Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2004.4.143 Nincs helye kártérítésnek azon az alapon, hogy egy anyának az eredménytelen terhességmegszakítás következményeként akarata ellenére gyermeke született [Ptk. 339. §, 348. §, Pp. 164. §].

A felperes január 12-én hét hetes terhességének megszakítása érdekében - az ÁNTSZ Családvédelmi Szolgálatának előzetes engedélye alapján - kereste fel az alperes Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályát, mert fiatal korára és válsághelyzetére tekintettel a terhesség megtartását nem vállalta. Az alperes orvosa a beavatkozást elvégezte, de a magzatkaparék szövettani vizsgálata elmaradt. A felperes február 5-én kontrollvizsgálat végett jelentkezett, amikor az őt kezelő orvos összehúzódó méhet észlelt, majd a felperes április 2-án történt újabb jelentkezésekor az elvégzett ultrahangvizsgálat alapján húsz hetes terhességet állapított meg. Az alperes orvosa ekkor felajánlotta a felperesnek a terhesség megszakítását, de a felperes a húszéves életkorára, és a terhesség késői időszakában történő megszakításának kockázataira figyelemmel, a magzat megtartása mellett döntött. A gyermeke augusztus 27-én megszületett.

A felperes a módosított keresetében 4 000 000 forint vagyoni és 3 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Arra hivatkozott, hogy az alperes orvosa a terhesség megszakításánál hibázott, a február 5-i kontrollvizsgálaton pedig tévedett, mert ekkor a terhessége már tízhetes volt, de azt az alperes orvosa nem vizsgálta. Az ő terhére nem róható, hogy a késői időpontban felajánlott újabb terhességmegszakító beavatkozásnak nem vetette alá magát.

Az alperes a kártérítés feltételeinek bizonyítása hiányában a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a terhességmegszakítás eredménytelensége nem róható a terhére, a tízhetes terhesség fel nem ismerésében megmutatkozó diagnosztikai tévedése pedig nem áll okozati összefüggésben a felperes kárával. A felperes helyes diagnózis esetén is választhatta volna a terhesség megszakítását vagy megtartását, és az utóbbi mellett döntött. Az egészséges gyermek világrajövetele elvileg és jogilag amúgy sem értékelhető kárként.

Az elsőfokú bíróság az alperes kártérítési felelősségét a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján - utalással a Ptk. 348. §-ára - megállapította, mert az volt az álláspontja, hogy az alperes orvosa a terhesség megszakítását a korábban hatályban volt, az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény (továbbiakban: Eü. tv.) 43. §-ának (2) bekezdésében foglaltak megsértésével végezte. A szakmai előírásként megjelölt szövettani vizsgálatot nem végeztette el, holott a magzati boholy jelenléte vagy hiánya a beavatkozás sikerét bizonyíthatta volna. Ekkor a felperes kisebb kockázat vállalásával dönthetett volna a terhesség megszakításáról vagy megtartásáról. Az alperes orvosa elmulasztotta a kellő gondosságot az február 5-én elvégzett kontrollvizsgálat során is, mert a tízhetes terhességet nem ismerte fel, és a felperest nem hozta döntési helyzetbe. Ebből következően csak jóval később került abba a helyzetbe, hogy a nehezebb, és esetleg az egészségét is veszélyeztető, késői terhesség megszakításáról döntsön. Az alperes orvosának mulasztása folytán anyagilag és érzelmileg felkészületlenül került a felperes abba a helyzetbe, hogy húszéves korában, szakmai képzettség, állandó munkahely, önálló lakás és stabil párkapcsolat hiányában, akarata ellenére maradt terhes. Az ebből eredő nem vagyoni kárigényét az elsőfokú bíróság 1 000 000 forintban látta alaposnak, és ennek megfizetésére kötelezte az alperest február 5-étől járó késedelmi kamatával együtt. A felperes ezt meghaladó keresetét elutasította.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, a felperes pedig csatlakozó fellebbezést nyújtott be.

Az alperes fellebbezésében az ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte, perköltségre nem tartott igényt. Álláspontja szerint a felperes nem bizonyította a kártérítésnek azokat a feltételeit, amelyeket a jogszabály értelmében neki kellett bizonyítania, vagyis azt, hogy orvosának jogellenes magatartásával okozati összefüggésben kár érte. A gyermek megszületése jogilag és etikailag sem minősülhet kárnak, ezért a kereset jogalapja hiányzik, de a kár összege sem bizonyított. Tanúbizonyítási indítványt tett a felperes életmódjának, vagyoni viszonyainak, külföldi munkavállalásának a bizonyítására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!