Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.11.373 Ha a munkáltató az Mt. 102. § (2) bekezdésében írt kötelezettségét elmulasztotta, nem hivatkozhat eredménnyel arra, hogy a munkavállalónak magának kellett volna a gép biztonságos munkafeltételeiről gondoskodni [Mt. 174. § (3) bekezdés].

A felperes felülvizsgálati kérelme a másodfokú bíróság ítéletével megállapított kármegosztás mellőzésére, és a kereseti kérelmének megfelelően az alperes 5 000 000 forint nem vagyoni kártérítésben való marasztalására irányult. Érvelésének lényege szerint a kármegosztás alkalmazása az Mt. 174. § (1)-(3) bekezdésébe ütközik, nem felel meg a felülvizsgálati kérelemben részletesen felsorolt perbeli bizonyítékoknak. A felperes sérelmezte azt is, hogy a másodfokú bíróság az indokolási kötelezettségének nem tett eleget, mert az abban foglaltak nem támasztják alá a rendelkező részbe foglalt döntést. A felperest fiatal korban ért maradandó sérülés miatt megalapozatlanság címén támadta a másodfokú bíróságnak a marasztalási összegről szóló rendelkezését.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében - tartalmilag - az ítéletek hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását kérte. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság teljesen figyelmen kívül hagyta a felperes közreható magatartását, az erről szóló indokolás az alperes számára "nem megnyugtató". Megítélése szerint a perbeli berendezés működését, a technológiai folyamatot a bíróságok helytelenül értelmezték, továbbá az alperes által eltűrt szabálytalan gyakorlatot a tanúvallomások nem támasztották alá. Figyelmen kívül maradt, hogy a felperes volt az a munkavállaló, akinek biztosítania kellett a berendezés hibátlan működését, ennek elmulasztása a munkáltató által nem hárítható el. A felperes a mozgó gépbe szándékosan nyúlt bele, a bizonyítékok pedig nem támasztják alá az alperesnek a szabálytalan munkavégzést eltűrő magatartását. Mindezek miatt az alperesi álláspont szerint az új eljárásban műszaki szakértő igénybevétele indokolt, amelyet a perben azért nem indítványozott, mert nem vette észre, hogy a bíróságok számára a technológiai kérdések nem váltak világossá.

Az elsőfokú bíróság a következőket állapította meg. A felperes 2000. augusztus 5-étől betanított munkásként állt az alperessel munkaviszonyban. A feladatát képezte egyebek mellett a galvanizáló üzem 1. számú ónozó berendezésének működtetése, és ennek során a lesöprő kefékre tapadt diódák kézi úton történő eltávolítása. 2002. július 27-én a felperes a szerkezet leállítása nélkül a mozgó alkatrészek közé benyúlt, ennek során az egyik alkatrész behúzta a jobb kezét. A baleset következtében a jobb kéz III. és V. ujján roncsolásos, az izmok és inak károsodásával járó sérülést szenvedett, a III. ujja minimális mozgásra képes, a V. ujja fix helyzetben rögzült, a IV. ujját amputálták.

Az OMMF Megyei Felügyelősége a munka egészséges és biztonságos végzésére, illetve annak ellenőrzésére vonatkozó szabályok megszegése szabálysértés miatt S. Z.-t,

az alperes perbeli időben gyártásvezetőként dolgozó munkavállalóját pénzbírsággal sújtotta, amely határozat jogorvoslat hiányában jogerőre emelkedett.

A felperes keresetében 82 700 forint dologi kár és 5 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A munkaügyi bíróság széles körű bizonyítási eljárást folytatott le, amely eredményét mérlegelve azt állapította meg, hogy a felperes terhére kármegosztás alapjául szolgáló vétkes kötelezettségszegés nem állapítható meg. Az alperes a munkavédelmi szabályok betartását csak formálisan kívánta meg, nem tett olyan hatékony intézkedést, amely a kialakult szabálytalan gyakorlat (a gép leállítása nélküli munkavégzés) megszüntetését eredményezte volna. Az alperes továbbá a berendezés működtetéséhez szükséges DME 003 számú munkautasítás - amely két fő jelenlétét írja elő - ellenére csak a felperessel működtette a berendezést.

