Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.3.52 Kihívó közösségellenesség hiányában az erőszakos és megbotránkozás vagy riadalom keltésére alkalmas magatartás sem minősíthető garázdaság bűncselekményének [1978. évi IV. tv. 271. §].

[1] A kerületi bíróság a 2013. január 10. napján kihirdetett ítéletével a terheltet bűnösnek mondta ki zaklatás vétségében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: Btk.) 176/A. § (1) bek.], testi sértés vétségében [Btk. 170. § (1) bek.] és garázdaság vétségében [Btk. 271. § (1) bek.]. Ezért őt próbára bocsátotta. A próbaidő tartamát 3 évben határozta meg.

[2] Az ítélet ellen a terhelt és védője által felmentés érdekében bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt törvényszék a 2013. szeptember 26. napján megtartott nyilvános ülésen meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta:

[3] az elsőfokú bíróság ítéletének zaklatás vétségében [Btk. 176/A. § (1) bek.] és testi sértés vétségében [Btk. 170. § (1) bek.] bűnösséget megállapító részét hatályon kívül helyezte, és ezen bűncselekmények tekintetében az eljárást megszüntette. Az önálló intézkedésként alkalmazott próbára bocsátás tartamát 2 évre enyhítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[4] A jogerősítő záradék szerint az elsőfokú ítélet - a másodfokú ítéletben írt változtatással - 2013. október 22. napján emelkedett jogerőre és vált végrehajthatóvá.

[5] A jogerős ítéleti tényállás szerint a terheltnél paranoid személyiségzavar, enyhe fokú szellemi leépülés állapítható meg, de a terhelt nem szenvedett és nem is szenved olyan elmebetegségben, gyengeelméjűségben, szellemi leépülésben, tudatzavarban, vagy a heveny elmekórosság, a pszichózis szintjét elérő személyiségzavarban, amely korlátozta, korlátozza, kizárta, vagy kizárná azt, hogy cselekménye veszélyességét felismerje, vagy hogy annak megfelelően cselekedjen. Szellemi leépülése azonban a cselekmény elkövetését megkönnyítette.

[6] A terhelt és a sértett egy társasházban élnek. A terhelt a sértett akarata ellenére 2008. év eleje óta rendszeresen igyekszik kapcsolatba kerülni a sértettel. A ter­helt valahányszor meglátja a sértettet a társasház lépcsőházában, obszcén, szexuális kifejezésekkel illeti őt, a sértett felkarját simogatni próbálja, amit azonban a sértett rendszerint megakadályoz. A terhelt más alkalmakkor azzal fenyegette meg a sértettet, hogy "egyszer még úgyis elkaplak". A terhelt 2010. augusztus 30. napján a társasház lépcsőházának kilencedik emeletén, a lépcsőn felfelé igyekvő sértett elé ugrott, majd a sértettet ellökte, aki ennek következtében elesett. 2010. augusztus 31. napján a terhelt a fenti társasház földszintjén torkon ragadta a sértettet, majd őt a lépcsőház bejárati ajtajának lökte. A sértett a 2010. augusztus 31. napján történt bántalmazás következtében agyrázkódást, és a bal térdének 8 napon belül gyógyuló zúzódását szenvedte el.

[7] A terhelt kihívóan közösségellenes magatartása alkalmas volt arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen.

[8] A másodfokú bíróság az ítéletének indokolásában megállapította, hogy a zaklatás vétsége és a könnyű testi sértés vétsége vonatkozásában a Be. 173. §-a szerinti magánindítvány elkésett, ezért az elsőfokú bíróság ítéletének e cselekményekben bűnösséget megállapító rendelkezését hatályon kívül helyezte, és e bűncselekmények miatt indított eljárást megszüntette [Be. 373. § (1) bek. I/b. pont]. Részletes indokát adta egyúttal annak, hogy a garázdaság vétségét az elsőfokú bíróság az anyagi jog szabályainak megfelelően minősítette.

