Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2006.12.397 Az alkotmányos jog alapján gyakorolt véleménynyilvánítás nem sért személyhez fűződő jogot - A politikai párt a parlamenti képviselőcsoportja azon tevékenységéért, amellyel az Országgyűlés hatáskörébe tartozó ügyben dönt, polgári jogi felelősséggel nem tartozik [Ptk. 75., 76. és 78. §].

A jogerős részítélet a felperes keresetét, amelyben az alperesek és a per során meghalt dr. I. T. által elkövetett személyiségi jogsértés megállapítását, az alpereseknek a jogsértés abbahagyására, továbbá elégtétel adására, valamint 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére kötelezését kérte, elutasította, kötelezve a felperest a II. r. alperes javára 70 000 forint perköltség megfizetésére, illetve 120 000 forint kereseti és fellebbezési illeték viselésére.

A megállapítható tényállás lényegi tartalma szerint az országgyűlési képviselő II. r. alperes, mint H. Önkormányzatának polgármestere kezdeményezésére az önkormányzat 2002 decemberében, minden H.-n tanuló középiskolás részére ajándékba adott egy-egy példányt a 2002. évben irodalmi Nobel-díjat nyert Kertész Imre: Sorstalanság című könyvéből. December utolsó napjaiban a könyv széttépett példányait találták meg a városban. A felperes 2003. január 6-án K. I. ellen közösség elleni izgatás miatt, továbbá ismeretlen tettesek ellen hűtlen kezelés bűntettének alapos gyanúja miatt tett feljelentést. A hűtlen kezelés alapjául szolgáló magatartásként a feljelentés a könyv megvásárlását és a középiskolai tanulók közötti szétosztását jelölte meg.

2003. január 9-én, az önkormányzat nyilvános ülésén a II. r. alperes tájékoztatta a képviselő-testületet a könyvek adományozásáról, jelezve, hogy annak ő volt a kezdeményezője. Kitért a könyvek széttépésének esetére, amelyet elítélt és beszámolt a felperes által tett feljelentésről is. Utalt arra, hogy a felperesnek 12 éven keresztül volt konfliktusa a város korábbi vezetőjével, majd a következőket nyilatkozta: "Azt a véleményemet az ügy lezárásaképpen - és ebben a kérdésben soha többet nem fogok nyilatkozni, ha ilyen feljelentések lesznek - most a legelején hadd mondjam el, mert nyilván ennek lesz majd hosszú éves folytatása, hogy az én személyes véleményem az, hogy az érintett úr, aki ez ügyben tesz-vesz és intézkedik, annak 12 éve zárt intézményben volna a helye, vagy börtönben, vagy pedig elmegyógyintézetben. A magyar demokrácia és minden kormány szégyene, hogy ezt elintézni még nem sikerült. M. Á. nem méltó arra, hogy V. polgára legyen."

2003. január 26-án a felperes megrendelésére és költségére H. területén a felperes feljelentését tartalmazó szórólapot terjesztettek. Az eset kapcsán, 2003. január 31-én, a TV2 csatorna, Tények-este című műsorában tudósítást közölt, ahol a II. r. alperes azt nyilatkozta: "M. Á. mind zártintézetben vagy elmeosztályon, vagy pedig büntetés-végrehajtási intézetben, szégyen a városra, hogy ilyen lakosa van. Ezt komolyan mondom."

A felperes a II. r. alperessel szemben nyilatkozatai miatt büntető feljelentést tett. Az Országgyűlés 2003. szeptember 8-án foglalkozott a II. r. alperes mentelmi jogának felfüggesztésével. Dr. I. T., mint a mentelmi bizottság elnöke terjesztette elő az ügyet, indítványozva a mentelmi jog fenntartását. Ennek során - különösen a könyvek széttépésére reagálva és a felperesnek az azt helyeslő nyilatkozatát elmarasztalva - kijelentette, hogy a II. r. alperes álláspontját, amely szerint a felperes méltatlan H. polgárának a címére, vállalja és csatlakozik ahhoz, állítva "méltatlan H. polgárának címére az, aki könyvet akar égetni Magyarországon és a könyvek széttépését ennyire helyesli". Dr. I. T. a FIDESZ MPSZ tagja volt. Az Országgyűlés a mentelmi bizottság javaslatát elfogadta.

