A Legfelsőbb Bíróság Bfv.816/2008/7. számú határozata emberölés bűntette tárgyában. [1978. évi IV. törvény (Btk.) 166. §, 1998. évi XIX. törvény (Be.) 416. §, 423. §] Bírók: Csere Katalin, Katona Sándor, Schäfer Annamária
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék B.88/2007/16., Fővárosi Ítélőtábla Bf.186/2007/8., *Kúria Bfv.816/2008/7.* (BH+ 2010.3.98)
***********
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG LEGFELSŐBB BÍRÓSÁGA
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága Budapesten, a 2009. év április hó 23. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő
v é g z é s t :
Az emberölés bűntettének kísérlete miatt a terhelt ellen folyamatban volt büntetőügyben a terhelt által benyújtott felülvizsgálati indítványt elbírálva, a Fővárosi Bíróság 18.B.88/2007/16. számú ítéletét, valamint a Fővárosi Ítélőtábla 1.Bf.186/2007/8. számú ítéletét hatályában fenntartja.
A felülvizsgálat során felmerült 3900.- (háromezer-kilencszáz) forint bűnügyi költséget az állam viseli.
A végzés ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye, s ebben az ügyben sem az indítvány előterjesztője, sem azonos tartalommal más jogosult újabb felülvizsgálati indítványt nem nyújthat be.
I n d o k o l á s
I. A Fővárosi Bíróság a 2007. év június hó 29. napján kihirdetett 18.B.88/2007/16. számú ítéletében a terhelt bűnösségét emberölés bűntettének kísérletében állapította meg. Ezért őt 5 év börtönbüntetésre és 6 év közügyektől eltiltásra ítélte. Rendelkezett a járulékos kérdésekről.
Az elsőfokú ítélet - ítélőtábla által kiegészített - tényállásának lényege szerint a terhelt és az élettársa egy házban lakott a sértettel. A cselekményt megelőzően a terhelt és élettársa, valamint a sértett között - a terhelt élettársának féltékenykedése miatt - rendszeresen konfliktusok voltak.
Kapcsolatuk oly mértékben megromlott, hogy a sértett a terheltet több alkalommal feljelentette könnyű testi sértés, garázdaság, rongálás miatt, legutóbb a cselekményt megelőző napon. A terhelt ekkorra már elhatározta, hogy a családi életét veszélyeztető helyzetnek mindenképpen véget vet.
A terhelt - annak érdekében, hogy ha találkozik a sértettel, megölje őt - magához vett egy 25 cm teljes hosszúságú kést, amit a zoknijában rejtett el. A délelőtti órákban szeszesitalt fogyasztott, majd 11 óra 30 perc körül a ház udvarán leült, és várakozott a sértettre. A kb. 20 perc múlva megjelenő sértettet meglátva felugrott. Elővette a kést és "most véged! Elegem van belőled!" - kiáltással, két alkalommal közepes-nagy, illetve kis-közepes erővel hasba szúrta a sértettet. A sértett kiáltását hallva az udvaron tartózkodók odaszaladtak. A terheltet élettársa elrángatta. Mindketten eltávoztak, a kést a szomszédos ház kerítésénél elrejtették.
A terhelt később feladta magát a rendőrségen, elmondása alapján az elkövetés eszközét megtalálták.
A sértettet ért egyik szúrás a hasfalon át a máj bal lebenyébe 1 cm mélyen behatolt. Megsértette a gyomorhoz közel eső közepes átmérőjű verőeret és folyamatos has-űri vérvesztést okozva közvetlenül életveszélyes állapotot idézett elő. A másik szúrás a mellkas bal oldalán, a X. bordaközben érte a sértettet. A testüreget nem nyitotta meg. A sértett 8 napon túl gyógyuló sérülése maradandó fogyatékosság hátrahagyása nélkül gyógyult.
Az elsőfokú bíróság a terhelt cselekményét a Btk. 166. § (1) bekezdésébe ütköző emberölés bűntettének minősítette. Az ítélet jogi indokolása szerint a terhelt cselekménye az előre kitervelten elkövetett emberölés súlyosabb minősítéséhez szükséges tervszerűséget nélkülözte.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!