BH 2007.7.211 Kiutasítás mellékbüntetés nem alkalmazható a jövedéki orgazdaság vétsége miatt pénzbüntetésre ítélt, az országban tartózkodásával a közbiztonságot jelentősen nem veszélyeztető, Magyarországon családi kapcsolatokkal rendelkező nem magyar állampolgárral szemben [Btk. 61. § (7) bek. c) pont].
Az elsőfokú bíróság a 2004. november 17-én kelt ítéletében a terhelt bűnösségét jövedéki orgazdaság vétségében állapította meg, ezért őt 330 napi tétel pénzbüntetésre és 1 év kiutasítás mellékbüntetésre ítélte. A pénzbüntetés napi tételének összegét 150 forintban állapította meg.
Az ítéleti tényállás szerint a terhelt, aki ukrán állampolgár, 2001. október 18-án a II. r. terhelttel a t.-i határátkelőhelyen jött Magyarországra, ahol ismeretlen ukrán személyektől zárjegy nélküli cigarettákat vásárolt, mintegy 379 ezer forint értékben, azért, hogy azokat értékesítse. T. külterületén őket igazoltatták, gépkocsijukat ellenőrizték és a zárjegy nélküli cigarettákat megtalálták.
A másodfokú bíróság a 2005. szeptember 7-én kelt végzésében az elsőfokú határozatot helybenhagyta.
A kiutasítás mellékbüntetést sérelmező védői fellebbezésre utalva rögzítette, hogy a terhelt édesapja Magyarországon él, a terhelt esetleges anyagi támogatása banki átutalással vagy postai úton is megoldható. A terhelt Magyarországon tanuló egyetemista testvérével összefüggő hivatkozását pedig azzal hárította el, hogy a becsatolt okirat szerint nevezett egyetemi tanulmányait befejezte.
Az ítélet ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, amelyben a kiutasítás mellékbüntetés kiszabását sérelmezte. Rámutatott arra, hogy miután a terhelt nyugdíjas édesapja magyarországi lakos, támogatásra szoruló egyetemista testvére pedig Magyarországon folytat egyetemi tanulmányokat, magyarországi tartózkodása indokolt és szükséges, a kiutasítás mellékbüntetéssel családi viszonyai a bűncselekmény súlyához képet is aránytalanul sérülnek.
Hangsúlyozta a védő, hogy a másodfokú határozat meghozatala idején már hatályban volt a 2005. évi XCI. törvény 1. § (2) bekezdésével módosított Btk. 61. § (7) bek. c) pontja, amely szerint kiutasításnak csak tízévi vagy azt meghaladó tartamú szabadságvesztés kiszabása esetén lehet helye azzal szemben, akinek a családi élet tiszteletben tartásához való joga sérülne feltéve, ha az elkövetőnek az országban tartózkodása a közbiztonságot jelentősen veszélyeztetné. A Btk. 2. §-ában írt rendelkezés téves alkalmazása olyan anyagi jogszabálysértés, amely a másodfokú ítélet megváltoztatását indokolja.
A Legfőbb Ügyészség az átiratában indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítvány helyes indokai alapján a sérelmezett másodfokú határozat helyett hozzon a törvénynek megfelelő határozatot.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!