Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Kúria Kfv.37811/2012/6. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KAMARAI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1949. évi XX. törvény (Alkotmány) 2. §, 8. §, 61. §, 1998. évi XI. törvény (Üt.) 3. §, 111. §, Magyarország Alaptörvénye (Alaptörvény) I. cikk (3) bek., IX. cikk (1) bek., XXVIII. cikk (1) bek.] Bírók: Fehérné dr. Tóth Kincső, Kalas Tibor, Rothermel Erika

A határozat elvi tartalma:

Az ügyvédi tevékenység ellátása során az ügyvédnek a véleménynyilvánítási joga korlátozott, e korlátozás a szakma sajátosságaiból eredően a bíróságok tekintélyének fenntartása érdekében szükséges és indokolt.

***********

A KÚRIA

mint felülvizsgálati bíróság

Kfv.II.37.811/2012/6.szám

A Kúria a személyesen eljárt felperes neve (felperes címe) felperesnek a Dr. Zimnic János ügyvéd (cím) által képviselt Magyar Ügyvédi Kamara (1054 Budapest, Szemere u. 8.) alperes ellen kamarai ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Fővárosi Törvényszék 2012. szeptember 25. napján kelt 6.K.33.439/2011/10. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 11. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Kúria a Fővárosi Törvényszék 6.K.33.439/2011/10. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak - külön felhívásra - 70.000 (hetvenezer) forint felülvizsgálati illetéket.

Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I n d o k o l á s

A felperessel szemben a ... Megyei Bíróság egyik bírája 2009. március 31. napján a ... Ügyvédi Kamaránál panaszt terjesztett elő, kifogásolva, hogy a panaszos előtt folyamatban volt ... és a folyamatban lévő ... számú peres eljárásokban a panaszolt ügyvéd (felperes) ügyvédi tevékenységének ellátása során az általa képviselt peres felek nevében előterjesztett beadványaiban olyan állításokat tett, amelyek a panaszos bíró személyére és tevékenységének pártalanságára, tisztességére nézve sértőek voltak, többek között állítva, hogy elfogult, hatalmi pozícióból leckéztette őt, kigúnyolta, hogy az eljárása felveti a hivatali visszaélés bűncselekményének gyanúját, a közokirat-hamisítás bűncselekményét. Álláspontja szerint a felperes nemcsak nem tartotta tiszteletben a bíróság méltóságát, hanem az eszközökben sem válogatva igyekezett aláásni azt.

A ... Ügyvédi Kamara megismételt eljárásában 2010. október 21. napján kelt 13/FEGY/2009/9/I. számú határozatában a felperest vétkesnek nyilvánította egy rendbeli, szándékosan elkövetett fegyelmi vétségben, és vele szemben 120.000 forint pénzbírságot szabott ki. Az eljáró kamarai tanács álláspontja szerint a felperes megsértette az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (továbbiakban: Ütv.) 3.§ (2) bekezdésében, valamint az ügyvédi hivatás etikai szabályairól és elvárásairól szóló, a Magyar Ügyvédi Kamara 5/2008.(X.27.) MÜK Szabályzattal módosított 8/1999.(III.22.) MÜK Szabályzat (továbbiakban: Etikai Szabályzat) 12/1., 15/2. és 15/7. pontjában foglaltakat azzal, hogy fellebbezéseiben és később szerkesztett beadványaiban egyre élesebb hangú, személyeskedésig menő kijelentésekre ragadtatta magát, az eljáró bíróval szembeni személyes ellenszenvét is kifejezésre juttatva, továbbá beadványaiban az eljáró bíróval szemben olyan állításokat engedett meg magának, mely állítások jogkövetkezményei igen súlyosak. A Fegyelmi Tanács álláspontja szerint a felperes által használt hangvétel egyetlen beadványban sem engedhető meg, annak indokoltságát, jogszerűségét, alaposságát semmi nem támasztja alá, az a bírósággal szemben durva, tiszteletlen megnyilvánulásként értékelhető. Kifejtette azt is, hogy a jogi képviselő által szerkesztett okirat nem a szabad véleménynyilvánítás körébe tartozó irat és nyilatkozat, ezen beadványokban a jogi képviselő az egyéni véleményének nem adhat hangot, hanem tárgy- és tényszerűen, jogilag pontosan kell, hogy fogalmazzon.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2011. március 30. napján kelt Üft/4127/2010. számú határozatában az elsőfokú határozatot helyben hagyta. Megállapította, hogy az elsőfokú fegyelmi tanács a tényállást feltárta, részletesen ismertette azokat a kijelentéseket, amelyeknek stílusa, valamint a bíróra és a bíróságra vonatkozó tartalma nem megengedhető. Nem fogadta el azt az álláspontot, hogy kifogásolt írásbeli nyilatkozatok lényegében az ügyvéd által megfogalmazott vélemény kinyilvánítására szolgáltak.

A fegyelmi határozatok törvényességét és megalapozottságát vitató felperesi keresetet az elsőfokú bíróság jogerős ítéletében elutasította.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!