Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1999.9.410 A közös vagyonhoz tartozó gépek használata fejében az életközösség megszunése után a vállalkozást üzemelteto házastárs használati díj fizetésére köteles, a vállalkozói tevékenységébol származó jövedelmet azonban nem köteles volt házastársával megosztani [Csjt. 31. § (2) bek., Ptk. 141. §].

A bíróság jogeros ítéletével a felek 1977. november 19-én megkötött házasságát felbontotta. Egyéb rendelkezések mellett a felek közös tulajdonát képezo t.-i lakáson, valamint garázsingatlanon fennállott közös tulajdont megszüntette: a lakásingatlan alperest megilleto 1/2 tulajdoni részét a felperes tulajdonába, míg a garázsingatlanból a felperes 1/2 tulajdoni részét az alperes tulajdonába adta. A házastársi közös vagyonhoz tartozó ingóságokat természetben osztotta meg.

A házassági életközösség fennállása alatt a felek száraztészta-készíto üzemet létesítettek, amelyet a felperes üzemeltetett. A tésztagyártáshoz szükséges gépeket és eszközöket a közös vagyonból szerezték. Az életközösség 1991 júliusában történt megszunésétol 1993. május 27-ig a tésztaüzemet változatlanul a felperes muködtette, 1993. május 27-én azt az iratokhoz csatolt adásvételi szerzodés alapján 70.000 forintért Cs. M.-nének adta el. Az igazságügyi mérnök szakérto által eloterjesztett szakértoi vélemény szerint a tésztaüzemhez tartozó gépek és egyéb felszerelések 1993 májusában képviselt összforgalmi értéke 106.100 forint volt.

A felek elszámolásának alapjául szolgáló, az elso ítéletben felállított vagyonleltár 112/a tétele közös vagyonként tartalmazta a gépek szakérto által meghatározott 106.100 forint értékét, a felperes általi üzemeltetésbol eredo hasznot pedig 112/b tétel alatt 426.402 forint értékben szintén közös vagyonként vette figyelembe.

A felperes fellebbezése folytán a másodfokú bíróság a 112/b tétel alatti "üzemi hasznot" 80.000 forinttal csökkentette, mely összeget a felperest megilleto személyes jövedelem címén el nem számolt munkabérnek tekintett. A teljes köru elszámolás eredményeként kötelezte a felperest, hogy fizessen meg alperesnek házastársi közös vagyon megosztása és közös tulajdon megszüntetése címén összesen 534.008 forint értékkülönbözetet. A felperest terhelo marasztalási összeget egyébként a jogeros ítélet rendelkezo része nem tartalmazza, arra csupán az indokolás 5. oldalából lehet következtetni.

A jogeros ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben az ítélet megváltoztatását kérte akként, hogy a bíróság a tésztagyártás üzemeltetésébol származó tiszta hasznot a közös vagyon körébol mellozze. Jogszabálysértésként arra hivatkozott, hogy a felperes tevékenysége a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1989. évi XLV. törvény hatálya alá tartozott, mely szerint az egyéni vállalkozó jövedelemadójának levonása után fennmaradt ún. adózott jövedelem nem azonos a munkabérrel, azt a vállalkozó saját és családja szükségleteire fordíthatja, és idézte a törvény 32. §-a (3) bekezdésének a) pontját, amely úgy rendelkezik, hogy a házassági vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonhoz tartozó vagyontárgyak elidegenítésébol, hasznosításából vagy átengedésébol származó jövedelmet a házastársak között egyenlo arányban kell figyelembe venni, nem vonatkozik ez a rendelkezés az egyéni vállalkozásból származó jövedelemre.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogeros ítélet hatályban tartására irányult.

A Legfelsobb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. §-ának (4) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!