Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 1999.41 A munkaviszonyban (közalkalmazotti jogviszonyban) álló felek szoros kapcsolatára és az őket egymással szemben terhelő együttműködési kötelezettségre tekintettel az egyik fél a másik fél olyan jogérvényesítése ellen kifogással élhet, amely az eset körülményeire tekintettel a jóhiszeműség és a tisztesség követelményébe ütközik. E követelmény értelmében, a törvény alapján a munkaviszonyban (közalkalmazotti jogviszonyban) álló felektől megkívánható, hogy az egyik fél jogával a másik fél érdekeit figyelembe véve úgy éljen, hogy azzal annak indokolatlanul hátrányt ne okozzon és evégett különösen az eset körülményei szerint indokolt tájékoztatást a másik félnek megadja, illetve a saját korábbi magatartásával való szembekerülést mellőzze. Az ennek meg nem felelő joggyakorlás meg nem engedett és a törvény védelmében nem részesül [Mt. 3. §, Kjt. 30. §].

A felperes magyar-gép- és gyorsírás szakos tanárként állt az alperes alkalmazásában, ahol gép- és gyorsírást tanított szülési, illetve gyermekgondozási szabadsága, majd az azt követően kiadott rendes szabadsága igénybevétele előtt. Az alperes felperes közalkalmazotti jogviszonyát a Kjt. 30. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján felmentéssel megszüntette. Arra hivatkozott, hogy megszűntek az iskolában a gép- és gyorsíró tagozatos osztályok. A felperes keresetlevelében alperesnek a közalkalmazotti jogviszonya jogellenes megszüntetése miatt, a Kjt. 34. §-a (1)-(2) bekezdése alapján történő marasztalását kérte, az eredeti munkakörébe való visszahelyezésének mellőzésével. Az Mt. 90. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti felmentési tilalomba ütköző volta miatt tartotta jogellenesnek az alperes intézkedését. Utóbb másodlagosan a jogellenesség tekintetében arra is hivatkozott, hogy az alperes a felmentésben nem jelölte meg a magyartanításra irányuló munkakör felajánlását.

A munkaügyi bíróság ítéletében megállapította az 1997. február 17-én közölt felmentés jogellenességét és az alperest kötelezte felperes közalkalmazotti jogviszonya helyreállítására. A munkaügyi bíróság ítélete indokolásában megállapította, hogy a felperes a felmentést megelőzően az alperes által részére felajánlott, képesítésének megfelelő másik munkakört nem fogadta el, ragaszkodott a gyors- és gépírás tanításához. A felperes a szabadsága után 1997. január 29-én jelentkezett munkára, és az alperes ekkor tájékoztatta, hogy az 1997. január 3-án kelt felmentéssel 1997. április 15-ei hatállyal megszüntette a jogviszonyát, mivel az iskolai tagozatok szerkezetváltása miatt a felperes által végzett tevékenysége megszűnt.

A felperes az írásbeli felmentést postai úton nem kapta kézhez, ezért azt az 1997. február 17-én tartott első egyeztetésen adták át részére. A felperes az 1997. február 24-én megtartott, második egyeztetésen tájékoztatta az alperest az 1996. október 28-a óta fennálló terhességéről, és nem járult hozzá a felmentésének az alperes által kezdeményezett visszavonásához, sem a magyar tanári munkakörben való foglalkoztatásához. A munkaügyi bíróság az előbbi tények értékelése alapján kifejtette, hogy a felperes rosszhiszemű magatartását is értékelte a jogellenes felmentés jogkövetkezményeinek alkalmazásakor. A védettséget előidéző állapotát ugyanis megfelelő időben nem közölte az alperessel, és a felmentés visszavonására, továbbfoglalkoztatására vonatkozó ajánlatot is visszautasította. A bíróság ezért a felperes rendeltetésellenes joggyakorlásának hátrányos jogkövetkezményeit orvosolva az intézkedés előtti állapot helyreállítását rendelte el.

A felperes fellebbezésében a jogellenesség helybenhagyása mellett a jogviszony helyreállítására kötelező rendelkezés hatályon kívül helyezését és az alperesnek a Kjt. 34. §-a (1)-(2) bekezdése szerinti összegben való marasztalását kérte.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott részét nem érintette, fellebbezett részében az ítéletet részben megváltoztatta: mellőzte a felperes közalkalmazotti jogviszonyának helyreállítását. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú bíróság a közalkalmazotti jogviszony helyreállítását, mint a felperes kereseti kérelmén túlterjeszkedő ítéleti rendelkezést mellőzte. A kereset elutasításának helybenhagyását pedig - az elsőfokú bíróság indokain túl - azzal indokolta, hogy felperesnek a jóhiszeműségre, tisztességre és az együttműködési kötelezettségre tekintettel kötelessége lett volna közölni az alperessel a felmentési tilalmat okozó állapotát, de ezt elhallgatta, és a felmentés visszavonásához sem járult hozzá.

A felperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet "megváltoztatását" kérte a keresete elutasításának helybenhagyása tekintetében, és alperest a Kjt. 34. §-a (2) bekezdése szerinti összeg megfizetésére kérte kötelezni. Azzal érvelt, hogy felmentésének az Mt. 90. §-a (1) bekezdésének c) pontjába ütköző volta miatt, és mivel az eredeti munkakörében való foglalkoztatását nem kérte, a Kjt. 34. §-a (2) bekezdésében meghatározott összegre jogosult. Álláspontja szerint nem sértette meg a jóhiszeműség és tisztesség követelményét, valamint az együttműködési kötelezettségét, mert a megelőző tárgyalásokon nem volt tudomása az alperes felmentési szándékáról. Továbbá a felmentés jogellenességére hivatkozott, a felmentési indok valóságát és okszerűségét vitatva.

