Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.6.334 Nincs helye a többszörös visszaesői minőség megállapításának, ha a korábbi végrehajtandó szabadságvesztést kiszabó ítélet - tévesen - elmulasztotta a terhelt visszaesői (különös visszaesői) minőségének a megállapítását [Btk. 137. § 12., 13. és 14. pont].

Az eljárt bíróságok a terhelt büntetőügyeiben a következő határozatokat hozták:

1. A kerületi bíróság a terheltet az 1980. január 17. napján jogerőre emelkedett ítéletével sikkasztás bűntette miatt 3 hónapi - 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

2. A b.-i Katonai Bíróság az 1981. december 7. napján jogerőre emelkedett ítéletével szolgálati közeg elleni erőszak bűntette és könnyű testi sértés vétsége miatt halmazati büntetésül 8 hónapi börtönfokozatú, fegyelmező zászlóaljban végrehajtandó szabadságvesztést szabott ki a terhelttel szemben, az 1981. október 15. napján elkövetett bűncselekményei miatt.

A terheltet a katonai bíróság előzetes mentesítésben nem részesítette, az 1. pontban írt büntetés végrehajtásának az elrendelésére pedig nem került sor, mert az nem szerepelt az erkölcsi bizonyítványban.

A terhelt e büntetéséből egynegyed kedvezménnyel 1982. április 16. napján szabadult.

3. A kerületi bíróság az 1987. március 3. napján jogerőre emelkedett ítéletével a terheltet lopás bűntette miatt 6 hónapi börtönbüntetésre ítélte, az 1986. május 19. napján elkövetett bűncselekmény miatt.

A terhelt a büntetéséből 1987. november 4. napján egynegyed kedvezménnyel szabadult, büntetését 1987. december 18. napján töltötte volna ki.

4. A terheltet az f.-i bíróság az 1990. október 18. napján jogerőre emelkedett ítéletével különösen nagy értékre, társtettesként elkövetett lopás bűntette miatt mint különös visszaesőt 3 évi börtönbüntetésre és 3 évre a közügyektől eltiltásra ítélte, az 1989. december 29. napján elkövetett bűncselekmény miatt. Megállapította, hogy a szabadságvesztés tartama közkegyelem folytán az egyharmadával csökken.

A f.-i bíróságnak a 4. pont alatt jelzett ítélete ellen a terhelt terhére törvényességi óvás emelésére került sor.

A Legfelsőbb Bíróság az 1991. június 4. napján hozott törvényességi határozatában megállapította, hogy a f.-i bíróság 4. pont alatt jelzett ítélete a terhelt különös visszaesői minőségét és a büntetés-végrehajtási fokozatát megállapító részében, valamint a feltételes szabadságra bocsátás kizárásának elmulasztása, továbbá a közkegyelmi rendelet téves alkalmazása miatt törvénysértő, ezért az említett rendelkezéseket hatályon kívül helyezte, megállapította, hogy a terhelt többszörös visszaeső, ezért a szabadságvesztést fegyházban kell végrehajtani, és abból feltételes szabadságra nem bocsátható, végül hogy a szabadságvesztés tartama közkegyelem folytán az egynyolcadával csökken.

A törvényességi határozat indokolása szerint a terhelt nem különös visszaeső, hanem a Btk. 137. §-ának 14. pontja értelmében többszörös visszaeső. Az iratokból kitűnően ugyanis a terhelt a 4. alatti ítélettel elbírált bűncselekményt 1989. december 29. napján a korábbi visszaesőkénti szabadságvesztésre ítélésből való szabadulását követő 3 éven belül valósította meg. A Btk. 42. §-ának (3) bekezdése alapján a 2 évi vagy ennél hosszabb szabadságvesztést - ha az elítélt többszörös visszaeső - fegyházban kell végrehajtani, és a többszörös visszaeső a Btk. 47. §-a (3) bekezdésének a) pontja szerint feltételes szabadságra nem bocsátható. A közkegyelem gyakorlásáról szóló 1990. évi XXXIX. törvény 8. §-ának (1) bekezdése értelmében a 2-7. §-ában meghatározott kegyelem nem terjed ki a többszörös visszaesőre, az ugyanezen törvény 8. §-ának (3) bekezdésére figyelemmel a terhelttel szemben kiszabott szabadságvesztés tartama közkegyelem folytán az egynyolcadával csökken.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!