Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Bfv.666/2015/9. számú precedensképes határozata közúti veszélyeztetés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 242. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §] Bírók: Feleky István, Molnár Gábor Miklós, Németh Zoltán

A határozat elvi tartalma:

I. A közúti veszélyeztetés bűntette valósul meg, ha a közúti jármű vezetője bosszúból, ráijesztési szándékkal a gépkocsi oldalsó részével közvetlenül a sértettnek hajt és hozzászorítja a lábait az utcán parkoló másik járműhöz.

II. A rendbírságot kiszabó jogerős végzés felülvizsgálati eljárásban nem támadható, mert nem ügydöntő határozat.

Kapcsolódó határozatok:

Tatabányai Járásbíróság B.173/2001/2., Tatabányai Törvényszék Bf.488/2001/6., Komáromi Járásbíróság B.4/2005/76., Tatabányai Törvényszék Bf.644/2006/15., Tatabányai Járásbíróság B.599/2007/25., Tatabányai Törvényszék Bf.316/2009/12., Komáromi Járásbíróság B.106/2012/15., Tatabányai Törvényszék Bf.177/2013/44., *Kúria Bfv.666/2015/9.* (BH 2016.7.163)

***********

KÚRIA

Bfv.II.666/2015/9.szám

A Kúria Budapesten, a 2015. év november hó 30. napján tartott tanácsülésen meghozta a következő

v é g z é s t:

A közúti veszélyeztetés bűntette és más bűncselekmények miatt I. rendű terhelt és társa ellen folyamatban volt büntetőügyben az I. rendű terhelt védője által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva a Komáromi Járásbíróság 1.B.106/2012/15. számú és a Tatabányai Törvényszék, mint másodfokú bíróság 2.Bf.177/2013/44. számú ítéleteit I. rendű terhelt tekintetében hatályában fenntartja.

A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, és ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.

I n d o k o l á s

I.

A Komáromi Járásbíróság a 2013. február 19. napján kihirdetett ítéletében I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki közúti veszélyeztetés bűntettében [1978. évi IV. törvény (Btk.) 186. § (1) bekezdés], ittas járművezetés vétségében [Btk. 188. § (1) bekezdés], 2 rendbeli hamis tanúzásra felhívás bűntettében [Btk. 242. § (1) bekezdés].

Ezért őt halmazati büntetésül mint különös visszaesőt 2 év 10 hónap börtönbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltásra, valamint 4 év közúti járművezetéstől eltiltásra ítélte.

Elrendelte a Tatabányai Városi Bíróság 1.B.599/2007/25. számú és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 2.Bf.316/2009/12. számú határozataival kiszabott 8 hónap fogházbüntetés végrehajtását.

Megszüntette a Komáromi Városi Bíróság 1.B.4/2015/76. számú és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 1.Bf.644/2006/15. számú ítéleteivel kiszabott 4 év 6 hónap szabadságvesztés büntetésből, valamint a Tatabányai Városi Bíróság 6.B.173/2001/2. számú és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 3.Bf.488/2001/6. számú ítéleteivel kiszabott 8 hónap szabadságvesztés büntetésből engedélyezett feltételes szabadságot.

Megállapította, hogy az I. rendű terhelt feltételes szabadságra nem bocsátható. Beszámítani rendelte a szabadságvesztés büntetésbe az előzetes fogva tartásban töltött időt, illetőleg a járművezetéstől eltiltás tartamába az I. rendű terhelt járművezetői engedélyének elvétele óta eltelt időt. Rendelkezett továbbá a bűnjelekről, valamint a bűnügyi költségről is.

A kétirányú fellebbezések folytán másodfokon eljárt Tatabányai Törvényszék a 2014. október 3. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett 2.Bf.177/2013/44. számú ítéletével az elsőfokú ítéletet az I. rendű terheltet érintően akként változtatta meg, hogy a kiszabott szabadságvesztés büntetés tartamát 2 év 2 hónapra mérsékelte. Mellőzte a Komáromi Városi Bíróság 1.B.4/2005/76. számú és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 1.Bf.644/2006/15. számú ítéletével kiszabott 4 év 6 hónap szabadságvesztésből, továbbá a Tatabányai Városi Bíróság 6.B.173/2001/2. számú és a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság 3.Bf.488/2001/6. számú ítéleteivel kiszabott 8 hónap szabadságvesztésből engedélyezett feltételes szabadság megszüntetéséről szóló rendelkezést.

