Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2001.554 A választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztése iránti kérelem elbírálásánál a bírósági végrehajtásról szóló törvény végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó rendelkezéseit is figyelembe kell venni [1994. évi LXXI. tv. (továbbiakban: Vbtv.) 24. § (3) bek., 56. § (1) bek., 58. §, 1994. évi LIII. tv. (Vht.) 48. § b) pont].

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság) a 2000. május 24-én kelt ítéletében H. L. keresetének részben helyt adva kötelezte S. A.-t, mint alperest, hogy fizessen meg H. L.-nak, mint felperesnek 650 000 Ft-ot. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

S. A. 2000. július 3-án benyújtott keresetében a választottbírósági ítélet érvénytelenítését kérte. Keresetét arra alapította, hogy a perben eljárt Választottbíróságnak nem volt jogosultsága a per eldöntésére, mert egyrészt a választottbírósági kikötés nem érvényes, miután az a teljes bizonyító erejű magánokiratra vonatkozó rendelkezéseknek nem felel meg. Másrészt a felek egyike sem minősül gazdasági tevékenységgel hivatásszerűen foglalkozó személynek.

Kérte a választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztését. E kérelmét azzal indokolta, hogy rokkant nyugdíjas, négy gyermek ellátásáról kell gondoskodnia. Nyugdíján kívül csak alkalmi munkákból jut nem rendszeres, s meglehetősen szerény jövedelem-kiegészítéshez. Házastársa jövedelme is csak a minimálbért éri el. Ezért a választottbírósági ítéletben foglalt marasztalási összeg megfizetése a további életét teljes mértékben ellehetetlenítené. Másrészt keresetének sikere valószínűnek mutatkozik.

Az elsőfokú bíróság 4. sorszámú végzésében a Választottbíróság ítéletének végrehajtását felfüggesztette. Végzését csak azzal indokolta, hogy a felperes kérelme alapján az 1994. évi LXXI. törvény 56. §-ának (1) bekezdésére figyelemmel függesztette fel a választottbírósági ítélet végrehajtását.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen az alperes fellebbezéssel élt, kérte annak megváltoztatását és a végrehajtás felfüggesztésének megszüntetését. Előadása szerint - amennyiben ezt a felperes igazolta - nem vitatja, hogy a felperes nyugdíjas. Tény azonban, hogy a felperes változatlanul tovább folytatja tervezői tevékenységét és ezt a B.-i Cora Áruház portáján nyilvánosan is hirdeti. Ebből a tervezői tevékenységből a felperesnek bevétele is származik. Másrészt az eddigi eljárásban több különböző szakértői vélemény is az ő állítását támasztotta alá. Így valószínűsíthető, hogy a felperes keresete nem vezet eredményre.

A felperes fellebbezésre tett észrevételében az elsőfokú végzés helybenhagyását kérte. Arra hivatkozott, hogy a nyugdíj mellett kiegészítő jelleggel, nem hivatásszerűen folytat tervezői tevékenységet. Csak alkalmi tervezői megbízást kap. Az ebből származó jövedelme az általa eltartott, a vele egy háztartásban élő személyekre bontva nem éri el fejenként a 10 000 Ft-ot. Megfelel a valóságnak, hogy a B.-i Cora Áruház portáján hirdeti tervezői tevékenységét. Ezt a hirdetési lehetőséget azonban a Cora, szívességből, ingyenesen visszavonásig bocsátotta rendelkezésre. Megromlott egészségi állapota egyébként sem teszi lehetővé rendszeres megbízás vállalását.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos:

A választottbíráskodásról szóló, 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbtv.) 56. §-ának (1) bekezdése akként rendelkezik, hogy a bíróság a választottbírósági ítélet végrehajtását felfüggesztheti. Ez a jogszabályhely a választottbírósági ítélet végrehajtása felfüggesztésénél irányadó szempontokat, a megkívánt feltételeket nem határozza meg.

A Vbtv. 58. §-a azonban akként rendelkezik, hogy a választottbírósági ítélet hatálya ugyanaz, mint a jogerős bírósági ítéleté, annak végrehajtására a bírósági végrehajtásról szóló jogszabályok az irányadók. Ezért a választottbíróságí ítélet végrehajtásának felfüggesztése iránti kérelem elbírálásánál a bírósági végrehajtásról szóló, 1994. évi LIII. törvény (Vht.) végrehajtás felfüggesztésére vonatkozó rendelkezéseit is figyelembe kell venni.

A Vht. 48. §-ának b) pontja akként rendelkezik, hogy a bíróság az adós kérelmére - szükség esetén a felek meghallgatása után - kivételesen felfüggesztheti a végrehajtást, ha ezt az ügy körülményei nyomatékosan indokolják.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság megítélése szerint jelen ügyben a felperes oldalán nem állnak fenn olyan kivételes körülmények, amelyek a választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztését nyomatékosan indokolnák. Önmagában a nehéz pénzügyi helyzete nem minősül ilyen kivételes méltánylást érdemlő körülménynek. A Választottbíróság előtt ugyanis H. L. 1998. december 14-én nyújtotta be a keresetét, melyről S. A. 1999 januárjában értesült - a választottbírósági iratok között található tértivevény tanúsága szerint. Az 1999. március 4-én kelt érdemi ellenkérelmében a választottbíróság eljárásával szemben hatásköri kifogást nem emelt, erre csak a jelen perbeli keresetében hivatkozott, holott a Vbtv. 24. §-ának (3) bekezdése értelmében a Választottbíróság hatáskörével kapcsolatos kifogást legkésőbb a válaszirat előterjesztésével egyidőben kell megtenni. Ebből következően huzamosabb idő óta számolnia kellett azzal, hogy a tőle követelt összeget, illetve annak egy részét teljesítenie kell. Másrészt S. A. felperes - általa is elismerten - változatlanul folytatja és hirdeti építész­tervezői tevékenységét. Egyben - a cégnyilvántartásból megállapíthatóan - 1994. december 20-a óta - jelenleg is - tagja a S. és S. Tervező Betéti Társaságnak, amelynek székhelye azonos a felperes jelen perben bejelentett címével.

Végül a másodfokú bíróság megállapította, hogy a felperes keresete egy tárgyaláson elbírálható, s annak sikere kétséges. Mindezen körülmények együttes mérlegelésével jutott arra a következtetésre a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság, hogy az ügy körülményei nyomatékosan nem indokolják a választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztését. Ezért az elsőfokú bíróság végzését a Pp. 259. §-a folytán alkalmazott 253. §-ának (2) bekezdése alapján megváltoztatta és a választottbírósági ítélet végrehajtásának felfüggesztését mellőzte. (Legf. Bír. Gf. VI. 32.638/2000. sz.)