Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1999.12.552 Gépjármű parkolásával kapcsolatos kártérítési felelősség a kézifék behúzásának elmulasztása esetén [Ptk. 339. § (1) bek., 1/1975. (II. 5.) KPM-BM r. (KRESZ) 41. § (7) bek.].

A II. rendű alperes a tulajdonában álló személygépkocsijával 1995. február 26-án a P. S. utcában parkolt. Megálláskor a járművet egyes sebességfokozatban hagyta, a kormányt oldalra elfordította, a kéziféket azonban nem húzta be. A nap folyamán az autót gyerekek kezdték lökdösni, valamint előre-hátra húzogatni. Ennek következtében az megindult, és a mellette parkoló, a felperes tulajdonában álló személygépkocsinak ütközött. Ezzel sérülést okozott annak első ajtaján, középoszlopán és bal hátsó sárvédőjén. A kijavítás költsége 39.687,-Ft volt. A felperes keresetében elsődlegesen az I. rendű alperest mint felelősségbiztosítót, másodlagosan pedig a II. rendű alperest mint károkozót kérte ezen összeg megfizetésére kötelezni.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte a II. rendű alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 13.890,-Ft tőkét, valamint ennek 1995. február 26-tól a kifizetésig járó évi 20%-os kamatát. Ezt meghaladóan, valamint az I. rendű alperessel szemben a keresetet elutasította. A Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésében írott, a veszélyes üzem működésére irányadó, valamint az 58/1991. (IV. 13.) kormányrendelet szerinti felelősség megállapítására nem látott lehetőséget, mert a károkozó jármű a közúti forgalomban nem vett részt, üzemen kívül állt, parkolt.

Ugyanakkor megállapította, hogy a II. rendű alperes megsértette a KRESZ 41. §-ának (7) bekezdésében foglalt és a parkoló járművek rögzítésére vonatkozó szabályokat. Ez a körülmény - a gépkocsit lökdöső gyerekek magatartása mellett - ugyancsak közrehatott a felperesi kár bekövetkeztében. Ezért a II. rendű alperest a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján, a szerződésen kívül okozott károk megtérítéséről szóló előírások alapján marasztalta. Ennek során a Ptk. 344. §-ának (1) bekezdése szerint kármegosztást alkalmazott, és a II. rendű alperes közrehatását 35%-ban határozta meg. A gyerekek 65%-os közrehatásával kapcsolatban pedig utalt a Ptk. 99. §-ára, amelynek értelmében a másra át nem hárítható kárt a tulajdonosnak kell viselnie.

A másodfokú bíróság a II. rendű alperes fellebbezése folytán meghozott jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság döntését - lényegében annak helyes indokai alapján - helybenhagyta.

A jogerős ítélet ellen a II. rendű alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet az ítélet hatályon kívül helyezése, az elsőfokú ítélet megváltozatása és a kereset elutasítása iránt. Ebben előadta, hogy álláspontja szerint a kárt kizárólag a járművet tologató ismeretlen személyek okozták, amelyre a kézifék behúzásának elmulasztása nem volt kihatással. Hangsúlyozta, hogy a gépkocsi leállítása során úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható volt, mert ennek során ismeretlen személyek magatartására nem kellett számítania. Kifejtette, hogy a KRESZ 41. §-ának (7) bekezdése szerint a parkolás megkezdésekor csak arról kellett gondoskodnia, hogy az autó motorja ne legyen idegen személyek által elindítható.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme tartalmilag a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a peres felek hozzájárulása alapján, a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése értelmében tárgyaláson kívül bírálta el, amelynek során megállapította, hogy az nem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!