Az eseményekről a Délmagyarország, illetve a Délvilág című újságok is beszámoltak és közölték a II. r. alperes előzőekben idézett nyilatkozatait is.

A felperes keresete szerint a II. r. alperes több fórumon elhangzott nyilatkozataival megsértette a becsületét, emberi méltóságát és jóhírnevét. Az I. r. alperesnek pedig azt rótta a terhére, hogy nem határolódott el a párt tagjának, dr. I. T.-nek ugyancsak sértő kijelentéseitől. Az alperesek a kereset elutasítását kérték.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasító ítélete indokolásában megállapította, hogy a II. r. alperes a felperes által kifogásolt nyilatkozataival a felperesről valótlan tényt nem állított. Nyilatkozatai véleménynyilvánítások voltak, amelyek a jóhírnevet akkor sem sértették, ha a felperes nézeteivel ellentétes tartalmúak. Megállapította továbbá, hogy a II. r. alperes kifogásolt megnyilvánulásai nem befolyásolták a város polgárainak a felperesről már kialakított negatív értékítéletét, így a jogellenes magatartás hiányától függetlenül az sem volt bizonyított, hogy a felperest nem vagyoni károsodás érte. A II. r. alperes jogsértő magatartása hiányában az I. r. alperes sem követett el jogsértést.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részítéletnek tekintette és helybenhagyta. A jogerős részítélet egyetértett az elsőfokú bíróság álláspontjával, mely szerint a II. r. alperes kifogásolt nyilatkozatai véleménynyilvánítások voltak. Megállapította ugyanakkor, hogy a vélemény is lehet jogsértő, ha valótlan tényállítást tartalmaz, illetve, ha kifejezésmódjában sértő, bántó vagy megalázó. Miután a felperes nem közszereplő, ezért reá nem vonatkozik "a magasabb tolerancia küszöb". Mindezek előrebocsátása után a jogerős részítélet úgy foglalt állást, hogy a II. r. alperesnek a közgyűlésen és az újságokban a felperesre tett kijelentései önmagukban alkalmasak lennének a jogsértés megállapítására, mert azokkal a II. r. alperes tartalmilag a felperes elmebeli állapotát vonta kétségbe, illetve a felperest bűncselekmény elkövetésével "vádolta". A felperes ugyanakkor tiszta tudatállapotú és bűncselekményt el nem követett személy. Ezért a II. r. alperes által használt kifejezések súlyosan sértőek. A II. r. alperesnek a TV2 Tények című műsorában elhangzott nyilatkozatából a jogerős részítélet kizárólag azt tartotta értékelhetőnek, mely szerint "szégyen a városra, hogy a felperes a lakosa". A II. r. alperesnek ezt az álláspontját úgy ítélte meg, hogy nem ellentétes a véleménynyilvánítás szabadságával. A televíziós nyilatkozat egyéb részét, mely szerint a II. r. alperes azt mondta: a felperes nincs zártintézetben, sem pedig börtönben, való tényeknek minősítette.

A jogerős részítélet a felperes személyiségvédelmi igényét a kifejtettek ellenére sem tartotta alaposnak. A BH 1995/395. számú eseti döntésre hivatkozva megállapította, hogy a jogvita elbírálásakor a kölcsönösen elkövetett jogsértések egymással való összefüggéseit nem lehetett figyelmen kívül hagyni. A II. r. alperes kedvezőtlen véleményalkotásának előzménye az volt, hogy ellene a felperes alaptalan és rosszhiszemű büntetőfeljelentést tett. Ezt a II. r. alperes a személye elleni támadásként értékelhette. Ha valaki más személyt bűncselekmény elkövetésével alaptalanul vádol, el kell viselje a súlyosabb jogsértéseket is, kivéve, ha azok aránytalanul súlyosabbak az általa elkövetetteknél. A felperes alaptalan feljelentéséhez viszonyítottan a jogerős részítélet nem találta aránytalanul súlyosabbnak a II. r. alperes által a felperesnek okozott jogsértést. Ezért utasította e1 a felperes keresetét. A nem vagyoni kárigénnyel kapcsolatban azt is hangsúlyozta, hogy a felperes számára nem okozott az életminőséget érintő hátrányokat a II. r. alperes magatartása.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!