Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

3/1999. (MK 23.) MNB hirdetmény

az 5000 forintos címletű bankjegyek kibocsátásáról

1. A Magyar Nemzeti Bank az 1991. évi LX. törvény 4. §-ának (2) bekezdésén alapuló jogkörében 5000 forintos címletű bankjegyeket bocsát ki.

2. Az 1999-es évszámmal kibocsátásra kerülő 5000 forintos bankjegyek forgalomba hozatalát a Bank 1999. április 1-jén kezdi meg.

3. Az 5000 forintos címletű bankjegy leírása a következő:

a) A fehér színű bankjegypapírra nyomtatott bankjegy hossza 154 mm, szélessége 70 mm. A papír anyagában a bankjegy rövidebb szélével párhuzamosan futó biztonsági szál található, amelyen a "MAGYAR NEMZETI BANK" felirat olvasható. A bankjegyen található vízjelmezőben gróf Széchenyi Istvánt ábrázoló árnyalatos vízjelkép látható.

b) A bankjegy előoldala többszínű, széléig kifutó alapnyomattal és háromszínű képnyomattal készült, amelynek összhatása zöld és lila. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a bal oldalon található vízjelmező körül szürke, a szövegtükör körül halványkék és zöld, a bankjegy jobb oldalán szürke és zöld színhatásúak. A bankjegy alsó, felső, illetve jobb oldalán található szegélyek hullámvonalas mintáiban mikroírással "ÖTEZER FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat jobb felső részén az átnézőjel előoldali eleme található.

A képnyomat része a vízjelmező fölött lévő, tagolt formájú világoszöld színű rozetta, amelynek ellipszis rajzolatú részében található a rejtett kép, amelyben megfelelő helyzetben az "MNB" felirat látható.

A szövegtükörben:

"5000 ÖTEZER FORINT MAGYAR NEMZETI BANK"

feliratok,

Surányi
Kovács ÁlmosRiecke Werner

névaláírások,

"ELNÖK
ALELNÖKALELNÖK
BUDAPEST 1999"

feliratok, valamint a büntető záradék szövege:

"A BANKJEGYHAMISÍTÁST A TÖRVÉNY BÜNTETI!"

olvasható.

A névaláírások mellett balra található a Magyar Köztársaság címere.

A szövegtükör képnyomati elemeinek színe sötétkék.

A képnyomat jobb oldali részén gróf Széchenyi István arcképe, jobbra fölötte "GRÓF SZÉCHENYI ISTVÁN" felirat, jobbra alatta "5000" értékjelzés látható. E képnyomat elemeinek színe lila.

A bankjegy piros színű sorszáma két helyen - a bal oldalon a vízjelmező alatt vízszintesen, valamint a jobb oldalon az arckép mellett függőlegesen elhelyezve - található. A sorszám két betűből és hét számjegyből áll.

A szövegtükör és a vízjelmező között a bankjegy rövidebb oldalával párhuzamosan hologramhatású fémcsík található. Ezen a ráeső fénytől függően, ismétlődő elemként a határozott rajzolatú "MNB" felirat, illetve a finomabb rajzolatú köztársasági címer látható. A fémcsík bal oldalán ismétlődő - kisméretű számmal írt - "5000" értékjelzés található.

A bankjegy előoldalának képe:

c) A bankjegy hátoldala többszínű, széléig kifutó alapnyomattal és kétszínű képnyomattal készült, melynek összhatása világoszöld és lila. Az írisszerűen nyomtatott alapnyomatok a jobb oldalon található vízjelmező körül szürke, középen világoszöld, a bal oldalon szürke színhatásúak. A bankjegy alsó, felső és bal oldali szegélyének hullámvonalas mintáiban mikroírással "ÖTEZER FORINT" ismétlődő felirat látható. Az alapnyomat bal felső részén az átnézőjel hátoldali eleme található.

A képnyomat része a vízjelmező felett és alatt több sorban ismétlődő mikroírás, amelynek szövege "MAGYAR NEMZETI BANK". A jobb szélen a vakok és csökkent látóképességűek számára a címlet felismerhetőségét elősegítő jel található, amelynek színe lila.

A képnyomat fő motívuma a nagycenki Széchenyi-kastélyt ábrázoló metszet, amelynek jobb alsó részén ovális alakú rozettában az "5000" értékjelzés látható. A metszet alatt bal oldalon "A NAGYCENKI SZÉCHENYI KASTÉLY" felirat olvasható. E rajzolatok színe lila.

A bankjegy felső részén az "5000" értékjelzés és az "ÖTEZER FORINT" felirat látható, melyek színe sötétkék.

A bankjegy hátoldalának képe:

d) A bankjegy grafikai terve és előoldalának metszete - amely F. Amerling festménye alapján készült - Vagyóczky Károly grafikusművész alkotása. A bankjegy hátoldalán látható metszetet a grafikai terv alapján Bojtos Károly grafikusművész készítette.

4. A későbbi nyomtatással kibocsátandó bankjegyeknél az évszám és a névaláírások változhatnak.

5. Az 1991. évi LX. törvény 37. §-ának (2) bekezdése értelmében a Magyar Nemzeti Bank által kibocsátott bankjegyeket a magyar törvényes pénznemben teljesítendő fizetéseknél mindenki köteles névértékben elfogadni.