Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2018.7.191 A részletfizetés vagy a halasztás a főkötelezettel szemben időközben bekövetkezett jogvesztés esetén sem mentesíti a készfizető kezest az őt terhelő helytállási kötelezettség teljesítése alól [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 276. § (2) bek., 1/2010. PJE].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A perben nem álló Kft.-vel 2007. július 11-én kötött hitelszerződésben az alperes vállalta, hogy 2007. július 11-től július 30-ig 102 599 CHF hitelkeretet tart a Kft. rendelkezésére. A lejárat napja 2012. július 10. volt. A Kft.-t terhelő kötelezettség teljesítéséért a felperesek a 2007. július 11-én megkötött szerződéssel készfizető kezességet vállaltak. A közjegyző 2007. július 12-én közokiratba foglalta a hitelszerződést és a készfizetőkezesség-vállalási szerződést.

A bíróság a 2008. július 3-án benyújtott kérelem alapján 2009. május 20-án meghozott végzésével elrendelte a Kft. felszámolását. Az alperes a felszámolási eljárásban 2009. június 12-én jelentette be a Kft.-vel szembeni hitelezői igényét és befizette a regisztrációs díjat. A felszámolóbiztos az alperes hitelezői igényét 2009. augusztus 5-én visszaigazolta. A bíróság a Kft. ellen folyó felszámolási eljárást 2012. augusztus 15-én meghozott végzésével egyszerűsített módon befejezetté nyilvánította (tekintettel arra, hogy a Kft.-nek vagyona nem volt), a Kft.-t megszüntette és elrendelte törlését a cégjegyzékből. A végzés 2012. szeptember 13-án jogerőre emelkedett.

Az alperes a 2009. június 11-ei keltezésű levelében szólította fel a felpereseket készfizető kezesi helytállási kötelezettségük teljesítésére (a felszólítást a felperesek 2009. június 15. napján vették át), 2010. május 18-án pedig közjegyzői okiratba foglaltan hívta fel a felpereseket a teljesítésre. A közjegyzői okiratba foglalt felszólítást a felperesek részére 2010. május 25-én kézbesítették. Az alperes 2013. szep­tember 19-én előterjesztett kérelmére a közjegyző 2013. szeptember 30-án a közokirat záradékolásával elrendelte a végrehajtást a felperesek ellen.

A felperesek keresete, az alperes védekezése

[2] A felperesek a Pp. 369. § b) pontjára alapított keresetükben az ellenük indult végrehajtás megszüntetését kérték. Azzal érveltek, hogy az alperes a Kft. felszámolását megelőzően velük szemben nem indított pert, a Kft.-vel szemben utóbb bekövetkezett jogvesztés hatására készfizető kezesi teljesítési kötelezettségük megszűnt.

[3] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Okfejtése szerint hitelezői igényét a Kft. felszámolási eljárásában bejelentette, a felpereseket több alkalommal írásban felszólította a teljesítésre, emellett részletfizetési megállapodást is kötöttek. Azt követően kezdeményezte a felperesek ellen a végrehajtást, hogy a részletfizetési megállapodásban foglaltakat nem teljesítették.

