Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1125 A biztosító és a károsult egyezsége kihat a károkozóra, mert ugyanazon káresemény miatt újabb kárköveteléssel vele szemben a károsult nem léphet fel [Ptk. 559. §, 286. §, 355. §, 240. §].

1998. február 21-én egy toronydaru rádőlt a felperes Mitsubishi Lancer típusú személygépkocsijára, emiatt a gépkocsi károsodott. Az alperes a beavatkozóval kötött vállalkozói felelősségbiztosítást, aki a szerződésben vállalta, hogy megtéríti mindazokat a károkat, amelyeket az alperes az építési, szerelési, kivitelezési munkálatok végzésével harmadik személynek okoz. A felperes és a beavatkozó 1998. március 6-án egyezséget kötöttek. Ebben a felperes 374 309 forint megfizetése mellett a kártérítést véglegesen elfogadta és a szerződés megtámadásának jogáról lemondott. A gépkocsit 1998. március 10-én javítatta ki, majd 2000. évben eladta.

A felperes 2000. március 24-én további követelést támasztott: 84 575 forintra az előzőleg kifizetett kártérítés javítási költség része után járó áfaként, 50 956 forintra a gépkocsiban bekövetkezett értékcsökkenésként tartott igényt. A beavatkozó ez utóbbi összeg kifizetése iránt intézkedett, míg a felperes további követelését elutasította. A felperes ezért módosított keresetében további 84 575 forint áfa, 21 824 forint a biztosító által kifizetett értékcsökkenés után a kár bekövetkezésétől annak megtérítéséig számított késedelmi kamatok, 25 000 forint gépkocsi-bérleti díj, 1867 forint gépkocsi-tárolási díj, 10 000 forint szállítási költség és 10 000 forint készkiadás, valamint ezek késedelmi kamatai megtérítésére kérte az alperes kötelezését. Álláspontja szerint a biztosítóval kötött egyezség megtámadásának jogáról való lemondás semmis volt, az egyezség megtámadható, így a szerződésen kívül okozott károk megtérítésének szabályai szerint teljes kártérítésre igényt tarthat az alperestől.

Az elsőfokú bíróság - a másodfokú bíróság által helybenhagyott - ítéletében 106 399 forint, ebből 84 575 forint után 1998. február 21-étől a kifizetés napjáig járó évi 20%-os késedelmi kamat és részperköltség megfizetésére kötelezte az alperest. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Indokolása szerint a megtámadási határidő megnyílta előtt az egyezség megtámadásának jogáról való lemondás a Ptk. 234. §-ának (1) bekezdése értelmében semmis. Ezért a felperes az általános elévülési időn belül a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján követelhette a kár megtérítését a károkozó alperestől. A biztosító és a felperes közti egyezség az alperest nem kötötte, a felperes azonban nem követelheti a kárnak azt a részét, amely máshonnan megtérült. A kereset összegét csupán a javítási költség után járó általános forgalmi adó és az értékcsökkenés kamata erejéig találta alaposnak, a további követelést bizonyítatlansága folytán utasította el.

A jogerős ítélet ellen a beavatkozó és az alperes terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet az ítélet megváltoztatása és a felperes keresetének elutasítása érdekében. A beavatkozó álláspontja az volt, hogy a megtámadás jogáról a megtámadási határidő megnyílta előtti lemondás érvénytelensége a Ptk. 239. §-a alapján nem vonta maga után az egész szerződés érvénytelenségét. A felperes az 1 éves megtámadási határidőt elmulasztva támasztott további követelést az alperessel szemben, aki helyett biztosítóintézetként ő maga volt köteles a helytállásra. Teljesítése az alperes követelésére és megbízásából történt, ezért az az alperesre is kiterjedt. A számla nélküli kárrendezésre hivatkozva jogsértőnek tartotta az általános forgalmi adó megfizetésében való marasztalását.

Az alperes felülvizsgálati kérelmének indoka a beavatkozó álláspontjával megegyező volt, az egyezség megtámadásának jogáról történt lemondás és a követelés elévülési időben való érvényesíthetősége jogszabálysértő megítélése kérdésében.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

Az alperes és a beavatkozó a felülvizsgálat elrendelését megalapozó jogsértést az alperes jogszabálysértő marasztalásában jelölte meg. A Legfelsőbb Bíróság ezért a jogerős ítéletet a Pp. 275. §-ának (2) bekezdésében foglalt korlátozás folytán kizárólag ebben a keretben vizsgálta. Ennek eredményeként megállapította, hogy a felülvizsgálati kérelem megalapozott.

