BH 1986.7.277 I. Az örökösnevezés a végrendeletnek nem érvényességi feltétele. A végrendelet érvényes akkor is, ha örökösnevezést egyáltalán nem tartalmaz, hanem csak a törvényes örökös kizárásáról, Magadásáról szól, hagyományrendelést vagy egyéb intézkedést tesz [Ptk. 623. § (1) bek., 637. § , 641. §].

II. Az örökhagyónak és feleségének ugyanabba az okiratba foglalt végrendelkezése esetén a hagyatékot ideiglenes hatállyal, de a törvényes öröklés rendje szerint kell átadni [Ptk. 644. §, 6/1958. (VII. 4.) IM sz. r. (He.) 61. § (2) bek.].

B. F. örökhagyó és felesége 1980. július 3-án végrendeletnek nevezett közös okiratot készítettek, amelyben úgy rendelkeztek, hogy unokájukat, S. J-t (korábban elhalt leányuk gyermekét) minden örökségből kizárják.

B. F. 1985. január 2-án meghalt. Törvényes örököse egymás között egyenlő részekben fia: B. I. és korábban elhalt leányának gyermeke: S. J. lenne, míg az örökhagyó túlélő házastársát özvegyi haszonélvezeti jog illeti meg.

A hagyatéki eljárásban B. I. az örökhagyó végrendelete alapján az egész hagyatékra igényt tartott, míg S. J. a végrendelet érvénytelenségére hivatkozva törvényes örökrésze kiadását kérte. Az eljáró közjegyző az örökhagyó hagyatékát teljes hatállyal, törvényes öröklés jogcímén egymás között egyenlő részekben B. I-nek és S. J-nak adta át a túlélő házastárs özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. A közjegyző álláspontja szerint az 1980. július 3-án kelt okirat nem tekinthető végrendeletnek, mert abban az örökhagyó halála esetére vagyonáról és vagyonának örököseiről nem rendelkezett, az okirat csupán kizárást tartalmaz. A végrendelet létét vagy nemlétét pedig a közjegyző a hagyatéki eljárásban hivatalból veszi figyelembe. Így a hagyatékban a törvényes öröklés rendje érvényesül.

A másodfokú bíróság a közjegyző végzését megváltoztatta, és a hagyatékot ideiglenes hatállyal a végrendelet alapján B. I-nek adta át a túlélő házastárs, özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. Egyben tájékoztatta S. J-t arról, hogy az ideiglenes hatályú átadó végzéssel figyelembe nem vett igényeit perrel érvényesítheti. A megyei bíróság kifejti: tévedett a közjegyző akkor, amikor a hagyaték átadása során a végrendeletet - függetlenül attól, hogy az érvényes vagy érvénytelen - figyelmen kívül hagyta. "A hagyatéki eljárás során ugyan vizsgálhatja és kötelessége is a közjegyzőnek a végrendelet érvényességét vizsgálni, azonban ha azt aggályosnak is tekinti, figyelmen kívül nem hagyhatja. Ilyen esetben ideiglenes hatállyal kell a hagyatékot átadni, és az ideiglenes átadásnál figyelembe nem vett érdekeltet tájékoztatni kell, hogy a figyelmen kívül hagyott igényeit perben érvényesítheti".

A jogerős hagyatékátadó végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

Helyes a megyei bíróság álláspontja abban a kérdésben, hogy az örökhagyó és felesége által 1980. július 3-án készített okiratot végrendeletnek kell tekinteni. Az örökösnevezés ugyanis a végrendeletnek nem érvényességi feltétele. A végrendelet érvényes akkor is, ha örökösnevezést egyáltalán nem tartalmaz, hanem csak a törvényes örökös kizárásáról, kitagadásáról szól, hagyományrendelést vagy egyéb intézkedést tesz. A csupán ilyen rendelkezést tartalmazó végrendelet - amennyiben az a megkívánt alakiságoknak és az egyéb jogszabályi előírásoknak megfelel - tartalmát tekintve érvényes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!