Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1983.6.231 Ha a vállalat a szabadalmi igényjogosult feltalálóval a szabadalom átruházása tárgyában kötött megállapodásban kötelezettséget vállal arra, hogy műszaki és gazdasági felkészültségével a találmányi megoldás megvalósításához szükséges fejlesztési tevékenységet elvégzi, ezt a kötelezettségét azonban felróhatóan megszegi, köteles a feltalálónak az ebből eredő kárát megtéríteni. A feltalálót kárenyhítési kötelezettség terheli. [Ptk. 86. §, 1969. évi II. tv. 15. § (1) bek. Ptk. 313. §, 312. § (2) bek., 355. §].

1. A Legfelsőbb Bíróság, a másodfokú tárgyaláson kiegészített bizonyításra is figyelemmel, az iratok alapján a következő tényállást állapította meg:

A felperes 1972-ben szabadalmi bejelentést tett az "Adagoló berendezés kis mennyiségű folyadékok nagypontosságú adagolására" című találmányára.

A találmányi megoldás megvalósításához, működőképes és értékesítésre alkalmas berendezés létrehozásához és gyártásához megfelelő felszereltségű üzemre volt szükség.

Az alperes vállalat - egyebek között - mechanikus folyadékadagoló berendezések gyártásával is foglalkozik. Műszaki-technológiai és gazdasági felkészültsége alkalmassá tette, hogy az elektrosztatikus folyadékadagoló találmányi megoldását kísérleti modell elkészítésével megvizsgálja, majd a sorozatgyártásra alkalmas prototípust kifejlessze.

A felek a szóbeli tárgyalásaik eredményeként az 1973. január 4-én írásbafoglalt "szabadalom átruházási szerződés" című szerződésben abban állapodtak meg, hogy közös tevékenységgel létrehozzák a gyártásra is alkalmas berendezést, amelynek az értékesítéséből befolyt nyereségen a jövőben megállapítandó arányban osztoznak. A felperes kötelezettséget vállalt az Országos Találmányi Hivatalnál szabadalmazásra bejelentett találmánya átadására, úgy hogy ezáltal a szabadalmat az alperes szerezze meg. Vállalta, hogy átadja az addigi tapasztalatait, műszaki dokumentációit. Vállalta továbbá, hogy a fejlesztéshez szükséges számítások, dokumentációk elkészítésében - "munkatérítés mellett" - rendelkezésre áll.

Az alperes a szabadalmaztatással kapcsolatban a szerződéskötésig fölmerült 7000 Ft költség és az ezután fölmerülő költségek viselését vállalta, továbbá azt, hogy "a találmány kivitelezése az 1973. évi fejlesztési terv keretében történik"; 1973. végéig a működőképes készülék rendelkezésre áll. A szabadalom külföldi értékesítése esetén a felperesnek külön "díjazás" jár. Ha viszont az alperes a szabadalmat a jövőben nem kívánná fenntartani, erről a felperest köteles írásban értesíteni.

A felperes megadta a szabadalmi bejelentés átruházásához szükséges nyilatkozatot, ennek következtében a találmány szabadalmi oltalmát az alperes szerezte meg. Átadta a felperes a műszaki ismereteit és egyéb dokumentációit, és rendelkezésre állt - később mint munkavállaló is - a fejlesztéshez szükséges tevékenységek elvégzésére.

Az alperes a találmányra számos külföldi szabadalmat is szerzett, a találmányi megoldás megvalósítására azonban, illetőleg a kísérleti modell elkészítésére és megvizsgálására a megfelelő intézkedéseket nem tette meg. 1977. évben a Budapesti Műszaki Egyetemhez fordult fejlesztési tanulmány készítésére szóló megbízással. Az előzetes véleménye szerint a már kialakított mérőegység alkalmazhatósági körének meghatározása csak további fejlesztő és kísérleti munka után várható.

Az alperes 1977. november 8-i keltezéssel levelet intézett a felpereshez, amelyben utalt rá, hogy hasznosítható berendezést nem sikerült létrehozni; további fejlesztési tevékenységre nem hajlandó, "a szerződést felbontja", a szabadalom további fenntartását pedig nem kívánja. Nyilatkozatra hívta fel a felperest, hogy ő a szabadalom fenntartását "saját költségén kívánja-e", ellenkező esetben az alperes a szabadalmi oltalomról lemond. A felperes válaszában "érdemi nyilatkozata előtt" tájékoztatást kért a szabadalom helyzetéről, a szerződéstől való elállást nem fogadta el. 1977. november 25-i levelében az alperes a kért tájékoztatást megadta. A szabadalmi oltalom fenntartásával kapcsolatban kért nyilatkozatot, újabb 8 napos határidővel, megsürgette. Újabb válaszlevelében a felperes a szerződéses kapcsolat fenntartását kívánta, arra azonban nem nyilatkozott, hogy ellenkező esetben a szabadalom "átvételét" kívánja-e. Az alperes ezután az 1978. január 27-én az OTH-hoz intézett kérelmében a szabadalmi oltalomról lemondott. A szabadalom ennek következményeként megszűnt.

A találmány alapvetően újszerű felismerésen alapuló, igen magas szellemi színvonalú megoldás. A szabadalmi oltalom megszűnte után külföldi cég foglalkozott a megoldással, illetőleg a találmányi megoldás elvén működő készülék gyártásával, felhasználva azt a lehetőséget, amelyet a találmány védelmének megszüntetése hozott létre. Az alperes - gazdasági és műszaki adottságai mellett - képes lett volna 1973. évben a kísérleti modellt elkészíteni, további egy év alatt pedig a sorozatgyártáshoz szükséges prototípust kifejleszteni. Hasonló jellegű berendezések árának és forgalmának összehasonlításával megállapítható, hogy a sikeres megvalósítás esetén a 8-10 évi belföldi értékesítésből származó nyereség 3 millió forintot meghaladó lett volna.

2. A felperes az 1978. április 5-én benyújtott keresetlevelében 480 000 Ft "találmányi díj" megtérítését követelte. Ezt a követelését kártérítés címén is fenntartotta.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint a felperes a szabadalmat (szabadalmi bejelentést) annak fejében ruházta az alperesre, hogy a költségeket az alperes viselje, és majd a később kifejlesztendő találmányi berendezés nyereségéből részesüljön. A berendezést azonban éppen a találmányi megoldásban rejlő okok miatt nem sikerült kifejleszteni. Azért pedig nem terheli az alperest felelősség, hogy a felperes - megfelelő előzetes értesítés ellenére - a szabadalom visszaszerzését nem kívánta, és ezáltal a szabadalom megszűnése miatt esetleg kára keletkezett.

Az első fokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Álláspontja szerint a felek között a szabadalmi oltalomból eredő jogok átruházására irányuló szerződés érvényesen létrejött. Az alperes a szerződésben vállalt kötelezettségét nem szegte meg, és ezáltal nem okozott kárt a felperesnek. Nem vállalt kötelezettséget arra, hogy a szabadalmat a védettség teljes időtartama alatt fenntartja, sőt kikötötte azt a jogot, hogy a felperes előzetes értesítése mellett a szabadalom fenntartásától bármikor elállhasson. Ez az előzetes értesítés megtörtént, a felperes nem támaszthat jogellenesség miatt kártérítési igényt.

Az első fokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett, keresetének helytadó ítélet meghozatala végett.

Az alperes az első fokú bíróság ítéletének a helyben hagyását kérte.

3. A fellebbezés - az alábbiak szerint - helytálló.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!