A Ptk. 559. §-ának (1) bekezdése értelmében felelősségbiztosítás esetén a biztosított követelheti, hogy a biztosító a szerződésben megállapított mértékben mentesítse őt olyan kár megtérítése alól, amelyért jogszabály szerint felelős. A Ptk. 559. §-ának (2) bekezdése szerint a biztosító a megállapított kártérítési összeget csak a károsultnak fizetheti, a károsult azonban igényét közvetlenül a biztosítóval szemben nem érvényesítheti.

A felelősségbiztosítási szerződésben tehát a biztosítási szerződés egy kárkötelemmel találkozik. A biztosított egyben károkozó, aki az általa okozott kárért kárfelelősséggel tartozik. A károsult helyzete a következő: a kárkötelem szabályai szerint köteles bizonyítani a kárt, annak mértékét és az okozati összefüggést a biztosított károkozó magatartása és a kár között. A károsult igényét a károkozó ellen jogosult érvényesíteni, a biztosító által felajánlott teljesítést azonban a Ptk. 286. §-ának (1) bekezdése értelmében köteles elfogadni. Az adott esetben a beavatkozó teljesítésével a felperes kára megtérült, erre nézve a beavatkozóval kötött 1998. március 6-án kötött megállapodásban nyilatkozatot is tett.

A felperes olyan időben kötött egyezséget a biztosítóval, amikor a gépkocsi javítása még nem történt meg és a Ptk. 355. §-ának (4) bekezdésében meghatározott kár mértéke teljes bizonyossággal még nem volt ismert. A felperes az A. Biztosító által készített javítási kalkuláció alapján 338 298 forintra tartott igényt, ezzel szemben a beavatkozó magasabb összeget térített. Megállapodásuk tehát tartalmát tekintve megfelelt a Ptk. 240. § (3) bekezdésében foglaltaknak. Egyezséggel a felek a vitás vagy tisztázatlan kérdéseiket a bizonytalanság érdemi feloldása nélküli engedményekkel rendezik. Ez a megállapodási mód így értelemszerűen magában foglalja a tévedés lehetőségét, ezért rendelkezik úgy a Ptk. 240. §-ának (4) bekezdése, hogy az egyezséggel való szerződésmódosítás érvényességét nem érinti a feleknek olyan körülményre vonatkozó tévedése, amely közöttük vitás volt, vagy amelyet bizonytalannak tartottak. Ez arra az esetre is áll, ha az egyezség megkötése után előkerült bizonyítékokkal a vitát vagy a bizonytalanságot el lehetett volna hárítani.

A biztosító és a károsult egyezsége, amellyel a károsult az adott káresemény kapcsán nyújtott kártérítést a követelés teljes kielégítéseként elfogadta, kihatott a károkozóra is. Ennek következtében ugyanazon káresemény miatt újabb kártérítési követeléssel a károsult nem léphet fel a károkozóval szemben. A károsult a Ptk. 240. §-ának (4) bekezdésén kívül eső okra hivatkozással támadhatja az egyezséget, amelynek a megtámadás jogáról való lemondás nem akadálya. A Ptk. 236. § (4) bekezdése szerint a megtámadási jogot megszüntető jogi ténynek a megtámadási határidő megnyílta után kell keletkezni, a megtámadott szerződésbe foglalt jognyilatkozatnak tehát ilyen jogi hatása nem volt. A joglemondás tehát érvénytelen volt, mely azonban a teljes szerződés érvénytelenségét a Ptk. 239. §-a alapján nem vonta maga után. A felperes azt állította, hogy az egyezség megkötésére az a körülmény késztette, hogy a biztosító szolgáltatásából javíttathassa ki a gépkocsiját. Arra is hivatkozott, hogy a kártérítés áfa-tartalmának érvényesíthetőségéről csak később, a gépkocsi eladása során szerzett tudomást. Ezek az állítások azonban a szerződés Ptk. 210. §-ának (1) és (3) bekezdésében meghatározott ok alapján való sikeres megtámadására nem alkalmasak. A biztosító későbbi kifizetése a Ptk. 207. §-ának (3) bekezdése értelmében a megtámadási ok beismeréseként nem értelmezhető.

A felperes tehát alap nélkül támadta az egyezséget, ennek következtében a beavatkozó teljesítése teljes felperesi követelés kielégítésének minősül.

A Legfelsőbb Bíróság a fentiekben kifejtett indokok alapján megállapította, hogy az alperes és a beavatkozó alappal hivatkozott a Pp. 270. § (2) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okra, emellett a megfelelő határozat meghozatalához szükséges tények az iratokból megállapíthatóak voltak, ezért a felperes keresetének elutasításával a jogszabá­lyokkal összhangban álló új határozatot hozott.

(Legf. Bír. Pfv. IX. 21.295/2003. sz.)