Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.65/2016/13. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MUNKAÜGYI BÍRSÁGOT kiszabó közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 339. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 16. §] Bíró: Barsi Ildikó

Ügyvéd által képviselt felperesnek – ügyvéd által képviselt alperes ellen munkaügyi bírság tárgyában hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Salgótarjáni Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A bíróság az alperes NGM/..../2015. számú határozatát az elsőfokú N...../2015. számú határozatra kiterjedően hatályon kívül helyezi.

A le nem rótt 30.000,- (harmincezer) Ft kereseti illetéket az Állam viseli.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy tizenöt napon belül fizessen meg a felperes részére 90.000,- (kilencvenezer) Ft perköltséget.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s:

A B. Kft. és F. lengyel cég között kötött vállalkozási szerződés szerint a B. Kft. megrendelő megbízásából az F. vállalkozó saját munkája felhasználásával hegesztési munkálatokat végez a B. Kft-nél.

A vállalkozási tevékenység tartalma a W01 minősítő vizsgával rendelkező hegesztők biztosítása a megrendelő által meghatározott számban és a megrendelő által meghatározott termékek legyártására, akik exportra készülő vasúti forgóvázak hegesztését végzik a megrendelő m-i telephelyén. A szerződésben rögzített vállalkozási tevékenység díja magában foglalja a vezetők és szakemberek fizetését, szabadságával kapcsolatos költségeik biztosítását, útiköltségeit, társadalombiztosítási költségeit is.

A Kormányhivatal munkaügyi felügyelői 2015. április 02-án munkaügyi ellenőrzést tartottak a felperesi Kft. …. szám alatti telephelyén. A helyszíni munkaügyi ellenőrzés során bemutatott dokumentumok és tanúmeghallgatás alapján megállapították, hogy az F. lengyel cég munkaerő-kölcsönzés keretében foglalkoztatott 1 fő lengyel állampolgárságú munkavállalót a telephelyen.

A Kormányhivatal a lefolytatott bizonyítási eljárás eredményeképpen az N.../2015. ügyiratszámú határozatával a B. Kft. munkáltatót 80.000,- Ft munkaügyi bírsággal sújtotta.

A Met. 1. § (5) bekezdése alapján megállapította, hogy a B. Kft. munkáltató és M.K.L. munkavállaló között 2012. április 02-től munkaviszony áll fenn és kötelezte a munkáltatót, hogy fent nevezett munkavállalót az Mt. szabályai szerint foglalkoztassa, továbbá a jogszabályban meghatározott módon tegyen eleget a munkaviszony létesítésével kapcsolatos NAV területileg illetékes szerve felé fennálló bejelentési kötelezettségének.

A 96/71/EK. rendelet 883/2004/EK. rendelet és 2011. évi CV. törvény alapján megállapította, hogy a külföldi céggel történő megállapodás esetén a kiküldetés időtartama a 24 hónapot nem haladhatja meg. Posting esetében a honos ország joga akkor és addig irányadó, amíg a kiküldetés időtartama nem haladja meg a 24 hónapot. A 24 hónapot követően kiküldött személy már a fogadó állam jogszabályainak hatálya alá tartozik, tehát a biztosítási jogviszonyát be kell jelenteni a NAV területileg illetékes szerve felé.

Így a két cég közötti megállapodást semmisnek kell tekinteni. Az Mt. 295. § (1) bekezdése posting esetére a külföldi munkáltató munkavállalójának magyarországi foglalkoztatása esetére a magyar jog alkalmazását írja elő. Ebből eredően a B. Kft. munkáltatóval szemben a lengyel állampolgárságú munkavállaló NAV felé történő bejelentésének elmulasztása miatt a Ket. 29. § (1) bekezdése alapján a hatóság eljárást indított.

