3/1999. (MK 23.) MNB hirdetmény

az 5000 forintos címletű bankjegyek kibocsátásáról

1. A Magyar Nemzeti Bank az 1991. évi LX. törvény 4. §-ának (2) bekezdésén alapuló jogkörében 5000 forintos címletű bankjegyeket bocsát ki.

2. Az 1999-es évszámmal kibocsátásra kerülő 5000 forintos bankjegyek forgalomba hozatalát a Bank 1999. április 1-jén kezdi meg.

3. Az 5000 forintos címletű bankjegy leírása a következő:

a) A fehér színű bankjegypapírra nyomtatott bankjegy hossza 154 mm, szélessége 70 mm. A papír anyagában a bankjegy rövidebb szélével párhuzamosan futó biztonsági szál található, amelyen a "MAGYAR NEMZETI BANK" felirat olvasható. A bankjegyen található vízjelmezőben gróf Széchenyi Istvánt ábrázoló árnyalatos vízjelkép látható.

b) A bankjegy előoldala többszínű, széléig kifutó alapnyomattal és háromszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása zöld és lila. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a bal oldalon található vízjelmező körül szürke, a szövegtükör körül halványkék és zöld, a bankjegy jobb oldalán szürke és zöld színhatásúak. A bankjegy alsó, felső, illetve jobb oldalán található szegélyek hullámvonalas mintáiban mikroírással "ÖTEZER FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat jobb felső részén az átnézőjel előoldali eleme található.

A képnyomat része a vízjelmező fölött lévő, tagolt formájú világoszöld színű rozetta, amelynek ellipszis rajzolatú részében található a rejtett kép, amelyben megfelelő helyzetben az "MNB" felirat látható.

A szövegtükörben:

"5000 ÖTEZER FORINT MAGYAR NEMZETI BANK"

feliratok,

Surányi
Kovács ÁlmosRiecke Werner

névaláírások,

"ELNÖK
ALELNÖKALELNÖK
BUDAPEST 1999"

feliratok, valamint a büntető záradék szövege:

"A BANKJEGYHAMISÍTÁST A TÖRVÉNY BÜNTETI!"

olvasható.

A névaláírások mellett balra található a Magyar Köztársaság címere.

A szövegtükör képnyomati elemeinek színe sötétkék.

A képnyomat jobb oldali részén gróf Széchenyi István arcképe, jobbra fölötte "GRÓF SZÉCHENYI ISTVÁN" felirat, jobbra alatta "5000" értékjelzés látható. E képnyomat elemeinek színe lila.

A bankjegy piros színű sorszáma két helyen - a bal oldalon a vízjelmező alatt vízszintesen, valamint a jobb oldalon az arckép mellett függőlegesen elhelyezve - található. A sorszám két betűből és hét számjegyből áll.

A szövegtükör és a vízjelmező között a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan hologramhatású fémcsík található. Ezen a ráeső fénytől függően, ismétlődő elemként a határozott rajzolatú "MNB" felirat, illetve a finomabb rajzolatú köztársasági címer látható. A fémcsík bal oldalán ismétlődő - kisméretű számmal írt - "5000" értékjelzés található.

A bankjegy előoldalának képe:

c) A bankjegy hátoldala többszínű, széléig kifutó alapnyomattal és kétszínű képnyomattal készült, melynek összhatása világoszöld és lila. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a jobb oldalon található vízjelmező körül szürke, középen világoszöld, a bal oldalon szürke színhatásúak. A bankjegy alsó, felső és bal oldali szegélyének hullámvonalas mintáiban mikroírással "ÖTEZER FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat bal felső részén az átnézőjel hátoldali eleme található.

A képnyomat része a vízjelmező felett és alatt több sorban ismétlődő mikroírás, amelynek szövege "MAGYAR NEMZETI BANK". A jobb szélen a vakok és csökkent látóképességűek számára a címlet felismerhetőségét elősegítő jel található, amelynek színe lila.

A képnyomat fő motívuma a nagycenki Széchenyi-kastélyt ábrázoló metszet, amelynek jobb alsó részén ovális alakú rozettában az "5000" értékjelzés látható. A metszet alatt bal oldalon "A NAGYCENKI SZÉCHENYI KASTÉLY" felirat olvasható. E rajzolatok színe lila.

A bankjegy felső részén az "5000" értékjelzés és az "ÖTEZER FORINT" felirat látható, melyek színe sötétkék.

A bankjegy hátoldalának képe:

d) A bankjegy grafikai terve és előoldalának metszete - amely F. Amerling festménye alapján készült - Vagyóczky Károly grafikusművész alkotása. A bankjegy hátoldalán látható metszetet a grafikai terv alapján Bojtos Károly grafikusművész készítette.

4. A későbbi nyomtatással kibocsátandó bankjegyeknél az évszám és a névaláírások változhatnak.

5. Az 1991. évi LX. törvény 37. §-ának (2) bekezdése értelmében a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott bankjegyeket a magyar törvényes pénznemben teljesítendő fizetéseknél mindenki köteles névértékben elfogadni.