Az első- és a másodfokú ítélet

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletével elutasította a keresetet. A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú ítéletet helybenhagyta. A bíróságok azzal indokolták a döntésüket, hogy az alperes több alkalommal felszólította a készfizető kezes felpereseket helytállási kötelezettségük teljesítésére, és igazolta, hogy a felperesekkel szemben a Kft. felszámolásának befejezése előtt érvényesítette az igényét, követelését a felperesekkel szemben a fizetési felszólításokat követően lejárttá tette. Mivel az alperes a követelését közjegyzői okiratba foglalta, nem kellett pert indítania a felperesek ellen, igényét az okirat záradékolása útján érvényesíthette. A Kft. elleni felszámolási eljárásban a Kft. tartozására vonatkozó igényt lehet érvényesíteni, a felperesekkel mint kezesekkel szemben fennálló követelést nem.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[5] A jogerős ítélet ellen - hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet megváltoztatása, a keresetnek helytadó határozat meghozatala iránt - a felperesek terjesztettek elő felülvizsgálati kérelmet. Fenntartották azt az álláspontjukat, hogy az alperesnek a velük szemben fennálló követelését a felszámolási eljárásban hitelezői igényként be kellett volna jelentenie, és hangsúlyozták: a felszámolás megindítása előtt az alperesnek őket a Kft.-vel együtt lehetett volna perelnie, azonban a felszámolást megelőzően sem a Kft. ellen, sem ellenük nem indult peres eljárás, holott az alperesnek "a peresített követelést is be kellett volna vinni a felszámolási eljárásba". A perben korábban eljárt bíróságok nem vették figyelembe az 1/2010. PJE határozatban foglaltakat, mégpedig azt, hogy a főkötelezettel, azaz a Kft.-vel szemben utóbb bekövetkezett jogvesztés kihatott a készfizető kezesek teljesítési kötelezettségére, teljesítési kötelezettségük a jogvesztés következtében megszűnt. A bíróságok megsértették a tényállás megállapítására vonatkozó kötelezettségüket, a bizonyítékokat nem okszerűen mérlegelték, és nem adtak meggyőző választ arra, hogy miért megalapozatlan a keresetük.

[6] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Kúria döntése és jogi indokai

[7] A Kúria a rendelkezésre álló iratok alapján azzal egészíti ki a tényállást, hogy az I. rendű felperes 2010. július 16-án elektronikus levelet küldött az alperesnek, amelyben tájékoztatta: ingatlan bérleti díjából származó bevételüket a tartozás rendezésére tudják fordítani, ami egy évben 2 880 000 forint törlesztést jelent. Az alperes 2010. augusztus 25-én keltezett levelében elfogadta a részletfizetés iránti kérelmet, és közölte: 2010. október 5-től havonta 240 000 forintot kell teljesíteni, a fennmaradt hiteltartozás visszafizetési határideje 2012. július 31. napja, a "megindított végrehajtási eljárást" pedig mindaddig szünetelteti, amíg a havi részletfizetés teljesül. Azt a rendelkezésre álló iratok nem igazolták, hogy a válaszlevél keltezésének időpontjában már folyt volna a végrehajtás a felperesek ellen, így ez tényként nem rögzíthető. A visszafizetési kötelezettség teljesítésének elmaradása miatt az alperes 2012. június 18-án újabb felszólító levelet küldött a felpereseknek. A felperesek 2012. július 17-ei válaszlevelükben két év türelmi idő biztosítását kérték és vállalták, hogy havonta 240 000 forint megfizetésével törlesztik a tartozást. Az alperes a 2012. október 5-i keltezésű levelében felhívta a felpereseket fizetési kötelezettségük teljesítésére azzal, hogy a teljes tartozást 2013. július 31-ig fizessék meg. A felperesek 2012. december 19-én 10 000 forintot teljesítettek. Az alperes 2013. január 21-én és 2013. március 21-én újabb felszólító levelet küldött a felpereseknek.

[8] A felülvizsgálati kérelem - a kiegészített tényállásra is figyelemmel - nem alapos.

Az adott esetben a jogerős ítéleti döntés nem jogszabálysértő. A Kúria egyetért annak helytálló indokaival, azokat megismételni nem kívánja, a felülvizsgálati kérelemben foglalt többirányú érvelés kapcsán, a felülvizsgálati érvek sorrendjét követve mutat rá a következőkre:

[9] Az alperes a Kft.-vel szembeni hitelezői igényét a Kft. felszámolási eljárásában 2009. június 12-én keltezett levelével bejelentette, igényét a Kft.-vel szemben érvényesítette, a felszámolóbiztos az alperes hitelezői igényét 2009. augusztus 5-én visszaigazolta. Helytállóan mutattak rá a perben eljárt bíróságok, hogy az alperes a Kft. felszámolása iránti eljárásban nem jelenthetett be és nem érvényesíthetett igényt a felperesekkel szemben. Abban is helyesen foglaltak állást a pert tárgyaló bíróságok, hogy az alperesnek nem kellett peres eljárást kezdeményeznie a felperesekkel szemben a követelés érvényesítése érdekében, hiszen követelését közokiratba foglalták, így elegendő volt a közokirat záradékolása útján végrehajtást indítania a felperesek ellen.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!