Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1998. OIT szabályzat

a lakáscélú támogatásról

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (a továbbiakban: OIT) a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény 39. §-ának q) pontja, a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény 119. §-ának (1) és (3) bekezdése, valamint az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény 121. § (1) bekezdésének a) pontja és 123. §-a alapján a lakáscélú támogatásról a következők szerint rendelkezik.

1. § (1) A Szabályzat hatálya a bírákra és a bíróságokon, valamint az OIT Hivatalánál igazságügyi szolgálati jogviszonyban álló alkalmazottakra terjed ki.

(2) E Szabályzat alapján adható lakáscélú támogatás az igazságügyi szerv által fenntartott üdülők, bölcsődék és óvodák közalkalmazottjai részére is.

2. § (1)[1] Az OIT által évente megállapított keretből elsősorban olyan lakás építéséhez, vásárlásához, önálló lakást eredményező toldaléképítéshez, valamint a meglévő lakás legalább fél lakószobával való bővítéséhez adható támogatás, amely a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. (I. 31.) Korm. rendeletben meghatározott méltányolható lakásigény mértékét nem haladja meg. Támogatás adható továbbá a lakás komfortfokozatának növeléséhez (korszerűsítés).

(2)[2] Az (1) bekezdéstől eltérően kivételesen felújításhoz és a méltányolható igényt meghaladó lakásszerzéshez is nyújtható támogatás, ha a kérelmező vállalja a kamatkedvezményből származó jövedelme utáni adó-és járulékfizetési kötelezettséget.

(3)[3] Ha a kérelmező és házastársa (élettársa), valamint a méltányolhatóság szempontjából figyelembe vehető, a kérelmezővel együtt költöző családtagok használati korlátozástól mentes lakástulajdonnal, vagy önálló bérleménnyel rendelkeznek, a kérelmező támogatásban akkor részesíthető, amennyiben a lakás elidegenítését, illetve a bérleti jogviszony megszűnését okirattal igazolja.

(4)[4] Amennyiben a kérelem felújításra, vagy nem méltányolható lakásigényre irányul, a kérelem csak akkor terjeszthető az OIT Hivatalához, ha a kérelmező vállalja a kamatkedvezményből származó jövedelme utáni adó-és járulékfizetési kötelezettséget.

(5)[5] A kérelmező a támogatást saját lakásproblémája megoldására kaphatja. Ha ő maga és az együtt költöző személyek lakásingatlannal rendelkeztek és azt 5 évnél nem régebben értékesítették, az értékesített lakás árát az új lakás árába (építési költségébe) be kell számítani, és támogatás csak a lakások értékkülönbözetének erejéig adható. A bérleti jogviszony megszűnésével kapcsolatban kapott térítést az elidegenített lakás eladási árával azonos módon kell számításba venni. Ha a kérelmező lakását elajándékozta, részére támogatás nem nyújtható.

(6)[6] Ha a kérelmező már részesült támogatásban, újabb támogatásban akkor részesülhet, ha az előző támogatást visszafizette és az újabb támogatást a szolgálati érdekek vagy a család körülményei különösen indokolják.

(7)[7] Általában ahhoz a lakásvásárláshoz (építéshez) nyújtható támogatás, amely a szolgálati hely szerinti településen, vagy annak legfeljebb 50 km-es körzetében van.

(8)[8] Ha a házaspárok (élettársi kapcsolatban élők) mindegyikére hatályos a szabályzat, saját jogon mindketten részesülhetnek támogatásban.

(9)[9] Önkormányzati lakás vásárlásához csak a kötelező előtörlesztés erejéig nyújtható támogatás.

(10)[10] Ha a (3) bekezdés szerinti feltétel nem áll fenn, de a várható eladási ár, illetve a bérleti jogviszony megszűnésével kapcsolatos térítés összegének megjelölésével a kérelmező nyilatkozik a lakás elidegenítési, illetve a bérleti jogviszony megszűnési szándékról, a támogatás iránti kérelem elbírálható. A támogatás folyósítására azonban akkor kerülhet sor, ha a kérelmező a támogatás engedélyezésétől számított 60 napon belül okirattal igazolja a lakás elidegenítését, illetve a bérleti jogviszony megszűnését, és az eladási ár, illetve a térítés összege lényegesen nem haladja meg az előzetesen bejelentett összeget. Rendkívüli esetben egy alkalommal a 60 napos határidő további 60 nappal meghosszabbítható.

