Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.12.762 I. Az 1986. évi 11. törvényerejű rendelet alapján indult felszámolási eljárásban a hitelező követelésének bejelentésére nyitva álló határidő elmulasztása esetén - a Polgári perrendtartás rendelkezéseinek megfelelően - igazolásnak van helye [1986. évi 11. tvr.* 4. § (4) bek., 13. §, Pp. 106. §, 107. § (1) bek.].

II. A hitelező követelésének nyilvántartásba vételével kapcsolatban a bíróság által hozott jogerős végzés ellen - a Polgári perrendtartás rendelkezéseinek alkalmazásával - felülvizsgálatnak van helye [Pp. 270. § (2) bek., 1986. évi 11. tvr.* 4. § (4) bek., 1991. évi IL. törvény 6. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság végzésével elrendelte a felszámolási eljárás megindítását a D. Sz. Vállalat ellen. A végzés - amelyet a Magyar Közlönyben tettek közzé - felhívta a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezet hitelezőit, hogy követeléseiket a Magyar Közlöny megjelenését követő 30 napon belül az elsőfokú bíróságnak jelentsék be. D. K., K. Z. és T. M. 1991. augusztus 26. napján találmányi díj megállapítása iránt keresetet terjesztettek elő a D. Sz. Vállalat ellen. Az elsőfokú bíróság végzésével - amely fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett - a pert megszüntette, és az ügy iratait a bíróság felszámolási csoportjának küldte meg. A végzés indokolása hivatkozott a felszámolási eljárásról szóló 1986. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 17. §-ának (4) bekezdésére, amely szerint a felszámolási eljárás közzététele után a

gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos követelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni.

Az elsőfokú bíróság a felszámolási eljárás során hozott végzésével D. K., K. Z. és T. M. hitelezők követeléseinek nyilvántartásba vételét -- a követelések bejelentésének elkésettségére hivatkozással - megtagadta. A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság - a hitelezők fellebbezése folytán - az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta. A végzés indokolása értelmében a hitelezők követeléseiket - a tvr. alapján - a felszámolási eljárás megindításának a Magyar Közlönyben való közzétételét követő 30 napon belül nem jelentették be, s a határidő elmulasztása jogvesztő jellegű.

A jogerős végzés ellen a hitelezők felülvizsgálati kérelmet terjesztettek elő. Kérelmükben előadták, hogy a hitelezők követeléseinek bejelentésére nyitva álló 30 napos határidő nem jogvesztő jellegű. Hivatkoztak arra, hogy a tvr. 34. §-ának (1) bekezdése következtében a D. SZ. Vállalatnak a hitelezők követeléseinek teljesítése után fennmaradó vagyonáról az Állami Vagyonügynökség fog rendelkezni. Követeléseik teljesítéséért - mivel azokat a D. Sz. Vállalat vagyonából nem elégítették ki - az állam a tvr. 35. §-ának (1) bekezdése szerint felelősséggel tartozik, a találmányi díjra vonatkozó szerződés hiányában azonban az Állami Vagyonügynökséggel szemben követelésüket nem tudják majd érvényesíteni. Ezekre figyelemmel kérték a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését. A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

A felszámolási eljárásról szóló tvr. a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról rendelkező 1991. évi IL. törvény 82. §-ának (1) bekezdése és 84. §-ának a) pontja következtében 1992. január hó 1. napján hatályát vesztette. Mivel a felszámolási eljárás a törvény hatálybalépésének időpontjában (1992. január 1.) folyamatban volt, a D. SZ. Vállalat felszámolására a törvény 82. §-ának (2) bekezdése értelmében még a módosított tvr. rendelkezéseit kell alkalmazni.

A Polgári perrendtartás 270. §-ának (2) bekezdése értelmében felülvizsgálati kérelemnek - külön jogszabály rendelkezése alapján - helye van az ügy érdemében hozott, az említett bekezdésben fel nem sorolt jogerős végzés ellen is. A tvr. 4. §-ának (4) bekezdése kimondta, hogy a felszámolási eljárásban a törvényerejű rendeletben foglalt eltérésekkel a nem peres eljárás és a Polgári perrendtartás szabályait kell megfelelően alkalmazni. Ehhez hasonló rendelkezést tartalmaz az 199I. évi IL. törvény 6. §-ának (2) bekezdése is, amely szerint azokban az eljárási kérdésekben, amelyeket a törvény nem szabályoz, a Polgári perrendtartás szabályait kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy az eljárás félbeszakadásának és szünetelésének nincs helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!