1017/1996. (III. 5.) Korm. határozat
az Országos Bűnmegelőzési Tanács Szervezeti és Működési Szabályzatának jóváhagyásáról
A Kormány a mellékletben foglaltak szerint jóváhagyja az Országos Bűnmegelőzési Tanács Szervezeti és Működési Szabályzatát.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
Melléklet a 1017/1996. (III. 5.) Korm. határozathoz
Az 1040/1995. (V. 17.) Korm. határozattal létrehozott Országos Bűnmegelőzési Tanács Szervezeti és Működési Szabályzata
I.
1. A szervezet megnevezése:
Országos Bűnmegelőzési Tanács
Névrövidítés: OBmT
National Council of Crime Prevention
Comitée Nationale de la Prevention Criminelle
Landesrat für Kriminalitatsverhütung
Goszudarsztennüj Szovjet Preduprezsgyenija Presztupnyosztyi
[1]2. Postacím:
Országos Bűnmegelőzési Tanács (OBMT)
1068 Budapest, Dózsa György út 84/B. III. 49.
II.
3. A Tanács elnökét - a belügyminiszter javaslatára - a miniszterelnök nevezi ki, illetve menti fel. A Tanács titkársági feladatait a BM Rendészeti Főosztály végzi, a titkár a Főosztály egy munkatársa, akit a BM rendészeti helyettes államtitkár nevez ki, illetve ment fel.
4. A Tanács üléseinek állandó meghívottja - tanácskozási joggal - a Legfelsőbb Bíróság elnöke, a legfőbb ügyész, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke vagy képviselőik.
5. Az elnök az ülésre - tanácskozási joggal - hívja meg azt a minisztert, illetve azon országos hatáskörű államigazgatási szerv vagy társadalmi szervezet vezetőjét, akinek feladatkörét a tárgyalt napirend érinti. Az elnök tanácskozási joggal meghívhatja továbbá azt, akinek jelenléte a napirend tárgyalásánál indokolt.
III.
6. A Tanács szükség szerint, de legalább háromhavonta ülést tart. Az éves munka meghatározására munkaterv, az ülések időpontjára és napirendjére ülésterv készül, amelyet a Tanács fogad el.
7. Az ülésre szóló meghívóhoz a napirendi pontok írásos anyagait is mellékelni kell, és azt úgy kell megküldeni, hogy azt a tagok az ülés előtt legalább 8 nappal megkapják. Emellett a meghívót és a csatolt anyagokat meg kell küldeni az állandó meghívottaknak, a napirendi pontban érdekelt minisztereknek, országos hatáskörű szervek vezetőinek és mindazoknak, akiknek meghívását az elnök elrendeli.
8. A Tanács működése során állásfoglalást hoz, illetve ajánlást készít, vagy javaslatot tesz. Állásfoglalásaival, ajánlásaival és javaslataival a Kormány, a kormányzati és országos hatáskörű szervek bűnmegelőző munkáját segíti elő.
9. Az ülésekről emlékeztetőt kell készíteni, amelyet az elnök és a titkár hitelesít. Az emlékeztető tartalmazza az ülés napirendjét, a jelenlévők nevét, munkahelyét, valamint az állásfoglalást, ajánlást és javaslatot. Fel kell tüntetni a véleményt vagy hozzászólást, ha a Tanács valamely tagja kéri.
10. A Tanács ülését az elnök vezeti, távolléte esetén erre a Tanács más tagját is felkérheti. Az ülés akkor határozatképes, ha azon a tagoknak legalább fele jelen van. A határozathozatal nyílt szavazással történik. A határozathozatal érvényességéhez a jelenlévő tagok több mint felének egybehangzó szavazata szükséges. Ha a szavazategyenlőség miatt érvénytelen a határozathozatal, meg kell ismételni a szavazást, a megismételt határozathozatal során a levezető elnök szavazata dönt.
11. Az ülésről készített emlékeztetőt a Tanács valamennyi tagjának és az állandóan meghívottaknak kell megküldeni. Az eseti meghívottakat az adott napirendre vonatkozó emlékeztető kivonattal kell tájékoztatni.
12. Feladata ellátása érdekében a Tanács egyes kérdések vizsgálatára szakértőt vagy szakértői csoportot kérhet fel, tagjaiból és külső szakemberekből állandó, vagy ad hoc bizottságot hozhat létre, illetve meghatározott feladatok megoldására pályázatot írhat ki.
IV.
13. A Tanács működéséhez szükséges költségvetési fedezetet, a működés feltételeit, az igazgatási és adminisztrációs feladatainak elvégzését a Belügyminisztérium biztosítja.
14. A Tanács rendelkezésre álló pénzösszegek felhasználására és a költségek elszámolása az elnök és a Belügyminisztériumot képviselő tag záradékolása (szakmai igazolása) után történik.
15. A Tanács működésével kapcsolatban keletkezett írásos anyagok tárolása a Belügyminisztériumban történik. Az anyagok kiadmányozását és irattározását az elnök vagy távolléte esetén a titkár hagyja jóvá,
16. A Tanács elnöke képviseli a Tanácsot külső jogviszonyaiban. Felelős az éves munkaterv és pénzügyi terv elkészítéséért, gondoskodik arról, hogy a Tanács tevékenységéről a nyilvánosság megfelelő tájékoztatást kapjon.
17. A titkár előkészíti a Tanács üléseit, gondoskodik az emlékeztető elkészítéséről, és a szükséges adminisztratív feladatok ellátásáról.
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította az 1136/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet 9. pontja. Hatályos 1997.12.22.