztrátum rendelkezésre állna, az adott esetben az sem mutathatna olyan adatot, amely a magzat kóros állapotára utal. Ha lett volna ilyen jel, azt a szülésznők rögzítették volna az észlelőlapon. A magzat kóros állapotára utaló jel azonban nem volt. Az, hogy a III. rendű felperes oxigénhiányos állapotban született, előre nem diagnosztizálható lepényleválás következménye, amelyért az alperest felelősség nem terheli. A lepényleválás észlelése után az alperes haladéktalanul és mindent megtett annak érdekében, hogy egészséges magzat szülessen. A papíralapú CTG regisztráció sem változtatna a lepényleválás tényén és annak következményén.

Az elsőfokú bíróság a kereset jogalapjáról közbenső ítélettel határozott és megállapította, hogy az alperest teljes kártérítési felelősség terheli a III. rendű felperes 2000. november 17-18-i születése során bekövetkezett egészségkárosodással okozati összefüggésben az I., a II. és a III. rendű felpereseknél előállt vagyoni- és nem vagyoni károkért.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!