ÍH 2014.58 DOMAIN NÉV REGISZTRÁCIÓJA - DOMAIN NÉV, MINT NÉVHASZNÁLAT - KÖZÖSSÉGI VÉDJEGYOLTALOM - DOMAIN REGISZTRÁCIÓS SZABÁLYZAT
I. A domain név regisztrációja és használata a védjegyhez hasonló lajtromozást igénylő jog, az ezzel összefüggő jogvita elbírálására a magyar bíróság joghatósággal rendelkezik.
II. A domain név az interneten az elektronikus szolgáltatások körében azonosítja a szolgáltatást nyújtó személyt, a domain név ezért névhasználatnak minősül, és megvalósíthatja a névhasználati jog sérelmét. A domain nevek esetében a domináns elem nem az internetes tartomány megjelölése, hanem maga a megnevezés, ezért a megkülönböztetéshez nem elegendő a kiterjesztés - "hu", illetve"com" - különbözősége.
III. A közösségi védjegyoltalom jogosultja bárkivel szemben felléphet, aki olyan megjelölést használ, melyet a fogyasztók a közösségi védjeggyel összetéveszthetnek a megjelölés hasonlósága miatt.
IV. Az ún. Domain Regisztrációs Szabályzat nem jogszabály, hanem általános szerződési feltételeket rögzít; érvényes előírásait az internetes szolgáltatásban résztvevőknek - a rendszerbe való belépésükkel kezdődő hatállyal, azaz a szerződéses viszonyban - alkalmazni kell, és megszegésének következményeit bírói úton érvényesíteni lehet. [Ptk. 77. § (4) bek.]
Az alperes több nemzetközi és közösségi védjegy jogosultja, a világ legismertebb online közösségi hálózatának tulajdonosa és üzemeltetője. 2003. június 13. napja óta Magyarországra is kiterjedő végleges oltalommal rendelkezik a "Facebook" nemzetközi szóvédjegyre, továbbá jogosultja a 2007. november 21-i lajstromozású "Facebook" közösségi szóvédjegynek és a 2010. június 3-i lajstromozású "Facebook" színes ábrás védjegynek.
A Facebook.hu domain név regisztrálására 2006. április 11. napján került sor, majd annak használatát 2011. április 29. napján kelt szerződéssel a domain tulajdonosa, S. Zs. M. Z.-re, a felperes üzletrészének tulajdonosára, ügyvezetőjére ruházta át.
Az alperes a Magyarország Internetszolgáltatók Tanácsa Domain Regisztrációs Szabályzata (DRSZ) alapján regisztrációs döntnöki eljárást kezdeményezett. Kérelmének a döntnök helyt adott, 2013. március 6. napján kelt határozatával a facebook.hu domain nevet a felperestől visszavonta és azt az alperesre ruházta át.
Kifejtette, az alperesnek a Facebook névre fennálló nemzeti és közösségi jog által biztosított névhasználati joga egyértelműen megállapítható, kereskedelmi tevékenysége és márkaneve világszerte ismert, az teljes egészében megegyezik a felperesi domain névvel. A Facebook ismertségének kihasználásával a felperes a domain alatt komoly reklám és marketing tevékenységet folytatott, ennek során a felhasználókat olyan reklámfelületekre irányították, amelyekre nem volt szándékuk továbblépni.
A felperes keresetében kérte a bíróságot, állapítsa meg, nem sérti az alperes védjegyhez való jogát az, hogy a felperes a facebook.hu domain nevet regisztrálja és azt használja. Másodlagosan annak tűrésére kérte kötelezni, hogy a felperes a domain nevet saját nevére regisztrálja és azt használja. Előadta, hogy a domain nevet visszterhes ügylet keretében szerezte meg, így használata jogszerű volt. Az alperes a szolgáltatását a facebook.com domain név alatt nyújtja, ezért az semmiképpen sem téveszthető össze a felperes domain nevével.
Az alperes a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott a Domain Regisztrációs Szabályzatra, amely előírja, hogy a domain igénylő a lehető legnagyobb gondossággal köteles eljárni atekintetben, hogy az általa választott domain név igénylése, illetve használata más személy vagy szervezet jogait ne sértse. Álláspontja szerint a felperes rosszhiszeműen vásárolta meg a domain nevet, ahhoz kapcsolódóan sem védjeggyel, sem más joggal nem rendelkezett, annak birtoklása sérti az alperes névviseléshez fűződő személyiségi jogát is.
Az elsőfokú bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Az elsődleges kereseti kérelem kapcsán kifejtette, az negatív megállapítási kereset, ami a Pp. 123. §-ában írt jogszabályi kritériumnak nem felel meg, mivel a felperes marasztalást, azaz tűrésre kötelezést is kérhetett. A másodlagos kereseti kérelemmel összefüggésben rámutatott, bármely névként használt megjelölés jogosulatlan használata a névviselési jog sérelmét jelenti. Miután a domain név az elektronikus szolgáltatások körében azonosítja a szolgáltatást nyújtó természetes vagy jogi személyt, használata a Ptk. 77. § (4) bekezdése alkalmazása körében is névhasználatnak minősül. Hangsúlyozta továbbá, hogy a domain név nem lehet tulajdonjog tárgya, ezért az nem szerezhető meg átruházással. A használat kizárólag a név jogosultjának engedélyével, a vele kötött szerződés alapján valósulhat meg jogszerűen, a peres felek között azonban a Facebook név használatára vonatkozó szerződés nincs. Egyértelműen megállapítható ugyanakkor az elsőfokú bíróság ítéletének indokolása szerint, hogy a "Facebook" szó, mint nemzetközi és közösségi védjegy Magyarországra is kiterjedő jogosultja az alperes.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!