Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2006.168 PERÉRTÉK MEGHATÁROZÁSA - MÖGÖTTES FELELŐSSÉG MEGÁLLAPÍTÁSA IRÁNTI KERESET ILLETÉKE

A mögöttes felelősség megállapítására irányuló perek - a felszámolási eljárás során meg nem térülő tartozás összességének ismerete hiányában - a meg nem határozható pertárgyértékű eljárások közé tartoznak, így az illetékalap számításánál az Itv. 39. § (3) bekezdésében írtak az irányadóak [Gt. (1997. évi CXLIV. tv.) 296. § (3) bek.; Pp. 24. §; 1990. évi XCIII. tv. 39. §, 42. §, 47. §].

A felperes a 2003. július 22-én előterjesztett keresetében a Gt. 296. § (3) bekezdése alapján a II. r. és III. r. alperes korlátlan, teljes és egyetemleges felelősségének a megállapítását kérte az I. r. alperesnek a felperessel szemben fennálló tartozásaiért, utalva arra, hogy az I. r. alperessel szemben - a felszámoló visszaigazolása szerint - 17 419 600 forint követelése áll fenn. A felperes kereseti kérelmén - az Itv. 39. § (3) bekezdésének a) pontjára utalással - 15 000 forint illetéket rótt le.

A felperes az érdemi tárgyalás megkezdését követően a kereseti kérelmétől elállt és kérte a per megszüntetését, melyhez az alperesek is hozzájárultak, költségigényük nem volt.

Az elsőfokú bíróság a kérelem alapján a 41. sorszámú végzésével a pert megszüntette. Megállapította, hogy az eljárással felmerült mérsékelt kereseti illeték összege 270 000 forint, egyidejűleg - lelet kiállításának terhe mellett - felhívta a felperest, hogy rójon le további 255 000 forint illetéket. Az illeték megállapítása és megfizetésre való felhívása körében hangoztatta, hogy a felperes kereseti kérelmén nem a szükséges mértékben rótta le az illetéket, ugyanis jelen perben a lerovandó illeték összege 900 000 forint, melynek indoka, hogy a Pp. 24. § (1) bekezdése szerint a pertárgyérték megállapításánál a keresettel érvényesített követelés vagy más jog értéke az irányadó. Mivel a felperesnek, mint hitelezőnek az I. r. alperessel szembeni követelése 17 419 600 forint, és a keresetben azt a jogát kívánta érvényesíteni, hogy ezen összeget a II. r. és a III. r. alperesek korlátlanul és egyetemlegesen tartoznak megfizetni a felperesnek a Gt. 296. § (3) bekezdése alapján, így a pertárgy értékeként e követelést kell figyelembe venni. Döntése alátámasztásaként a kifejtetteken kívül az e körben publikált szakirodalomra is hivatkozott.

E végzésnek kizárólag az illeték megállapítására és megfizetésére vonatkozó rendelkezése ellen a felperes terjesztett elő fellebbezést, melyben a végzés e rendelkezésének a megváltoztatását, és a fennálló 8700 forint többletilleték visszafizetéséről való rendelkezést kérte.

Úgy vélte, hogy az elsőfokú bíróság tévesen kötelezte 255 000 forint le nem rótt illeték megfizetésére, mivel tévesen állapította meg a Pp. 24. § (1) bekezdésére tekintettel a pertárgy értékét 17 419 600 forint összegben. Hangoztatta, hogy a kereseti kérelmében nem a megjelölt összeg megfizetésére való kötelezést kérte, hanem csupán az alperesek egyetemleges felelősségének a megállapítását, mely esetben a pertárgy értéke az Itv. 39. § (3) bekezdés alapján 350 000 forint, míg a mérsékelt illeték összege csupán 6300 forint. Mivel pedig a kereseti kérelmén lerótt 15 000 forintot, így jelenleg 8700 forint visszajár a részére.

Az alperesek a fellebbezésre észrevételt nem tettek.

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság végzését a fellebbezési kérelem korlátai között felülbírálva megállapította, hogy az előterjesztett fellebbezés - az alábbiak szerint - alapos.

Az illetékekről szóló, többször módosított 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 37. § (1) bekezdése értelmében a bírósági eljárásért az e törvényben megállapított illetéket kell fizetni, melyet a 38. § (1) bekezdése alapján az eljárást kezdeményező fél az eljárás megindításakor köteles megfizetni, kivéve, ha az illeték megfizetéséről utólag kell határozni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!