Az eljáró felügyelő a Met. 1. § (5) bekezdése alapján a jogviszonyt munkaviszony keretében végzett foglalkoztatássá minősítette. A hatóság megállapította, hogy a munkáltató azzal, hogy a munkaszerződést a munkába lépést megelőzően nem foglalta írásba, megsértette az Mt. 42. § (1) bekezdésében és az Mt. 44 §-ában foglaltakat. A munkaviszony megállapításának következménye a munkáltató bejelentési kötelezettsége. A munkáltató bejelentési kötelezettségét nem teljesítette, ezek alapján megsértette az Art. 16. § (4) bekezdés a.) pontját. A munkáltató által elkövetett szabálytalanság miatt a Met. 6/A. § (1) bekezdés b.) pontja alapján munkaügyi bírság kiszabása kötelező.

A határozat ellen a felperes fellebbezést terjesztett elő, melyben hivatkozott rá, hogy a legfontosabb elhatárolási ismérv a kiküldetés és az önálló munkavégzés között, hogy a küldő vállalkozás és a munkavállaló között a kiküldetés teljes időtartama alatt munkaviszony álljon fenn. A munkaviszony nem állhat fenn a fogadó munkáltatóval.

Utalt rá, hogy a munkavállaló akként nyilatkozott, hogy munkáltatója a lengyel cég, mely munkaviszonya írásbeli munkaszerződés alapján áll fenn.

Az Európai Parlament és Tanács 2004. április 24-i rendelete 12. cikke nem jelenti azt, hogy a kiküldetés kizárólag 24 hónapra szólhat, a posting irányelv sem tartalmaz ilyen rendelkezést. Továbbá nem jelenti azt, hogy a munkaviszony jön létre a B. Kft. és a lengyel munkavállaló között.

A munkavállaló munkaviszonya jelenleg is a lengyel székhelyű céggel áll fenn, fizetését is ettől a cégtől kapja. Így bejelentési kötelezettség is a lengyel munkáltatót terheli. Utalt rá, hogy az Mt. 295. §-a alapján a magyar jogot csak az ott felsoroltak, például a legalacsonyabb munkabér összege tekintetében kell alkalmazni. Sérelmezte továbbá, hogy a hatóság nem vette figyelembe, hogy a felek által megkötött vállalkozási szerződés ténylegesen létrejött, a felek jogaikat és kötelezettségeiket azzal egyezően gyakorolták és teljesítették. Megalapozatlan a határozat azon megállapítása, mely szerint a B. Kft. a lengyel munkavállalót munkaviszony keretében, írásba foglalt munkaszerződés nélkül foglalkoztatta.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes N...../2015. számú ügyiratszámú határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

Utalt rá, hogy az eljárás során a felperes maga sem vitatta, hogy a lengyel a munkavállaló 1996. óta folyamatosan a munkavégzési helyen végez munkát. A jogviszony fennállást illetően az elsőfokú határozatban megállapított tényállást pontosította a tekintetben, hogy az F lengyel cég, valamint a B. Kft. 2005. március 06-án kötöttek vállalkozási szerződést. A két fél közötti jogviszony tartalmát illetően megállapította, hogy elnevezése ellenére nem vállalkozási, hanem munkaerő-kölcsönzésre irányuló szerződés jött létre.

Hivatkozott rá, hogy nem vitatott, hogy a lengyel állampolgárságú munkavállaló és a lengyelországi honosságú kölcsönbeadó cég között fennálló munkaviszonyra a felek a lengyel munkajog szabályait kötötték ki. E jogviszonyra tehát mind a 2006. január 1-je előtt, mind az azt követő rendelkezések szerint a felek által választott külföldi jog az irányadó.

A régi Mt. szabályai szerint 2011. július 31. napjáig jogszabályi lehetőség hiányában a lengyelországi honosságú cég a magyar munkajog szabályai szerint nem folytathatott munkaerő-kölcsönzési tevékenységet. Az ezt követő időszakban a tevékenység folytatásának feltétele a munkaügyi központ általi nyilvántartásba vétel. A rendelkezésre álló adatok szerint a lengyelországi honosságú cég magyarországi munkaerő-kölcsönzőként nem vetette nyilvántartásba magát, így jogszerűen csak a határon átnyúló szolgáltatás keretében a 96/71/EK irányelv által biztosított keretek között végezhetett Magyarországon ilyen tevékenységet.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!