Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2004.11.476 Ha ugyanazon jogvitából eredő ugyanazon tárgyú pereket önálló perindításra jogosult különböző személyek indítják, a perfüggőség nem áll be [Pp. 130. § (1) bek. d) pont].

A Cs. Rt. ellen 1997. január 31-ei kezdő időponttal felszámolási eljárás indult. Az I. r. alperes nyilvánosságra hozta, hogy a Cs. Rt.-vel szemben adótartozás címén 2 232 793 843 Ft követelése áll fenn, továbbá, hogy ezt a követelését nyilvános árversenyeztetés útján értékesíti. A versenyeztetés eredményeként az engedményezési szerződést 1998. május 5-én a II. r. alperessel kötötte meg. A II. r. alperes pert indított a jelen perben peres félként részt nem vevő ÁPV Rt. ellen, amelyben annak megállapítását kérte, hogy az ÁPV Rt. mint a Cs. Rt. alaptőkéjének 75%-át meghaladó részvénycsomag tulajdonosa a Gt. konszernjogi szabályai szerint felel a Cs. Rt. mint irányított társaság tartozásaiért. Egyben kérte kötelezni az ÁPV Rt.-t a Cs. Rt.-vel szemben fennálló, az engedményezéssel megszerzett követelés felszámolási eljárásban meg nem térült részének megfizetésére.

Az ÁPV Rt. pert indított a jelen per I-II. r. alperesei ellen, amelyben a közöttük 1998. május 5-én létrejött engedményezési szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a szerződés egyrészt jogszabályba, másrészt a jóerkölcsbe ütközik, ezért a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis. A jóerkölcsbe ütközik a szerződés azért, mert azzal egy állami követelés minimális értéken, végső soron nyerészkedési célzattal egy magántulajdonban álló gazdálkodó szervezethez került, a vételár pedig a követelés 0,5%-át sem tette ki, ami ellentétes a közfelfogással és a társadalom értékítéletével. Álláspontja szerint a szerződés jogszabályba is ütközik.

A városi bíróságnál a megyei főügyészség is pert indított az I-II. r. alperesek ellen a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdésére alapítva, az I. és II. r. alperesek között 1998. május 5-én kötött engedményezési szerződés semmisségének megállapítása iránt arra hivatkozással, hogy a szerződés a jóerkölcsbe és jogszabályba ütközik. A városi bíróság ítéletében megállapította, hogy a megtámadott szerződés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis, mert az jogszabályba és a jóerkölcsbe ütközik. A megyei bíróság végzésében a pert a szerződés "érvénytelenségét" a jó­erkölcsbe ütközés címén "támadó" kereset tekintetében megszüntette és ebben a keretben az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte. Megállapította, hogy e kereseti kérelem érdemben történt elbírálásával az elsőfokú bíróság megsértette a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének d) pontjában, illetőleg a 157. §-ának a) pontjában írt rendelkezéseket. Jogi álláspontja szerint a jelen perben a szerződést a jóerkölcsbe ütközés miatt támadó kereseti kérelem tekintetében a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerint perfüggőség áll fenn. Tény, hogy a pert már bíróság előtt az ÁPV Rt., a városi bíróság előtt pedig a megyei főügyészség indította, így látszólag a két per felpereseinek személye különböző. A felek azonosságát azonban abból a szempontból kell vizsgálni, hogy a jogvitában mely alanyok közötti jogviszony dől el. A felperesek perindítási motivációjától függetlenül mindkét perben az alperesek közötti jogviszony érvényességének fennállása kerül elbírálásra, ezért a felperesek személyének különbözősége ellenére is megállapítható, hogy - ugyanazon ténybeli alapból, ugyanazon jog iránt folyó perek között - perfüggőség áll fenn. Az ÁPV Rt. által a szerződés jóerkölcsbe ütköző volta miatt benyújtott keresetet a bíróság az I. r. alperesnek 2001. június 18-án, a II. r. alperesnek 2001. június 15-én kézbesítette, ezért velük szemben a perindítás hatálya a Pp. 128. §-a szerint a közlés napján beállt. A városi bíróság a Főügyészség által benyúj­tott keresetet az I. r. alperesnek 2001. november 21-én, a II. r. alperesnek 2001. november 20-án kézbesítette, - későbbi időpontban, mint ahogy az ÁPV Rt. által benyújtott keresetről az alperesek értesültek. A perfüggőség a városi bíróságnál a keresetnek csupán a szerződést a jóerkölcsbe ütköző volta miatt támadó része vonatkozásában állt be. Erre figyelemmel a pert a szerződést a jó­­-erkölcsbe ütközés miatt támadó kereseti kérelem tekintetében a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének d) pontja, illetőleg a 157. §-ának a) pontja alapján megszüntette és e körben az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte.

A végzés ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, a másodfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróságnak az eljárás folytatására történő utasítását kérve. A bíróságtól a következő elvi jelentőségű jogkérdésekben kért állásfoglalást:

Kérte megállapítani, hogy általában beáll-e a perfüggőség a perekben részt vevő felek személyének azonosságára tekintet nélkül - azaz a korábban indult perben részt nem vevő személyekkel szemben - abban az esetben, ha a fél által megindítandó per és a korábban más személyek között indult per tárgyának azonossága megállapítható.

A jogviszonyon kívül álló személyek valamelyikének perindítása esetén beáll-e a perfüggőség a perindításra érdekeltségüknél fogva vagy jogszabály rendelkezése folytán jogosult többi személlyel szemben.

A szerződés semmisségének megállapítására irányuló keresetet elutasító ítélet anyagi jogereje - külön jogszabályi rendelkezés hiányában - mindenkire kiterjed-e.

A II. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a másodfokú bíróság végzésének hatályban tartását kérte.

Az I. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem nyújtott be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!