Mindezek miatt az elsőfokú bíróság az Mt. 177. § (1) bekezdés, a 181. § (1) bekezdés, továbbá a 177. § (2) bekezdés alapján kötelezte az alperest a dologi, és a nem vagyoni kártérítés megfizetésére. Utóbbi tekintetében figyelembe vette, hogy a felperes a baleset bekövetkezésekor 22 éves volt, életkorának megfelelő életet élt, rendszeresen járt szórakozni, társaságkedvelő személyiség volt. A baleset pszichés és érzelmi megterhelést okozott, és emiatt kisebbségi érzése keletkezett. A környezetében élő személyekhez való viszonya megváltozott, a fizikai teljesítő képessége 30%-os mértékben, a sérült kéz használhatósága közepes fokban csökkent. A sérülés esztétikai hátrányt és enyhe-közepes fokú pszichikai károsodást eredményezett. Az elsőfokú bíróság azt is figyelembe vette, hogy a felperes párkapcsolata sérülése ellenére fennmaradt. Mindezek alapján megítélése szerint 2 500 000 forint az az összeg, amely a felperest ért személyi hátrány kiküszöböléséhez szükséges.

Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezést nyújtott be. A felperes a nem vagyoni kártérítés összegének 5 000 000 forintra való felemelését, másodlagosan az alperesnek az elsőfokú bíróság által megállapított marasztalási összeg után a baleset bekövetkezésének napjától számított kamat megfizetésére való kötelezését kérte. Az alperes a fellebbezésében a nem vagyoni kártérítés összegének leszállítását, illetve teljes körű elutasítását kérte.

A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett részében helybenhagyta. Megállapította, hogy a másodfokú költségeiket a felek maguk viselik, az alperest le nem rótt fellebbezési illeték megfizetésére kötelezte.

A másodfokú bíróság kiegészítő bizonyítás keretében ismételten személyesen meghallgatta a felperest. Ezt a nyilatkozatot a bizonyítási eljárás eredményével együttesen értékelve arra következtetett, hogy a felperes vétkesen közrehatott a balesetnél, azonban annak következményei olyan súlyúak, amelyek miatt az ítélethozatalkori ár- és értékviszonyokra tekintettel az elsőfokú bíróság a nem vagyoni kártérítés összegét helyesen állapította meg.

A másodfokú bíróság megítélése szerint a felperesnek fel kellett ismernie, hogy a mozgó gépbe benyúlás milyen következményekkel járhat, ennek ellenére a gép leállítását elmulasztotta. Ezt a felperesi magatartást a másodfokú bíróság a további körülményekkel (a felperes egyedül dolgozott, mások sem szokták leállítani a gépet, a termelékenység érdekében sietni kellett), és az MK 29. számú állásfoglalás c) pontja alapján értékelve arra következtetett, hogy az alperes a felelősség alól nem mentesülhet, és a kármegosztás alapjául a munkavállaló vétkes magatartása szolgálhat. Ezért a kármegosztás arányát az alperesre terhesebben kétharmad-egyharmad arányban állapította meg.

A másodfokú bíróság a nem vagyoni kártérítésre való jogosultság elbírálásánál figyelembe vette, hogy a jobbkezes felperest a jobb kéz sérülés 22 éves korában érte, a szakképzettsége autószerelő. A szakmájában nyilvánvalóan nem lesz képes dolgozni, és a munkaképesség­csökkenése következtében a munkaerőpiacon további nehézségekre számíthat. A sérülés a másodfokú bíróság személyes tapasztalata szerint súlyos esztétikai következménnyel járt. Elfogadható, hogy ez gátlásosságot eredményez, emiatt visszahúzódóvá vált. Az igazságügyi orvos szakértő véleménye szerint a baleset a felperesnél enyhe-közepes fokú pszichés károsodást okozott. A másodfokú bíróság rámutatott arra is, hogy a felperesi vétkes közrehatást a nem vagyoni kártérítés összegének megállapításánál nem abszolút számszerű mértékben, hanem egyik szempontként lehet figyelembe venni. Mindezek alapján a másodfokú bíróság az ítélethozatalkori értékviszonyok alapján magasabb összegű kompenzációt tartott indokoltnak, azonban mivel a baleset bekövetkezésében a felperes is közrehatott, a nem vagyoni kártérítés összegét az elsőfokú bírósággal egyező összegben találta elfogadhatónak. A másodfokú bíróság utalt arra, hogy az ítélethozatalkori értékviszonyok figyelembevételénél késedelmi kamat csak a teljesítési határidő lejártától jár.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!