31993R2837[1]
A Bizottság 2837/93/EGK rendelete (1993. október 18.) a 2019/93/EGK tanácsi rendeletnek a hagyományos olívatermelő területeken található olajfaligetek gondozása tekintetében történő alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról
A BIZOTTSÁG 2837/93/EGK RENDELETE
(1993. október 18.)
a 2019/93/EGK tanácsi rendeletnek a hagyományos olívatermelő területeken található olajfaligetek gondozása tekintetében történő alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel az egyes mezőgazdasági termékek vonatkozásában a kisebb égei-tengeri szigetek javára hozott egyedi intézkedésekről szóló, 1993. július 19-i 2019/93/EGK tanácsi rendeletre és különösen annak 11. cikke (2) bekezdésére ( 1 ),
mivel a 2019/93/EGK rendelet a hagyományos olívatermelő területek olajfaligeteinek gondozásához éves hektáronkénti átalánytámogatást ír elő, azzal a feltétellel, hogy az olajfaligeteket folyamatosan a termelésre alkalmas állapotban tartják; mivel ennek megfelelően meg kell állapítani a szóban forgó támogatási rendszer végrehajtási szabályait, beleértve a támogatásnyújtásra vonatkozó feltételeket, valamint az ellenőrzéssel kapcsolatos rendelkezéseket;
mivel az érintett területeken a termesztési feltételek és hagyományos módszerek változatossága következtében az olajfaligetek megfelelő gondozási feltételeinél a helyi gyakorlat és hagyományok alapján szükségesnek tartott gondozási munkákat kell alapul venni;
mivel az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Olaj- és Zsírpiaci Irányítóbizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
Az olajfaligetek gondozását célzó, a 2019/93/EGK rendelet 11. cikkében meghatározott hektáronkénti átalánytámogatás a következő területeken nyújtandó:
a) amelyeken az állománysűrűség legalább 80 fa/hektár. A sűrűséget valamennyi olajfával beültetett mezőgazdasági hasznosítású területre vonatkozóan ki kell számítani;
b) ahol megfelelően végzik a helyi gyakorlattal és hagyományokkal összhangban álló gondozási munkákat az olajfaligetek jó állapotban tartása érdekében;
c) amelyekről az olívaolaj-termelést szolgáló olajfaligetek esetén a 2261/84/EGK tanácsi rendelet ( 2 ) 3. cikkének megfelelően meghatározott termésnyilatkozatot nyújtottak be;
d) amelyekre vonatkozóan a 2. cikkel összhangban támogatási kérelmet nyújtottak be;
e) amelyek elérik a 2366/98/EK bizottsági rendelet 24. cikke (1) bekezdésének második albekezdésében meghatározott minimális méretet ( 3 ).
2. cikk
(1) A támogatási kérelmet az érintett termelőknek minden évben legkésőbb június 15-ig kell benyújtani az illetékes szervhez. 1993-ban az említett kérelmet legkésőbb 1993. november 30-ig kell benyújtani.
Ha a kérelmet a határidő leteltét követően nyújtják be, a vis maior eseteit kivéve, a támogatásnak a termelőt a kérelem időben történő benyújtása esetén megillető összege munkanaponként 1 %-kal csökken. Ha a késedelem a 20 napot meghaladja, a kérelmet el kell utasítani.
A támogatást minden évben október 16. és november 30. között fizetik ki. 1993-ban a kifizetést legkésőbb 1994. január 31-ig folyósítják.
(2) A támogatási kérelemnek tartalmaznia kell legalább az alábbi adatokat:
- a kérelmező családi és keresztnevét, címét,
- a megművelt földterület hektárban számított nagyságát,
- az érintett olajfák számát,
- az olívaolaj-termelést szolgáló olajfaligetek esetén az utoljára beadott termésnyilatkozatra való hivatkozást,
- a földterületre vonatkozó ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre való hivatkozást, illetve a területek ellenőrzéséért felelős szerv által elismert, ezzel egyenértékű hivatkozást.
