Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.5.147 Az elállás jogszerűségének vizsgálata során az elállás közlését követően tanúsított kötelezetti magatartás már nem értékelhető az elállás jogszerűsége megállapításának alapjaként [Ptk. 306. §].

A 2000. augusztus 2-án kötött szerződésben az alperes vállalta a felperes egyedi igénye szerint összeállított elemrajz, valamint elemtartozékok felsorolása alapján a gyártónál a "N." típusú konyhabútor megrendelését, és a felperes részére történő leszállítását. A szerződés aláírásával egyidejűleg a felperes 180 000 forint előleget átadott az alperesnek. 2000. augusztus 27-én a felperes a konyhabútor munkalapját is megrendelte az alperesnél. A megrendelés szerint a munkalap vastagsága 4 cm volt. Az alperes megrendelése alapján a W. Kft. legyártotta a konyhabútort. A W. Kft. részéről közvetlenül megkeresték a felperest, hogy tekintse meg a lefestett konyhabútort. A felperes elégedetlen volt a konyhabútor színével, ezért egy másik színt választott, amelyre a gyártó a konyhabútort átfestette. Az alperes 538 696 forintról kiállított számlájának megfizetését követően a konyhabútort a felperes részére leszállította, ahol a bútor beszerelését egy, az alperes által ajánlott vállalkozó 26 500 forintért elvégezte.

A szerelés megkezdésekor a felperes észlelte, hogy valamennyi megrendelt elem leszállítására nem került sor, és a megrendeléstől eltérően 2 db kétajtós szekrény tekintetében a nyitott részek külön készültek el. Az üveges szekrény leszállítására nem a megrendelt üveggel került sor, és az alsó szekrénysor magassága meghaladta a 85 cm-t, így az időközben a felperes által mással felszereltetett réz vízzáró csík eltakarásra került. Nem volt megfelelő az átadópult munkalapja sem. A felperes megkeresése folytán a W. Kft. munkatársai a hiányzó elemek egy részét leszállították, és különböző javításokat végeztek, azonban a javításokat a felperes részben nem találta megfelelőnek és kifogásolta a színeltérést. Miután a felperes által megadott határidőn belül az igényének megfelelő javítások szerinte nem történtek meg, 2000. november 20-án a szerződéstől elállt, amit azonban az alperes nem fogadott el.

A felperes elsődleges keresetében az alperes hibás teljesítésére hivatkozva, az elállására figyelemmel az alperest 745 196 forint és járulékai megfizetésére kérte kötelezni a bútor vételárának megfelelően, továbbá 26 000 forint szerelési díj és járulékai, valamint 62 500 forint a pert megelőzően készített szakértői vélemény díjának megfizetésére is kérte kötelezni az alperest. Másodlagos kereseti kérelmében a konyhabútor kicserélésére kérte kötelezni az alperest, aki a kereset elutasítását kérte.

A bíróság jogerős ítéletében a keresetet elutasította. A jogerős ítélet indokolása szerint a felek között adásvételi szerződés megkötésére került sor a konyhabútor tekintetében. A bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a 85 cm-től eltérő magasságú konyhabútor szállításával az alperes nem teljesített hibásan, mivel a felperes nem tájékoztatta arról, hogy a 85 cm magasságú konyhabútort azért kéri, mert már külön megrendelte a réz vízelvezető csíkot. Szakértői vélemény alapján megállapította, hogy a bútor magassága jelenleg 85 cm.

A bíróság a színeltérés tekintetében sem találta alaposnak a keresetet, mivel a gyártó a felperes kérésére festette újra az eredeti színre lefestett elemeket, és a festéssel kapcsolatos hiba rövid időn belül értékcsökkenés nélkül kijavítható lett volna.

A bíróság megállapította, hogy két elem tekintetében a megrendeléstől eltérően két darabban történt a gyártás, azonban a szakértői vélemény alapján arra a következtetésre jutott, hogy ez hibás teljesítésként nem értékelhető, figyelemmel arra is, hogy a terhelhetőséget a két darabból történt gyártás javította. A bíróság a másodlagos kereseti kérelemként előterjesztett kicserélés iránti igényt is alaptalannak ítélte.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, az alperes kereseti kérelme szerinti marasztalását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet megalapozatlan, a bíróság által megállapított tényállás iratellenes. Szerinte az általa kifogásolt hibák az alperes által elismerten fennálltak. Érvelése értelmében azért is alapos a keresete, mert az alperes a bíróság előtt kijelentette, hogy a hibák kijavítását nem vállalja. Sérelmezte, hogy a bíróság ennek a nyilatkozatnak nem tulajdonított jelentőséget, és a Pp. 221. § (1) bekezdésében foglaltak ellenére ennek indokát sem adta. Arra hivatkozott, hogy a Ptk. 306. § (3) bekezdésében foglalt feltételek fennálltak. Szerinte tévesen minősítette a bíróság a szerződést tisztán minta utáni adásvételnek, mivel a szerződés vállalkozási elemet is tartalmazott. Kifejtette, hogy az alperes hibás teljesítése a színeltérés, az egy darab helyett két darabból legyártott elemek, valamint a 85 cm-es magasságtól eltérés miatt megállapítható, ezért sérelmezte a kereset elutasítását.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság az Alkotmánybíróság 42/2004. (XI. 9.) AB határozatára figyelemmel azt vizsgálta, hogy a jogerős ítélet a Pp. 270. § (2) bekezdése szerint jogszabálysértő-e.

A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okból nem jogszabálysértő.

Alaptalanul hivatkozott a felperes a felülvizsgálati kérelmében a Ptk. 306. § (3) bekezdésének megsértésére.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!