A felülvizsgálati eljárásban a Pp. 206. §-ának (1) bekezdése szerint megállapított tényállás iránya [Pp. 275. § (1) bekezdés]. A felperes a felülvizsgálati kérelmében nem vitatta azt a perben megállapított tényt, hogy az a tevékenység - a gép- és gyorsírás szaktárgyak tanítása -, amellyel az alperes a felmentése előtt mindvégig foglalkoztatta, és amelynek tanításához a más munkakör felajánlásakor továbbra is ragaszkodott, az iskolai tagozatok szerkezetváltása folytán megszűnt. Ennélfogva a Kjt. 30. §-a (1) bekezdésének a) pontjára alapított felmentési indok valóságát az eljárt bíróságok törvénysértés nélkül állapították meg. A felmentési jog gyakorlása feltételeként a Kjt. 30. §-a (4) bekezdésében a más munkakör felajánlására előírt kötelezettség pedig csak betöltetlen munkakör tekintetében terheli a munkáltatót, ilyenre azonban a felperes sem a perben, sem a felülvizsgálati kérelmében nem hivatkozott. A munkakörök átszervezésére, a tantárgy-felosztás megváltoztatására az előbbi munkáltatói kötelezettség nem terjed ki. Ezért a felmentés a Kjt. 30. §-a (4) bekezdése alapján nem minősül jogellenesnek. A felülvizsgálati kérelem tehát a felmentési indok körében a jogerős ítéletet - törvénysértés hiányában - alaptalanul támadta.

Helytállóan állapították meg az eljárt bíróságok, hogy a felperes felmentése az 1996. december 16-án megállapított terhességére tekintettel felmentési tilalomba ütközött [Mt. 90. §-a (1) bekezdés c) pont], függetlenül attól, hogy az alperes erről, a tilalmat okozó tény (felperes terhessége) ismerete hiányában, nem tudhatott. Ugyanakkor helytállóan értékelte a jogerős ítélet a felperes magatartását is, amikor megállapította, hogy az a jóhiszemű és tisztességes magatartás követelményének, illetve az együttműködési kötelezettségnek nem felelt meg. A felperes ugyanis 1997. január 29-én tudomást szerzett a felmentéséről, ezt keresetlevelében maga is így adta elő. Az 1996. december 16-án megállapított terhességéről a munkáltatót ekkor nem tájékoztatta, és az ezt követő két alkalommal sem: az 1997. február 4-én kelt levelében, amelyben a felmentés írásbeli közlését és az egyeztetést kérte, továbbá 1997. február 17-én a felmentés kézhezvételekor, illetve egyeztetéskor. A második - 1997. február 24-én megtartott - egyeztetés során a felmondási tilalom miatt előterjesztett anyagi igényei érvényesítésével egyidejűleg közölte csak, hogy 1996. október 28-a óta terhes. Ugyanekkor az alperes jóhiszemű ajánlatát az intézkedés visszavonására - amit alperes, amikor a tilalmi helyzetről tudomást szerzett, azonnal felajánlott - felperes elutasította.

A felülvizsgálati kérelem a fenti, az irányadó tényállásból kitűnő tényekkel ellentétesen vitatta felperesnek az alperes felmentési szándékról való tudomását, és ebből következően téves az együttműködési kötelezettségnek megfelelő jóhiszemű eljárásra vonatkozó felülvizsgálati érvelés.

A munkaviszonyban (közalkalmazotti jogviszonyban) álló felek szoros kapcsolatára és az őket az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 3. §-ának (1) bekezdése értelmében egymással szemben terhelő együttműködési kötelezettségre tekintettel az egyik fél a másik fél olyan jogérvényesítése ellen kifogással élhet, amely az eset körülményeire tekintettel a jóhiszeműség és a tisztesség követelményébe ütközik. E követelmény értelmében, a törvény alapján a munkaviszonyban (közalkalmazotti jogviszonyban) álló felektől megkívánható, hogy az egyik fél jogával a másik fél érdekeit figyelembe véve úgy éljen, hogy azzal annak indokolatlan hátrányt ne okozzon és evégett különösen az eset körülményei szerint indokolt tájékoztatást a másik félnek megadja, illetve a saját korábbi magatartásával való szembekerülést mellőzze. Az ennek meg nem felelő joggyakorlás meg nem engedett és a törvény védelmében nem részesül.

A felperest általában nem terhelte tájékoztatási kötelezettség a terhességéről. Amikor azonban nyilvánvalóvá vált számára, hogy a munkáltató e körülmény ismeretének hiányában felmentő intézkedést hoz, a jóhiszeműség és tisztesség követelménye szerint elvárható volt, hogy a felmentési tilalmat jelentő terhes állapotáról felvilágosítsa, mert felismerhette, hogy a munkáltató a jogi helyzetet illetően tévedésben van. A felperes azonban akkor hozta az alperes tudomására a felmondást tiltó körülményt, amikor a felmondás visszavonása már a saját hozzájárulásához volt kötve. Ennek meg nem adásával pedig a végkielégítésnek megfelelő kétszeres összeghez kívánt hozzájutni, ami az alperest a felmondási tilalomnak általa történő figyelembevételével, illetve a felmondás visszavonása esetén nyilvánvalóan nem terhelte volna. Ezért a jogszerű felmentés szerint megkapott járandóságokon túl előterjesztett anyagi igénye elutasítását törvénysértés nélkül hagyta helyben a jogerős ítélet.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275/A. §-ának (1) bekezdése alapján a jogerős ítéletet - az indokolás előbbi kiegészítésével - hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Mfv.I.10.801/1997. sz.)