Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1986.7.277 I. Az örökösnevezés a végrendeletnek nem érvényességi feltétele. A végrendelet érvényes akkor is, ha örökösnevezést egyáltalán nem tartalmaz, hanem csak a törvényes örökös kizárásáról, Magadásáról szól, hagyományrendelést vagy egyéb intézkedést tesz [Ptk. 623. § (1) bek., 637. § , 641. §].

II. Az örökhagyónak és feleségének ugyanabba az okiratba foglalt végrendelkezése esetén a hagyatékot ideiglenes hatállyal, de a törvényes öröklés rendje szerint kell átadni [Ptk. 644. §, 6/1958. (VII. 4.) IM sz. r. (He.) 61. § (2) bek.].

B. F. örökhagyó és felesége 1980. július 3-án végrendeletnek nevezett közös okiratot készítettek, amelyben úgy rendelkeztek, hogy unokájukat, S. J-t (korábban elhalt leányuk gyermekét) minden örökségből kizárják.

B. F. 1985. január 2-án meghalt. Törvényes örököse egymás között egyenlő részekben fia: B. I. és korábban elhalt leányának gyermeke: S. J. lenne, míg az örökhagyó túlélő házastársát özvegyi haszonélvezeti jog illeti meg.

A hagyatéki eljárásban B. I. az örökhagyó végrendelete alapján az egész hagyatékra igényt tartott, míg S. J. a végrendelet érvénytelenségére hivatkozva törvényes örökrésze kiadását kérte. Az eljáró közjegyző az örökhagyó hagyatékát teljes hatállyal, törvényes öröklés jogcímén egymás között egyenlő részekben B. I-nek és S. J-nak adta át a túlélő házastárs özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. A közjegyző álláspontja szerint az 1980. július 3-án kelt okirat nem tekinthető végrendeletnek, mert abban az örökhagyó halála esetére vagyonáról és vagyonának örököseiről nem rendelkezett, az okirat csupán kizárást tartalmaz. A végrendelet létét vagy nemlétét pedig a közjegyző a hagyatéki eljárásban hivatalból veszi figyelembe. Így a hagyatékban a törvényes öröklés rendje érvényesül.

A másodfokú bíróság a közjegyző végzését megváltoztatta, és a hagyatékot ideiglenes hatállyal a végrendelet alapján B. I-nek adta át a túlélő házastárs, özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. Egyben tájékoztatta S. J-t arról, hogy az ideiglenes hatályú átadó végzéssel figyelembe nem vett igényeit perrel érvényesítheti. A megyei bíróság kifejti: tévedett a közjegyző akkor, amikor a hagyaték átadása során a végrendeletet - függetlenül attól, hogy az érvényes vagy érvénytelen - figyelmen kívül hagyta. "A hagyatéki eljárás során ugyan vizsgálhatja és kötelessége is a közjegyzőnek a végrendelet érvényességét vizsgálni, azonban ha azt aggályosnak is tekinti, figyelmen kívül nem hagyhatja. Ilyen esetben ideiglenes hatállyal kell a hagyatékot átadni, és az ideiglenes átadásnál figyelembe nem vett érdekeltet tájékoztatni kell, hogy a figyelmen kívül hagyott igényeit perben érvényesítheti".

A jogerős hagyatékátadó végzés ellen emelt törvényességi óvás alapos.

Helyes a megyei bíróság álláspontja abban a kérdésben, hogy az örökhagyó és felesége által 1980. július 3-án készített okiratot végrendeletnek kell tekinteni. Az örökösnevezés ugyanis a végrendeletnek nem érvényességi feltétele. A végrendelet érvényes akkor is, ha örökösnevezést egyáltalán nem tartalmaz, hanem csak a törvényes örökös kizárásáról, kitagadásáról szól, hagyományrendelést vagy egyéb intézkedést tesz. A csupán ilyen rendelkezést tartalmazó végrendelet - amennyiben az a megkívánt alakiságoknak és az egyéb jogszabályi előírásoknak megfelel - tartalmát tekintve érvényes.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!