Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.20519/2012/8. számú precedensképes határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §, 2004. évi CXL. törvény (Ket.) 109. §, 111. §] Bírók: Almásy Mária, Molnár Ambrus, Udvary Katalin

A határozat elvi tartalma:

Ugyanazon felek között és azonos ténybeli alapon indult, közigazgatási határozat bíróság előtti megtámadása, illetőleg közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránti perekben nincs akadálya annak, hogy a két bíróság ugyanazt a jogszabálysértést, a különböző jogágakhoz tartozó és egymástól jelentősen eltérő jogkövetkezmények alkalmazása szempontjából eltérő súlyosságúnak értékelje. 2004. CXL. Tv. 109. § (1), 2004. CXL. Tv. 111. §, 1959. IV. Tv. 349. § (1), 1959. IV. Tv. 339. § (1)

Kapcsolódó határozatok:

Nyíregyházi Törvényszék P.21014/2011/11., Debreceni Ítélőtábla Pf.20767/2011/5., *Kúria Pfv.20519/2012/8.* (BH 2013.2.44)

***********

Pfv.III.20.519/2012/8.szám

A Kúria a dr.Cserhalmi Tamás ügyvéd által képviselt felperesnek, a jogtanácsos által képviselt I.r. és a vezető jogtanácsos által képviselt II.r. alperes ellen, kártérítés megfizetése iránt, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság előtt, 4.P.21.014/2011. szám alatt megindított és másodfokon a Debreceni Ítélőtábla Pf.II.20.767/2011/5. számú jogerős ítéletével befejezett perében, a felperes részéről 17. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az I.r. és II.r. alperesnek külön-külön, 20.000-20.000 (Húszezer-húszezer) forint felülvizsgálati perköltséget és térítsen meg az államnak külön felhívásra 436.100 (Négyszázharminchat-egyszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket.

I n d o k o l á s

A felperes keresetében előadta, hogy megbízási szerződés alapján ellátta a ... szám alatti ingatlanon folyó építkezés műszaki vezetői feladatait. Ennek során az I.r. alperes jogelődje a helyszínen építésfelügyeleti hatósági ellenőrzést tartott, amelyen különböző hiányosságokat állapított meg, amelyek jogkövetkezményeként az építkezést leállította és építésfelügyeleti bírságot szabott ki. Ez utóbbit a másodfokú hatóság helybenhagyta. Az így meghozott közigazgatási határozatokat a felperes keresettel támadta meg a közigazgatási bíróság előtt. Ennek eredményeként a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság a K.22.447/2010/14. számú ítéletével a keresettel támadott közigazgatási határozatot hatályon kívül helyezte és az elsőfokú közigazgatási hatóságot új eljárásra, valamint új határozat hozatalára utasította, mert olyan eljárási szabálysértéseket észlelt, melyek a jogorvoslati eljárás keretei között nem voltak orvosolhatók és ezért az eljárás megismétlését tették szükségessé. Mindezek alapján a felperes kérte az alperesek egyetemleges kötelezését összesen 4.361.360 forint vagyoni és nem vagyoni kára megtérítésére. Követelését a Ptk. 339. § (1) bekezdésére és a Ptk. 349. § (1) bekezdésére alapította. Rámutatott, hogy a fent ismertetett alperesi eljárás következtében, az egészségi állapotában romlás következett be, szakmai presztízse csökkent, a megrendeléseire kedvezőtlen hatással volt annak a hírnek az elterjedése, hogy bírósági ügybe keveredett.

Az alperesek ellenkérelmükben a kereset elutasítását és a felperes perköltségben marasztalását indítványozták. Vitatták mind a követelés jogalapját, mind annak összegszerűségét.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság keresetet elutasító döntését helybenhagyta. Abból indult ki, miszerint a közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránti perben a kártérítési per bírósága nem állapíthatja meg, hogy a közigazgatási hatóság nem sértett jogszabályt, de vizsgálhatja, hogy e jogszabálysértés milyen mértékben tekinthető nyilvánvalónak, illetőleg kirívónak és ettől függően mennyiben szolgálhat alapul a közigazgatási jogkörben okozott kárért fennálló felelősség megállapításához. A másodfokú bíróság jogerős ítéletben kifejtett álláspontja szerint az adott esetben az alperesek oldalán kimutatható jogsértés nem olyan nyilvánvaló és nem olyan kirívó, hogy az a kártérítési felelősségüket megalapozná. Ennek következtében a kártérítési felelősség további konjunktív feltételeinek a vizsgálatát szükségtelennek látta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!