Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

58/2002. (XII. 29.) GKM rendelet

a lakossági fogyasztók részére a közüzemi szolgáltató által szolgáltatott villamos energia árának megállapításáról

A villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény (a továbbiakban: VET) 5. §-ának e) pontjában, továbbá a 96. §-ában foglaltak végrehajtása érdekében, a 113. § b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, valamint az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény mellékletében foglaltak figyelembevételével - a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

A rendelet hatálya

1. §

(1) E rendelet hatálya - a (2) bekezdés kivételével - a lakossági fogyasztók részére a közüzemi szolgáltató (a továbbiakban: szolgáltató) által szolgáltatott villamos energia legmagasabb árainak és az árak alkalmazási feltételeinek megállapítására terjed ki.

(2) Nem terjed ki ezen rendelet hatálya azon lakossági fogyasztók villamosenergia-felhasználásának elszámolására, akik (amelyek) a nem lakossági közüzemi fogyasztók részére a közüzemi szolgáltató által szolgáltatott villamos energia árának megállapításáról szóló külön jogszabály szerint kívánnak általános közüzemi szerződést kötni.

(3) Az e rendeletben meg nem határozott fogalmakra a VET, valamint a VET egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 180/2002. (VIII. 23.) Korm. rendelet l/a. számú mellékleteként kiadott Villamos energia közüzemi szabályzat (a továbbiakban: VKSz) fogalmai az irányadóak.

Fogalommeghatározások

2. §

E rendelet alkalmazásában

a) áramdíj: a fogyasztási helyen felhasznált villamos energia elszámolására alkalmazandó díj (egységár);

b) tiszta áramdíjas díjszabások: a felhasznált villamos energia ellenértékét kizárólag áramdíj alkalmazásával meghatározó díjszabások;

c) vezérelt időszak: az a korlátozott időszak (napszak), amelynek folyamán a szolgáltató köteles lehetővé tenni az adott fogyasztói berendezések villamosenergia-felhasználását.

Altalános rendelkezések

3. §

(1) A lakossági fogyasztó által felhasznált villamos energia elszámolására - az 1. § (2) bekezdésének figyelembevételével - a (2)-(8) bekezdésekben foglaltak szerint a következő, tiszta áramdíjas díjszabásokat kell alkalmazni:

- lakossági általános ("A") díjszabás,

- lakossági vezérelt, külön mért ("B") díjszabás,

- villamosenergia-ipari ("C") díjszabás.

(2) A fogyasztó - az 1. § (2) bekezdésének figyelembevételével - évente legfeljebb egy alkalommal kérheti a korábban általa választott díjszabásnak más árszabásra (díjszabásra) történő változtatását. Az új árszabás (díjszabás) a szolgáltató üzletszabályzatában meghatározott feltételek teljesülése után alkalmazható.

(3)[1] A "C" díjszabással kell elszámolni a villamosenergia-ipari társaságok munkavállalói és nyugdíjasai által vételezett villamos energiát évi 20 000 kWh-t meg nem haladó fogyasztás esetén. Az e feletti fogyasztást - a (4)-(5) bekezdésben leírtak figyelembevétele mellett - az "A" díjszabás II. tömbjének díjtételével kell elszámolni.

(4) A fogyasztó az "A", illetve "C" díjszabás mellé a "B" díjszabást is választhatja.

(5) A "B" díjszabás szerint számolható el a szolgáltató és a lakossági fogyasztó között létrejött általános közüzemi szerződés alapján a fogyasztó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető - a vezérelt áramkörre fixen, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott - fogyasztói berendezés fogyasztása.

(6) Az (5) bekezdés szerinti fogyasztói berendezések részére naponta összesen minimum 8 óra időtartamra kell a villamosenergia-ellátást biztosítani. A vezérelt időszakot a szolgáltató az általa felszerelt berendezéssel biztosítja.

(7) Amennyiben a fogyasztó villamosenergia-fogyasztásának elszámolása a rendelet hatálybalépését megelőzően kéttarifás fogyasztásmérő alkalmazásával történt, akkor a fogyasztást a továbbiakban is - változatlan feltételekkel - ezen mérés alapján kell az "A", illetve "B" díjszabás díjtételeivel elszámolni.

(8) A lakossági fogyasztók részére szolgáltatott villamos energiának az (1) bekezdésben meghatározott díjszabásokhoz tartozó legmagasabb díjait e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza. Ezen díjszabások egyéb alkalmazási területeit e rendelet 2. számú melléklete részletezi.

(9)[2] Az 1. számú melléklet "A" (lakossági általános) díjszabásában szereplő díjakhoz tartozó, éves elszámolási időszakra vonatkozó tömböket a számlázás során 12 egyenlő részre osztva kell alkalmazni, és az elszámolási időszak végén összesítő záró elszámolást kell készíteni. A leghosszabb tényleges elszámolási időszak 12 hónap, amely nem feltétlenül egyezik meg a naptári évvel.

(10)[3] Az elszámolási időszak vége előtt bekövetkező árváltozás esetén az árváltozáskor a fogyasztásmérő berendezésnek a szolgáltató által történő leolvasásával, a szolgáltató kezdeményezésére történő fogyasztói önbevallással, vagy ennek elmaradása esetén a fogyasztás időarányos megosztásával a (9) bekezdésben foglalt rendelkezések szerint kell eljárni.

