Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.1.39 A kutatási szerződés a fizetendő díjban való megállapodás hiányában nem jön létre. A kutató részéről végzett tevékenységgel előállított és a megrendelő részére átadott dolog "ellenértéke" a jogalap nélküli gazdagodás szabályai szerint állapítható meg [Ptk. 361. §, 363. § (2) bek., 364. §, 412. § (1) bek., 414/A. §, 302. § b) p., Pp. 206. § (3) bek.].

A felperes a keresetében az alperest 2.750.000,-Ft vállalkozói díj, továbbá 500.000,-Ft után 1991. június 10. napjától, 750.000,-Ft után 1991. december 10. napjától, míg a fennmaradó összeg után 1992. június 10. napjától a kifizetésig járó évi 20%-os késedelmi kamata és a perköltség megfizetésére kérte kötelezni. Előadta, hogy az alperessel 1989. májusában kutatás-fejlesztési szerződést kötött, amelyben 1990. május 31-i teljesítési határidővel vállalta a szerződés mellékletében meghatározott műszaki paraméterekkel rendelkező "nagyfrekvenciás tranziens vizsgáló berendezés" kifejlesztését. Az ellenszolgáltatást a szerződésben olyan módon határozták meg, hogy a berendezés prototípusa a vállalkozó tulajdonában marad, azt azonban lízingbe adja a megrendelőnek. A lízingdíj az akkori érvényes árszabályok szerint kalkulált eladási ár, amely két év alatt négy részletben fizetendő ki. A berendezést az alperes a hozzá tartozó dokumentációval együtt 1991. június 10-én ugyan átvette, de a felperes által leszámlázott 750.000,-Ft összegű első részletet nem, majd a később esedékes részleteket sem fizette ki. A felperes a keresetének jogcímeként elsődlegesen a Ptk. 412. §-át, másodlagosan pedig a Ptk. 6. §-át jelölte meg.

Az alperes ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Védekezése szerint a felperes késedelmére tekintettel a szerződéstől - annak 6. pontja alapján - jogszerűen elállt, ezért a felperest díj nem illeti meg. Hivatkozott továbbá arra is, hogy a felperes a szerződésben foglaltakat csak részben teljesítette, mert a szerződésben kikötött dokumentációt nem készítette el és nem adta át, az általa létrehozott berendezés pedig műszaki szempontból sem elégíti ki a prototípussal szemben támasztható követelményeket, ténylegesen működésképtelen. A Ptk. 320. §-ának (1) bekezdése, 319. §-ának (3) bekezdése és a szerződés kikötései értelmében állt el a szerződéstől. A 7/1978. (II. 1.) MT rendelet 104. §-ának (2) bekezdése értelmében pedig a vállalkozó nem követelheti a díjat és költségei megtérítését, ha a szerződésben vállalt eredményt nem tudja teljesíteni.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 2.150.000,-Ft-ot és annak az egyes esedékességi időpontokból számított évi 20%-os késedelmi kamatát. Kötelezte továbbá az alperest 129.000,-Ft eljárási illeték és 107.500,-Ft ügyvédi munkadíj, a felperest pedig 30.000,-Ft ügyvédi munkadíj megfizetésére, valamint arra is kötelezte a felperest, hogy fizessen meg az alperesnek 14.368,-Ft szakértőidíj-különbözetet.

Az elsőfokú ítélet indokolása szerint a perben kirendelt Budapesti Igazságügyi Műszaki Könyv- és Árszakértői Intézet a korábban keletkezett szakértői véleményt figyelembe véve megállapította, hogy egy berendezés elkészült ugyan, de nem bizonyítható teljes mértékben a szerződésszerű teljesítés sem az alperes, sem pedig a felperes részéről. Feltételezhető, hogy bizonyos dokumentumok átadásra kerültek, de ezek nem lelhetők fel, és átadásuk sem bizonyítható. A szakvélemény megállapította továbbá, hogy az elkészült berendezés az ún. "deszkamodell" és a prototípus között elhelyezkedően készült, semmiféle tanúsítvánnyal, MEEI-engedéllyel nem rendelkezik. Egyik fél sem tett tehát eleget teljes mértékben a szerződésnek, a felperes azonban az alperes részére munkát végzett. A szakvélemény szerint ez a munka 2,4 millió Ft ellenértéket képvisel, míg az alperes 150.000,-Ft ingyenes szolgáltatást biztosított. Ezen túl az alperes által nyújtott és a felperes által megtérítendő szolgáltatások értéke mintegy 400.000,-Ft-ot tett ki, ezért a felperes a munka ellenértékeként 2.150.000,-Ft-ra tarthat igényt.

Az elsőfokú ítélet ellen mindkét fél fellebbezéssel élt.

A felperes a fellebbezésében az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatását, a marasztalási összeg 600.000,-Ft-tal történő felemelését és a perköltség összegének módosítását kérte. A fellebbezés indokai szerint az elsőfokú bíróság részben tévesen állapította meg a tényállást, mert a szállítólevéllel az alperes elismerte a dokumentumok átvételét is. A felperes tehát a szerződéses kötelezettségének teljes egészében eleget tett; a szakértői vélemények pedig bizonyították, hogy a berendezés a szerződésben kikötött tulajdonságoknak megfelelt. Az elsőfokú bíróság tévesen értelmezte a szakértői véleményt, mert a szakértő szerint a 2.400.000,-Ft-os összeg nem a fejlesztési munka ellenértéke, hanem az elkészült berendezés szakértői becsléssel megállapított piaci értéke. A piaci érték megállapításánál azonban összehasonlítási alapként kell figyelembe venni az alperes árjegyzékében MODEL és 3310 név alatt megjelölt terméket, amelynek 1991. május 22-i ára 3.375.000 és 4.125.000,-Ft között volt. Az adott berendezést azonban külön megrendelésre, egyedi megállapodás alapján készítik, ezért az ár meghatározásához D. S. szakértői véleménye alapján a költségekből kell kiindulni. E szakértő részletesen megindokolta számításait, az általa megállapítottakhoz képest a felperest a keresetben érvényesített 2.750.000,-Ft jogszerűen megilleti.

Az alperes fellebbezése a kereset elutasítására irányult. A fellebbezésében fenntartotta az elsőfokú eljárásban előterjesztett védekezését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!