[9] Az ügyben meghozott első- és másodfokú ítélet ellen a terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontjában foglalt okból arra hivatkozással, hogy a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor. Álláspontja szerint a terhelt magatartása nem volt "kihívóan közösségellenes", ezért - tényállási elem hiányában - a garázdaság bűntette nem állapítható meg terhére. A kihívóan közösségellenes magatartást tanúsító garázda elkövető ugyanis tudatában van annak, hogy erőszakos cselekedete közvetlenül és durván sérti/sértheti a közösség nyugalmát, ám tettét e közösségi érdek semmibevételével hajtja végre. Az ítéletben rögzített tényállás azonban a terheltnek a sértettel szembeforduló erőszakos magatartásában nem tükröz kihívó közösségellenességet. A cselekmény elkövetésének helyszínén a lakásajtók külön ajtóval lezárt oldalfolyosókra nyílnak, nem közvetlenül a lépcsőházba, így védencének nem kellett tartania attól, hogy a sértettel történő tettleges konfliktusának bárki tanúja lehet. Nem lehet tehát alappal következtetést vonni arra, hogy a terhelt tudatában volt annak, hogy a sértett személyes motivációból, indulatból fakadó bántalmazása alkalomszerűen a lépcsőházban közvetlenül és durván sérti, sértheti a lakóközösség nyugalmát.

[10] Álláspontjának alátámasztásaként hivatkozott a BH 2005.313. számon közzétett jogesetre.

[11] Minderre tekintettel a terhelt felmentését indítványozta.

[12] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, ezért az ügyben hozott első- és másodfokú határozatok hatályában történő fenntartását indítványozta.

[13] E körben a másodfokú bíróság helytálló jogi állásfoglalására és érvelésére hivatkozott.

[14] A Kúria a felülvizsgálati indítványt - a Be. 424. §-ának (1) bekezdése alapján - tanácsülésen bírálta el, és azt alaposnak találta.

[15] Felülvizsgálatnak a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a Be. 416. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján akkor van helye, ha a terhelt bűnösségének a megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértése miatt került sor.

[16] A védő erre a felülvizsgálati okra hivatkozott, amikor azt sérelmezte, hogy a terhelt bűnösségének megállapítására a garázdaság vétségében tényállási elem hiányában a büntető anyagi jog szabályainak a megsértése miatt került sor.

[17] A Kúria a védő felülvizsgálati indítványát a terhelt bűnösségének megállapítását sérelmező részében alaposnak találta.

[18] A Kúria mindenekelőtt abból indult ki, hogy a Be. 423. §-ának (2) bekezdése értelmében a rendkívüli jogorvoslati indítványt a megtámadott határozat meghozatala idején hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni. Erre figyelemmel a megtámadott határozat meghozatala idején hatályban volt, 1978. évi IV. törvényben (a továbbiakban: Btk.) foglalt büntető anyagi jogszabályok alapján döntött a felülvizsgálati indítvány tárgyában.

[19] A Btk. 271. §-ának (1) bekezdése szerint a garázdaság vétségét követi el az, aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen […].

[20] Az irányadó tényállás szerint a terheltnek felrótt erőszakos magatartás időpontja és helyszíne: 2010. augusztus 30. és augusztus 31. napja, egy társasház kilencedik emeletének lépcsőháza, valamint másnap a társasház földszintjének bejárat előtti része. Annak megítélésekor, hogy a terhelt a garázdaság bűncselekményét elkövette-e - eltérően a törvényszék ítélete indokolásában kifejtettekkel - kizárólag e két napon megállapított elkövetői magatartás értékelendő. Azt kell vizsgálni, hogy a terhelt által - az irányadó tényállás szerint, adott körülmények között - a lépcsőházban, lényegében két egymást követő napon történtek megvalósítják-e a garázdaság bűncselekményét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!