2/A. §[11] A 2. § (1) bekezdésétől eltérően kivételesen a bíró részére - bírósági (hivatali) érdekből - második lakás vásárlása, építése, korszerűsítése, felújítása céljára is nyújtható visszatérítendő támogatás, ha az a)-d) pont feltételei együttesen teljesülnek.

a) Az új szolgálati hely más megyében, illetve a Fővárosban van és az igénylő az új szolgálati hely szerinti településen oldja meg lakáshelyzetét.

b) Az új szolgálati helyre kinevezett bíróval együtt a családja nem költözik.

c) A megvásárolandó, építendő, korszerűsítendő és felújítandó lakás legfeljebb 2 szobás.

d)[12] Kérelmező vállalja a kamatkedvezményből származó jövedelme utáni adó- és járulékfizetési kötelezettséget.

3. § (1) A támogatás iránti kérelmet szolgálati úton az OIT Hivatalához (a továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani.

(2) A kérelmet - kivéve a megyei (fővárosi) bíróság és az ítélőtábla elnökének kérelmét - a Legfelsőbb Bíróság, az ítélőtábla, a megyei (fővárosi) bíróság elnöke (a továbbiakban: a bíróság elnöke), illetve a Hivatal Szervezeti és Működési Szabályzatában meghatározott vezető - az igazságügyi szervnél működő munkavállalói érdekképviseleti szerv álláspontjára figyelemmel - véleményezi, amennyiben a kérelmező annak tagja.

(3) A támogatást az 1. számú melléklet szerinti nyomtatvány kitöltésével kell kérelmezni. A kérelemhez csatolni kell az építési engedélyt, a tervdokumentációt, a költségvetést, a tulajdoni lap 60 napnál nem régebbi hiteles kivonatát, korszerűsítés esetén a tulajdoni lap kivonata mellett a költségvetést, a lakás vételére vonatkozó szerződést, vagy előzetesen az előszerződést, valamint a 2. § (3) bekezdésében meghatározott okiratot.

4. § (1)[13] Az OIT kinevezési hatáskörébe tartozók kérelmét és a 2/A. § szerinti igényeket - összeghatárra tekintet nélkül - az OIT bírálja el, az utóbbi igénynél figyelembe veszi az OIT Lakásügyi Bizottsága véleményét.

(2) A 300.000 Ft-ot meghaladó összegű támogatásra vonatkozó kérelmet - kivéve az OIT kinevezési hatáskörébe tartozók kérelmét - az OIT tagjaiból alakult bizottság bírálja el.

(3) A 300.000 Ft-ot meg nem haladó összegű támogatásra vonatkozó kérelmet - kivéve az OIT kinevezési hatáskörébe tartozók kérelmét - az OIT Hivatalának vezetője bírálja el.

5. § (1) A döntés a támogatás összegére és a támogatás visszafizetésének az időtartamára terjed ki. Támogatás legfeljebb 15 évre, részletekben visszafizetendő kamatmentes kölcsönként adható.

(2) A kérelem elbírálásánál az igazságszolgáltatáshoz fűződő érdekeket, a kérelmező lakáskörülményeit, családi, jövedelmi és vagyoni viszonyait kell figyelembe venni.

6. § (1) A Hivatal a kérelmezővel a döntés tartalmának megfelelő kölcsönszerződést köt.

(2)[14] A kölcsönszerződést azzal a feltétellel kell megkötni, hogy a szolgálati jogviszony a támogatás visszafizetésének az időtartama alatt fennáll. A támogatás szempontjából nem minősül szolgálati viszony megszűnésének, ha a támogatásban részesült a Bíróságok fejezetbe tartozó másik intézménynél lép szolgálati viszonyba. Ilyen esetben a 9. § (2) bekezdése szerinti értesítést az új szolgálati helynek is meg kell küldeni.

(3) A kölcsön visszafizetésének biztosítékául az ingatlanra a Hivatal javára jelzálogjogot, valamint vásárlás esetén az adásvételi szerződés alapján, a kérelmet elbíráló egyedi döntése szerint, elidegenítési- és terhelési tilalmat kell az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni.

(4) A kölcsönszerződés lebonyolításával összefüggő pénzintézeti és ingatlan-nyilvántartási költségek az adóst terhelik.

(5) A kölcsön folyósítása és törlesztése pénzintézeten keresztül történik.

7. § A pénzintézethez utalt, de 6 hónapon belül igénybe nem vett támogatást vissza kell vonni.

8. § (1) A kölcsönszerződés megszegéséért felelős adós a kamatmentesség kedvezményét elveszti és a folyósítás időpontjától kezdődően az igénybevett összeg után, a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdésében meghatározott mértékű kamatot köteles fizetni.