3. cikk
Görögország közigazgatási és helyszíni ellenőrzéseket folytat a támogatási feltételek betartása tekintetében.
A helyszíni ellenőrzések minden közigazgatási egységben, nomoszban kiterjednek a benyújtott támogatási kérelmek legalább 10 %-ára. Az alkalmazás első évében ez az arány még 5 %-ra korlátozódik. Abban az esetben, ha valamelyik nomoszban jelentős számú szabálytalanságot tárnak fel, a szóban forgó évben az illetékes hatóságok további ellenőrzéseket is folytatnak, és abban a nomoszban a következő évre megemelik az ellenőrizendő kérelmek arányát.
Az illetékes hatóság kockázatelemzés alapján, reprezentatív mintavételre törekedve határozza meg a helyszíni ellenőrzésre kiválasztott kérelmeket.
A helyszíni ellenőrzésekhez tartozik:
- a kérelembe tartozó összes terület felmérése,
- az olajfaligetek termelésre alkalmas állapotban tartásának ellenőrzése,
- a minimális sűrűségre vonatkozó előírás betartásának ellen- őrzése.
4. cikk
(1) Abban az esetben, ha kiderül, hogy a tényleges terület nagyobb a támogatási kérelemben megadottnál, a támogatás a bejelentett adat alapján kerül kiszámításra.
(2) Abban az esetben, ha az ellenőrzés eredményeképpen kiderül, hogy a földterület bejelentett nagysága legfeljebb 20 %-kal meghaladja a tényleges nagyságot, a támogatás a tényleges és a megállapított többletterülettel csökkentett területnagyság alapján kerül kiszámításra.
(3) Abban az esetben, ha a többletterület meghaladja a (2) bekezdésben megállapított mértéket, a szóban forgó évre vonatkozó kérelmet elutasítják. Abban az esetben továbbá, ha a kérelmet szándékosan meghamisították, illetve ha a kérelmezőt súlyos gondatlanság terheli a kérelem kitöltésével kapcsolatban, úgy a kérelmező a következő évben sem jogosult a támogatásra.
(4) Nem nyújtható támogatás abban az esetben, ha nem tartották be az olajfaligetek megfelelő gondozására és a minimális sűrűségre vonatkozó követelményeket.
(5) Abban az esetben, ha az ellenőrzést a kérelmező magatartása miatt nem lehet elvégezni, a vis maior esetét kivéve, a szóban forgó évre nem nyújtható támogatás. Az érdekelt félnek írásos bizonyítékot kell benyújtania az illetékes hatóságokhoz az ellenőrzésre kitűzött időponttól számított 10 napon belül a vis maiort képező tényezőkről.
5. cikk
Görögország minden év december 31-ig értesíti a Bizottságot a következőkről:
1. a támogatási kérelmek száma, valamint a támogatásban részesülő terület hektárban és nomoszonként;
2. a kérelmek és az ellenőrzött területek aránya;
3. a szabálytalanságok száma és az érintett területek.
Az 1993-ra vonatkozó információkat legkésőbb 1994. március 31-ig kell benyújtani.
6. cikk
(1) Amennyiben a támogatást jogosulatlanul folyósították, az illetékes szervezeti egységeknek vissza kell fizettetniük a kifizetett összeget, a kifizetéstől a visszafizetésig terjedő időszakra számított kamatokkal együtt. A kamat mértéke a nemzeti törvények alapján a hasonló ügyletek során alkalmazott hatályos kamatláb.
(2) A visszafizetett támogatást és annak kamatait át kell utalni a kifizető szervezeti egység, illetve hivatal részére, amely a közösségi finanszírozással arányos összeget levonja az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból finanszírozott kiadásokból.
7. cikk
Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
( 1 ) HL L 184., 1993.7.27., 1. o.
( 2 ) HL L 208., 1984.8.3., 3. o.
( 3 ) HL L 293., 1998.10.31., 50. o.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31993R2837 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31993R2837&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01993R2837-20030120 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01993R2837-20030120&locale=hu