II.

Az I. rendű terhelt védője a jogerős ítélet ellen felülvizsgálati indítványt nyújtott be a Be. 416. § (1) bekezdésének b) és c) pontja alapján. Indítványában előadta, hogy a Komáromi Járásbíróság a Be. 287. §-ának (4) bekezdésében foglalt szabályt tévesen értelmezve rendelte el az eljárásnak az iratok felolvasásával történő megismétlését, amely miatt sérült a közvetlenség elve. Ehhez járult az, hogy az ügyészi vádmódosítás következtében a hamis tanúzásra felhívás érintettjeit sem a nyomozás során, sem a korábbi eljárásban nem hallgatták meg, amelynek eredményeként a bíróság bizonyítás felvétele nélkül hozott elmarasztaló határozatot.

A közúti veszélyeztetés tekintetében hiányzik a közvetlen veszély, mint tényállási elem. A helyszínen ugyanis volt gyalogos közlekedésre alkalmas járda, ezért a sértett a KRESZ 21. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezést megszegve közlekedett az úttesten. Ebből az a következtetés vonható le, hogy a veszélyhelyzetet a gyalogos idézte elő. E speciális közlekedési szabály megszegése pedig megelőzi a KRESZ 3. § (1) bekezdésének c) pontjában rögzített generális szabályt.

Sérelmezte továbbá a védő a vele szemben rendbírságot kiszabó első- és másodfokú végzést arra hivatkozással, hogy a bíróságok olyan ügyben bírságolták meg azért, mert a tárgyalásról engedély nélkül eltávozott, amelyben a védő részvétele nem volt kötelező.

Mindezek alapján azt indítványozta, hogy a Kúria a marasztaló jogerős ügydöntő határozatot változtassa meg. Az I. rendű terheltet az ellene közúti veszélyeztetés bűntette miatt emelt vád alól mentse fel. A fennmaradó egyéb bűncselekmények tekintetében az elsőfokú és a másodfokú bíróság ítéletét helyezze hatályon kívül és az elsőfokú bíróságot utasítsa új eljárásra és új határozat hozatalára. Egyúttal állapítsa meg, hogy a rendbírság kiszabása törvénysértő.

A Legfőbb Ügyészség a BF.775/2015. számú átiratában a védő felülvizsgálati indítványát az eljárásjogi szabálysértésre hivatkozó részében a törvényben kizártnak tartotta, mivel a sérelmezett eljárási szabálysértés nem tartozik a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjában szabályozott körbe. Ugyancsak törvényben kizárt az indítvány a védővel szemben rendbírságot kiszabó végzések sérelmezése körében, mivel e határozatok nem ügydöntő határozatok, s ezért nem esnek a Be. 416. §-ának (1) bekezdésében szabályozott körbe. Kifejtette továbbá, hogy tényállásban szereplő azon megállapítás, mely szerint a járművezető a sértettnek bosszúból, ijesztési szándékkal hajtott neki, a tényálláshoz kötöttség folytán ugyancsak nem támadható a felülvizsgálati eljárásban.

A Legfőbb Ügyészség szerint a közúti veszélyeztetés bűntettében az eljárt bíróságok helyesen állapították meg az I. rendű terhelt bűnösségét, ezért e körben a felülvizsgálati indítvány alaptalan. Az első- és a másodfokú bíróság jogi álláspontjától eltérően az I. rendű terhelt valójában a KRESZ 35. §-ának (1) bekezdésében, illetőleg a 34. § (1) bekezdésének d) pontjában foglalt rendelkezéseket szegte meg. A kikerülés objektív lehetősége az I. rendű terhelt számára az irányadó tényállásban foglaltak szerint adott volt. A megjelölt szabályokat egyenes szándékkal, azért szegte meg, hogy a sértett életét, illetőleg testi épségét közvetlen veszélynek tegye ki. Az I. rendű terhelt magatartása és a közvetlen veszély közötti okozati összefüggés ezáltal egyértelműen kimutatható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!