Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2009.1.42 A sztrájk jogszerűségének, illetve jogellenességének megállapítása iránti kérelem a tényleges munkabeszüntetés megkezdése előtt is előterjeszthető [1989. évi VII. törvény 5. § (1) bekezdés].

A munkaügyi bíróság által megállapított tényállás szerint 1993. április 1-jén egyes szakszervezetek, valamint az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium, az Állami Vagyonkezelő Rt. és az Állami Vagyonügynökség között az alkalmazotti villamosenergia-tarifa tárgyában megállapodás jött létre. A megállapodás kiterjedt a tarifa mértékére, amely a lakossági tarifa árszínvonalával arányosan változik azzal, hogy a jogosultság részletes feltételeit kollektív szerződésben kell rendezni. Ennek megfelelően az 1995. november 7-i villamosenergia-ipari kollektív szerződés megállapította az 1995. szeptember 1-jétől irányadó tarifát, azt, hogy az összeg a lakossági tarifa árszínvonalával arányosan változik, továbbá meghatározta a jogosultság feltételeit és a jogosultak körét. E kollektív szerződés hatályát a munkaügyi miniszter az egész ágazatra kiterjesztette.

1997. április 1-jén a szakszervezetek, valamint az ipari, kereskedelmi és idegenforgalmi miniszter újabb megállapodást kötött az alkalmazotti tarifa tárgyában. Eszerint a jövőben a villamosenergia-ipari vállalatok alkalmazottaira és nyugdíjasaira vonatkozó tarifát a miniszter árhatósági jogkörében állapítja meg, a jogosultak körét és a jogosultság feltételeit pedig kollektív szerződés szabályozza. A megállapodás kiterjedt az 1997. április 1-jétől irányadó alkalmazotti tarifára, és arra is, hogy az ár a jövőben a lakossági vételezésre vonatkozó ár változásával arányosan módosul.

Az alkalmazotti tarifáról és annak mértékéről utóbb az 58/2002. (XII. 29.) GKM rendelet 3. § (3) bekezdése és 1. számú melléklete rendelkezett, ezt 2006. augusztus 1-jei hatállyal módosította a 48/2006. (VII. 21.) GKM rendelet.

2006. augusztus 7-én megalakult az ágazati sztrájkbizottság, amely sérelmezte, hogy az 1997. április 1-jei megállapodással ellentétesen a megjelölt rendelet a tarifát 42%-kal emelte fel, szemben az általános lakossági tarifa 14%-os emelésével. 2006. szeptember 22-én egyeztetésre került sor, de az nem vezetett eredményre, 2007 januárjában pedig a gazdasági miniszter a kedvezményes C) díjszabás megszüntetését helyezte kilátásba.

2007. január 24-én az ágazati sztrájkbizottság sztrájkot hirdetett, ennek alapján a kérelmezettek bejelentették a kérelmezőknek, hogy az utóbbiaknál 2007. február 6-án kétórás figyelmeztető sztrájkot, megegyezés hiányában február 8-án 8 órás sztrájkot, majd 12-én folyamatos sztrájkot kívánnak tartani a megállapodásig.

A kérelmezők 2007. január 30-án a munkaügyi bírósághoz fordultak és a sztrájk jogellenességének megállapítását kérték arra hivatkozva, hogy

-a felek között nem alakult ki kollektív munkaügyi vita,

-jogszerű sztrájkról nem lehet szó, ha a vita nem a munkáltató ügykörébe eső intézkedéssel függ össze, illetve ha annak tárgyát jogszabály-módosítás képezi,

-nem rendeltetésszerű a joggyakorlás, minthogy a sztrájkkal nem a munkáltatóra kívánnak nyomást gyakorolni.

A munkaügyi bíróság végzésével a kérelmezők kérelmét érdemi vizsgálat nélkül elutasította. Az indokolás szerint a sztrájk jogszerűsége vagy jogellenessége megállapítása iránti kérelem benyújtására a jogszabály nem szab határidőt, így az a sztrájk ideje alatt és azt követően nyújtható be. A sztrájk megkezdése előtt azonban döntésnek nem lehet helye. Adott esetben a figyelmeztető sztrájkot február 6-ára hirdették meg, bizonytalan, hogy egyáltalán lesz-e sztrájk, ezért a kérelem időelőtti, a Pp. 130. § (1) bekezdés f) pontja alapján elutasításának volt helye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!