Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2005.2.50 Ha a társasházi lakás tulajdonosa a saját lakásában olyan felújítási munkákat végez, amellyel az alatta lakó tulajdonostársat a lakása zavartalan használatában korlátozza, a jogvita a szomszédjogi szabályok és a birtokvédelem szabályainak együttes alkalmazásával bírálható el [Ptk. 100. §, 188. §, 191. §].

A perbeli kétlakásos társasház magasföldszinti lakásának tulajdonosa a felperes, míg az emeleti lakás az I-II. rendű alperesek tulajdona.

Az I. rendű alperes 1994-ben áprilistól-novemberig a lakásában felújítási munkálatokat végzett, amelynek során elbontásra került a födémben lévő hang- és hőszigetelő salakburkolat; a megváltoztatott födémkonstrukció során az eredeti, laza rétegekkel elválasztott felépítést egymásra épülő merev rétegekből alakították ki mind a parkettás, mind a kerámia burkolatú helyiségekben. A kerámia burkolatú helyiségekben, ezen túlmenően a födémben hideg- és melegvíz-vezetékeket helyeztek el.

A felperes módosított keresetében - amelyet arra alapított, hogy az alperesi lakás felújításával összefüggésben lakásának hangszigetelése romlott - kérte a zavarás megszüntetését, az eredeti állapot helyreállítását azzal, hogy a bíróság kötelezze az alpereseket: hat hónap alatt a tulajdonukat képező lakás meleg- és hidegburkolattal ellátott helyiségeinek hang- és hőszigetelését a műszaki előírásoknak megfelelő alakítsák át - a perbeli kirendelt igazságügyi szakértők által meghatározott módon -, szüntessék meg a meleg- és hidegvíz-vezetékek födémben való elhelyezését, erre vonatkozóan készíttessenek műszaki tervet, azt küldjék meg a részére észrevételezés végett.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. Védekezésük szerint a hang- és hőszigetelést szakszerűen végeztették el, a felperes nem bizonyította, hogy az alperesi átalakítás kapcsán bármilyen sérelmet szenvedett volna.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alpereseket, hogy hat hónap alatt a tulajdonukat képező perbeli lakás meleg- és hidegpadlójú helyiségeinek "hang- és hőszigetelését tegyék a műszaki előírásoknak megfelelő mértékűvé S. Z. és K. Z. igazságügyi szakértők szakvéleménye és kiegészítő szakvéleménye alapján, és szüntessék meg a meleg és hideg víz födémben való vezetését". Kötelezte az alpereseket arra is, hogy 30 napon belül készíttessenek műszaki tervet, amit a felperesnek észrevételezésre küldjenek meg.

Az elsőfokú bíróság ítélkezése alapjául elfogadta - az általa aggálytalannak és alaposnak talált - igazságügyi alap- és kiegészítő szakértői véleményben foglaltakat. Megállapította, hogy "a teljes felperesi lakást érintően a födémnek a lépéshang gátlása nem megfelelő, a hatályos, kötelező műszaki előírásokat nem tartották be; az alperesi lakásban a vízvezeték használata zavaró zajhatásokat okoz a felperesi lakásában". A vízvezeték födémben való elhelyezése az OÉSZ 123. és 124. §-aiba ütközik. Mindezek miatt az átépítés következtében egy kedvezőtlenebb helyzet alakult ki, ezért a Ptk. 100. §-ában megfogalmazott szomszédjogi jogelvek alkalmazásával az alpereseket a szükségtelen zavarás megszüntetésére, a helyreállítási munkálatok elvégzésére kötelezte.

Az ítélet ellen az alperesek éltek fellebbezéssel, amelyben annak megváltoztatását, a kereset elutasítását kérték. Kifogásolták, hogy a bíróság döntését kizárólagosan az aggályos és alaptalan alap- és kiegészítő szakértői véleményekben foglaltakra alapította, nincs adat arra vonatkozóan, hogy az alperesi beavatkozás előtt milyen volt az eredeti állapot, a födém lépéshang-gátlása. Állításuk szerint a felújítási munkálatok során a hatályos építésügyi előírások szerint jártak el.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást az általa felvett részbizonyítás alapján - a felperesi lakás lépéshang-gátlásának műszeres vizsgálatára kirendelt igazságügyi akusztikai szakértői vélemény adataira figyelemmel - kiegészítette azzal, hogy a jelenlegi födémburkolatok nem felelnek meg az 1994. november 23-ai - az átalakítás idején is - kötelezően érvényben volt szabvány követelményeinek. Az alperesek által végzett felújítás a felperesi lakás korábbi lépéshang-gátlását hátrányosan változtatta meg, mivel az átalakítás előtti állapothoz képest a parkettás helyiségek akusztikai minőségromlása 12 db, míg a hidegburkolatú helyiségeké 4 dB.

Ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatva, az alpereseknek a perbeli lakás hidegpadlós helyiségei tekintetében a műszaki előírások szerinti hang- és hőszigetelés megfelelő átalakítására vonatkozó kötelezését mellőzte.

Ítélkezése alapjául az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást - fentiekkel kiegészítve - elfogadta, az arra alapított jogi következtetéseivel azonban csak részben értett egyet. Az alperesek helytállási kötelezettségét - a közös tulajdonú épületrészben, a födémben keletkező zajhatás miatt a jelen per elbírálására irányadó, korábban hatályban volt a társasházakról szóló 1977. évi 11. tvr. 8. és 9. §-aiban foglaltak megszegése folytán alkalmazandó Ptk. 191. § alapján a birtokvédelem szabályai szerint állapította meg. A 2/1986. (II. 27.) ÉVM rendelettel közzétett Országos Építésügyi Szabályzat (OÉSZ) 99. § (2) bekezdése értelmében a válaszfalaknak és a födémnek meg kell felelnie - egyebek mellett - a zaj védelmi követelményeknek - mely követelményeket az MSZ 04.601-2:88 szabvány rögzíti -, amiatt úgy foglalt állást, hogy az alperesek e szabvány kötelező érvényét nem vitathatják. Az e szabványtól eltérő kivitelezés a melegburkolatú helyiségekben a zaj védelmi követelményeknek nem felel meg, ennélfogva a zavarás megszüntetésére irányuló igényt alaposnak tekintette. Úgy foglalt állást, hogy az elsőfokú eljárásban kirendelt szakértő szakvéleményét a másodfokú eljárásban beszerzett akusztikai szakértői vélemény műszeres vizsgálati eredménye is megerősítette, amelyből egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy a hidegburkolatú helyiségekben a lépéshang-gátlás az alperesi kivitelezés előtt, eredetileg sem felelt meg a szabványnak, ily módon zavaró akusztikai hatás hiányában az alperesek e helyiségek hangszigetelésének helyreállítására nem kötelezhetők.

A jogerős ítélet marasztaló rendelkezése ellen az alperesek éltek felülvizsgálati kérelemmel, amelyben elsődlegesen annak hatályon kívül helyezését, az elsőfokú ítélet megváltoztatásával a kereset elutasítását kérték, másodlagosan az elsőfokú bíróságnak új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását indítványozták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!