Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

Az Egri Törvényszék Mf.25368/2007/6. számú határozata felmondás hatályon kívül helyezése (RENDKÍVÜLI felmondás hatályon kívül helyezése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 483. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 102. §, 104. §, 153. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §] Bírók: Csúry Mária, Kemenesné dr. Halász Mária, Tőzsér Lajos

Kapcsolódó határozatok:

Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.426/2006/14., *Egri Törvényszék Mf.25368/2007/6.*, Kúria Mfv.10949/2007/3. (BH 2009.7.220)

***********

A Heves Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság

2.Mf.25.368/2007/6. szám

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Heves Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság dr. Sebestyén Ádám ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt felperes (felepres címe) felperesnek - dr. Kovács Gergely András ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt alperes neve (alperes címe) alperes ellen rendkívüli felmondás hatályon kívül helyezése iránt az Egri Munkaügyi Bíróság előtt folyamatba tett perben a 2007. április 19. napján meghozott 6.M.426/2006/4. sorszámú ítélet ellen a felperes részéről 15., és Mf.4. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 (tízezer)Ft másodfokú perköltséget.

A le nem rótt fellebbezési illetéket a Magyar Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította és kötelezte felperest, hogy 15 nap alatt az alperesnek 50.000 Ft perköltséget fizessen meg. A peres eljárás illetékét az állam viseli.

A megállapított tényállás lényege szerint a felperes 1997. évtől először szakmai gyakornokként, majd külsős munkatársként állt kapcsolatban az alperessel. 1999. évtől önállóan szerkesztette a kéthetente jelentkező 25 perces műsor 1 neve című műsort. Majd újabb műsort kapott ügyvezető igazgató neve ügyvezető igazgatósága idején. Ezen időszaktól havonta szerkesztette a nyugdíjasoknak szóló műsor 2 neve magazinműsort. Az állandó műsorokon kívül előzetes egyeztetés alapján készített a felperes egyéb műsorok, pl. a híradó számára is anyagokat.

A felperesnek a műsorkészítés során alkalmazkodnia kellett az alperesi Kht. forgatási és vágási tervéhez. A forgatások, vágások összehangolása, koordinálása, a belsős és külsős munkatársak között a gyártásvezető feladatkörébe tartozott. A műsor készítéshez a felperes használta az alperesi kft. technikai eszközeit. A műsorba került adások figyelembevételével a gyártásvezető készítette el az elszámolásokat. A műsoroknak előre meghatározott díja volt, így a szerkesztésért 1.500 Ft, műsorvezetésért további 1.500 Ft járt. A műsorkészítők az alperes által más televízióknak tovább értékesített műsorok után is fizetett díjazást. Az elszámolás alapján a felperes az alperessel kötött felhasználási szerződés szerint 1999. októberéig szerzői jogdíjban részesült. Ezt követően szóban az alperessel olyan megállapodást kötött, hogy a díjazása számla ellenében történik. A számlát a felperes férje által jegyzett egyéni cég, a cég 1 neve állította ki. A számlán szereplő bélyegzőn az szerepel, hogy a felperes férje által jegyzett cégben munkatárs a felperes. 2006. januári, februári és márciusi műsorkészítés után járó díjat a felperes a cég 2 neve által kibocsátott számla alapján vette fel.

A hetente rendszeresen tartott munkaértekezleteken a felperesnek megjelennie nem kellett, de jellemzően ott volt. Jelenléti ívet a felperes nem vezetett, szabadságot a jogviszony tartama alatt nem kért, és nem kapott.

Az alperes 2006. május 10-én a felpereshez és a cég 1-hez intézett levélben a Ptk. 483.§ (1) bekezdése alapján mondta fel a megbízásos jogviszonyt. Levélben kitért arra, hogy a felperes egyik adásba került műsora nem az előzetes tervek és műsorszerkesztési eljárások figyelembevételével került képernyőre.

A felperes módosított keresetével annak megállapítását kérte, hogy az alperesnél munkaviszonyban történt a foglalkoztatása. A munkaviszonyt alperes rendkívüli felmondással jogellenesen szüntette meg, és a jogellenesség jogkövetkezményeként kérte a jogviszony helyreállítását, elmaradt munkabére megítélését.

Az elsőfokú bíróság a lefolytatott bizonyítás eredményeként arra a megállapításra jutott, hogy felek között munkaviszony nem állt fenn. A felperesnek nem kellett napi rendszerességgel az alperes rendelkezésére állnia. Egyetlen kötelezettsége volt, hogy az általa vállalt műsorokat elkészítse. Az, hogy a felperes külsős munkatársként is köteles volt alkalmazkodni az alperes rendszeréhez, a forgatási és vágási tervhez, a többi munkatársakhoz, az alperes speciális tevékenységéből adódik. Ez azonban nem járhat azzal, hogy utólag hat évre visszamenően a bíróság a felek közötti jogviszonyt munkaviszonynak minősítse.

A széleskörű utasítási jog a felek jogviszonyában nem érvényesült, a felperesnek munkaidőbeli kötöttsége nem volt. A műsorkészítéshez felhasznált időt a felperes maga határozta meg, alkalmazkodva az alperesi tevékenység specialitásából adódó rendhez. A technikai feltételek biztosítása alperes részéről nem jelenti, hogy a munkavégzés módjára, helyére és idejére kiterjedő, a munkaviszonyra jellemző utasítási jog érvényesült.

A felperes tisztában volt azzal, hogy az alperestől nem munkabérben részesült. A díjazásról a számlákat a férje egyéni cége bocsátotta ki. Életszerűtlen és elfogadhatatlan az az állítás, hogy mindez a felperes akaratával ellentétesen mintegy kényszer hatására történt.

Mivel a felperes a munkaviszony fennálltára alapította a perbeli követelését és munkaviszony a felek között nem volt, ezért a keresetet el kellett utasítani.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen fellebbezéssel a felperes élt. Kérte az ítélet megváltoztatását kereseti kérelmének megfelelően. A fellebbviteli eljárásban az elsődleges fellebbezési kérelmét annyiban pontosította, hogy a munkaviszony fennálltának megállapítását legalább 2006. január 1. napjára visszamenően kéri.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!