(11)[4] A 2. számú melléklet d) és f) pontjában feltüntetett fogyasztók 1. számú melléklet "A" (lakossági általános) díjszabás szerint elszámolandó villamosenergia-felhasználásának teljes mennyiségénél az I. tömb szerinti díjakat kell alkalmazni.

Általános forgalmi adó

4. §

Az e rendelet 1. számú mellékletében közzétett díjak az általános forgalmi adót nem tartalmazzák.

Záró rendelkezések

5. §

(1) Ez a rendelet 2003. január 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a 10/1999. (III. 19.) GM rendelet, valamint az azt módosító

- 34/1999. (VI. 22.) GM rendelet 2. §-a, valamint a

- 37/2001. (XII. 22.) GM rendelet hatályát veszti.

(3) Az e rendeletben foglaltakat első alkalommal a hatálybalépést követő első leolvasás utáni fogyasztás elszámolásánál kell alkalmazni. Két hónapot meghaladó időközben történő számlázás esetén a VKSz 14. § (5) és (6) bekezdése szerint kell eljárni.

(4) A hatálybalépést követően a szolgáltató (vagy megbízottja) a szerződésben foglaltaktól eltérő időpontban is jogosult egyszeri külön mérőleolvasást végezni.

(5) Amennyiben a hatálybalépés után tervezett első leolvasás a fogyasztónak felróható okból kétszeri kísérlettel nem hajtható végre, vagy írásbeli fogyasztói bejelentésből nem állapítható meg a számlázás alapjául szolgáló mérőállás, a számlázásnál az árváltozás hónapjának utolsó napjával mint osztónappal lehet az árváltozást megelőző és követő leolvasási adatok különbségét áralkalmazás szempontjából időarányosan megosztani.

(6) Az e rendeletben foglalt áralkalmazási feltételek és díjak alkalmazásának kezdő időpontjáig a lakossági fogyasztók részére szolgáltatott villamos energia árának megállapításáról szóló 10/1999. (III. 19.) GM rendelet rendelkezései szerint kell eljárni.

Dr. Csillag István s. k.,

gazdasági és közlekedési miniszter

1. melléklet az 58/2002. (XII. 29.) GKM rendelethez[5]

A lakossági fogyasztók részére a közüzemi szolgáltató által szolgáltatott villamos energia legmagasabb díjai általános forgalmi adó nélkül

DíjszabásokÁramdíjak, Ft/kWh
"A" (lakossági általános)
I. tömb: A fogyasztás 1320 kWh/év-et meg nem haladó része31,60
II. tömb: A fogyasztásnak az I. tömböt meghaladó, 1320 kWh/év feletti része32,80
"B" (lakossági vezérelt, külön mért)19,10
"C" (villamosenergia-ipari)12,10

2. számú melléklet az 58/2002. (XII. 29.) GKM rendelethez

A lakossági fogyasztókon kívül - a fogyasztó igénybejelentése estén - az e rendeletben közzétett szabályoknak megfelelően lehet elszámolni

a) a lakóépületek közös helyiségeiben a lakók által közösen használt lakossági célú készülékek (villamos forróvíztároló, mosógép, centrifuga stb.) és az épület közös üzemeltetéséhez (pl. lift, lépcsőház világítás stb.) felhasznált villamos energiát, ha annak árát a lakók fizetik,

b) a tulajdonosok által lakott lakásokból álló, vagy a tulajdonosok és a bérlők által vegyesen lakott (ideértve a kizárólag bérlők által lakott) lakóépületek olyan külön mért villamosenergia-felhasználását is (pl. központi fűtőberendezés villamosenergia-fogyasztása), melynek ellenértéke közvetlenül a tulajdonosok és/vagy bérlők között kerül felosztásra,

c) a magánszemély, lakás- és garázsszövetkezet tulajdonában lévő vagy általa bérelt gépkocsitároló külön mért villamosenergia-felhasználását,

d) a lelkiismereti és a vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló 1990. évi IV. törvény 8. §-ának (1) bekezdésében meghatározott és ugyanezen törvény 9. §-a szerint a bírósági nyilvántartásba felvett egyházak - hitéleti tevékenység folytatására szolgáló - épületeinek, helyiségeinek villamosenergia-felhasználását,

e) a diplomáciai rendeltetésű, lakás céljára is szolgáló épületek villamosenergia-felhasználását,

f) azoknak a nem nyereségorientált, szociális jellegű intézményeknek (pl. szociális otthon, rendház, szeretetotthon, gyermekotthon stb.) a teljes villamosenergia-felhasználását, amelyek a gondozottak vagy más minőségben ott lakók állandó bejelentett lakásául szolgálnak, ideértve az átmeneti szállást és a menekültek elhelyezésére szolgáló intézményt.

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 7/2005. (I. 21.) GKM rendelet 1. § - a. Hatályos 2005.02.01.

[2] Beiktatta a 7/2005. (I. 21.) GKM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.02.01.

[3] Beiktatta a 7/2005. (I. 21.) GKM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.02.01.

[4] Beiktatta a 7/2005. (I. 21.) GKM rendelet 2. § - a. Hatályos 2005.02.01.

[5] Megállapította a 12/2007. (I. 26.) GKM rendelet 1. § -a. Hatályos 2007.02.01.

Tartalomjegyzék