(2) A kölcsönszerződés felmondása esetén, vagy az adós különös méltánylást érdemlő körülményeire figyelemmel,

a)[15] az OIT kinevezési hatáskörébe tartozók támogatása és a 2/A. § szerint nyújtott támogatás esetén az OIT,

b) a 300.000 Ft-ot meghaladó összegű támogatás esetén - kivéve az OIT kinevezési hatáskörébe tartozók támogatását - az OIT tagjaiból alakult bizottság,

c) a 300.000 Ft-ot meg nem haladó összegű támogatás esetén - kivéve az OIT kinevezési hatáskörébe tartozók támogatását - az OIT Hivatalának vezetője

a még vissza nem fizetett kölcsönt és (vagy) annak kamatát részben vagy egészben elengedheti, halasztást, részletfizetést engedélyezhet, hozzájárulhat a szerződési feltételeknek megfelelő további teljesítéshez, illetve a szerződés módosításához.

(3)[16] Az adós szolgálati viszonyának megszűnése esetén a fennálló tartozás részletekben történő megfizetésének engedélyezését megfelelő jövedelmű készfizető kezes(ek) állításához kell kötni.

(4)[17] Támogatással terhelt lakásingatlan eladása (cseréje) esetén a jelzálogjognak az újonnan szerzett lakásingatlanra történő átjegyzése a szerződésben meghatározottnál magasabb összegű havi törlesztőrészlet megállapítása mellett is engedélyezhető.

(5)[18] Az OIT felhatalmazza az OIT Hivatalát arra, hogy hozzájárulást adjon - a lakáscélú támogatás fedezetéül az OIT Hivatala javára bejegyzett jelzálogjogot megelőző sorrendben - a kereskedelmi bank javára az általa folyósítandó kölcsön, illetve szociálpolitikai kedvezmény biztosítását szolgáló jelzálogjog bejegyzésére, ha a lakáscélú (munkáltatói) támogatás és a kereskedelmi bank által folyósított kölcsön, illetve kedvezmény együttes összege nem haladja meg az ingatlan értékének felét.

Ha az említett tartozások együttes összege meghaladja az ingatlan értékének 50 %-át, a hozzájárulás kivételesen megadható, ha az adós a támogatás visszafizetésére megfelelő jövedelmű készfizető kezes(eke)t állít.[19]

(6)[20] Az (5) bekezdés szerint kell eljárni abban az esetben is, amikor újabb lakáscélú támogatás nélkül, pénzintézeti kölcsön igénybevételével második lakás szerzésére kerül sor, és a pénzintézet az általa folyósított kölcsön biztosítására - a lakáscélú támogatást biztosító jelzálogjogot megelőzően - kíván jelzálogjogot bejegyeztetni.

9. § (1) A kölcsönszerződést a Hivatal készíti el és a kérelmező aláírása céljából a bíróság elnökének küldi meg, egyben intézkedik a kölcsön összegének a pénzintézethez történő átutalásáról.

(2) A Hivatal és a bíróság elnöke a kölcsönszerződéseket nyilvántartja. A bíróság elnöke a szolgálati jogviszony megszűnéséről és annak jogcíméről a Hivatalt 8 napon belül értesíti.

(3) A Hivatal a lakáscélú támogatási keretet központilag nyilvántartja, a pénzintézet elszámolása alapján a kölcsönökről analitikus nyilvántartást vezet.

10. § A Szabályzat 1998. április 1. napján lép hatályba, rendelkezéseit a még el nem bírált kérelmeknél is alkalmazni kell.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította az 5/2001. OIT szabályzat 1. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[2] Megállapította a 4/2005. OIT szabályzat 1. § -a. Hatályos 2005.05.01.

[3] Megállapította az 5/2001. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[4] Megállapította a 4/2005. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2005.05.01.

[5] Beiktatta az 5/2001. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[6] Beiktatta az 5/2001. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[7] Beiktatta az 5/2001. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[8] Beiktatta az 5/2001. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[9] Beiktatta az 5/2001. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[10] Beiktatta az 5/2001. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[11] Beiktatta a 4/2003. OIT szabályzat 1. § -a. Hatályos 2003.05.31.

[12] Megállapította a 4/2005. OIT szabályzat 3. § -a. Hatályos 2005.05.01.

[13] Megállapította a 4/2003. OIT szabályzat 2. § -a. Hatályos 2003.05.31.

[14] Módosította az 5/2001. OIT szabályzat 3. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[15] Megállapította a 4/2003. OIT szabályzat 3. § -a. Hatályos 2003.05.31.

[16] Beiktatta a 2/2000. OIT szabályzat 1. § -a. Hatályos 2000.06.01.

[17] Beiktatta a 2/2000. OIT szabályzat 1. § -a. Hatályos 2000.06.01.

[18] Beiktatta az 5/2001. OIT szabályzat 4. § -a. Hatályos 2001.08.01.

[19] Lásd a 2000/62. (VII. 5.) számú belső határozatot.

[20] Beiktatta a 4/2003. OIT szabályzat 4. § -a. Hatályos 2003.05.31.