Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Mf.680126/2018/7. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 2012. évi I. törvény (Mt.) 78. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Berkiné dr. Lakatos Katalin, Kovács Edit, Laczó Adrienn Lilla

Fővárosi Törvényszék,

mint másodfokú bíróság

7.Mf.680.126/2018/7.

A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság a dr. Traj Patrícia ügyvéd "..." által képviselt "..." felperesnek a dr. Sipos Ágnes ügyvéd "..." által képviselt "..." alperes ellen munkaviszony jogellenes megszüntetésének jogkövetkezményei tárgyában indult perében a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 39.M.3559/2015/30. számú ítéletével szemben a felperes által 31. sorszámon benyújtott fellebbezés folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 40.000,- (negyvenezer) Ft másodfokú perköltséget.

A fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a 2017. november 8. napján hozott 39.M.3559/2015/30. számú ítéletével elutasította a felperes keresetét, melyben az alperes által kibocsátott azonnali hatályú felmondás jogellenessége jogkövetkezményeinek az alkalmazását kérte.

Az elsőfokú ítéleti tényállás szerint a 2015. december 1-jén kibocsátott intézkedéssel az alperes azonnali hatállyal megszüntette a felperes munkaviszonyát. Az indokolásban arra hivatkozott, hogy a felperes 2015. november 14-én az esti órákban az alperes "..." telephelyéről "..." indult az alperes tulajdonában lévő kisbusszal. A kiálláskor a sorompónál a portai szolgálat ellenőrizte a biztonsági szolgálattal együtt és a felperes által vezetett buszban két darab oldalponyvát, két darab plexi lapot és két darab alumínium rudat találtak. A felperes szállítólevéllel vagy egyéb engedéllyel nem rendelkezett, a vezetője szóbeli engedélyére hivatkozott. 2015. november 16-án a munkáltató számára a felperes akként nyilatkozott, hogy azt gondolta, ezek az anyagok már nem kellenek senkinek és elvihetőek. Ezzel szemben a felettese, illetőleg a munka irányítója az anyag elszállítását nem engedélyezte a felperes számára. Az alperes az azonnali hatályú felmondás indokolásában hivatkozott továbbá a 2015. november 23-án és 26-án lefolytatott vizsgálat adataira, mely során a felperes nem vitatta, hogy ismerte a munkáltató gyakorlatát a lopás, illetve lopási kísérlet szigorú elbírálása tekintetében. Az alperes nem fogadta el azt a felperesi hivatkozást, hogy kizárólag a portáig akarta elvinni a kérdéses tárgyakat. Magatartását a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettség szándékos és jelentős mértékű megszegéseként értékelte, ezért a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 52. § (1) bekezdés c) és d) pontja, továbbá az alperes Lojalitási Szabályzatára hivatkozva - utalva a Kollektív Szerződés 15.1. c) pontjára - intézkedett a munkaviszony azonnali hatállyal történő megszüntetéséről.

Az elsőfokú bíróság az Mt. 52. § (1) bekezdés c) pontja, illetőleg 78. § (1) bekezdés a) pontja alapján elsődlegesen azt vizsgálta, hogy a felperes milyen célból pakolta be a hivatkozott tárgyakat az általa vezetett kisbuszba. Azzal kapcsolatban a szándéka az volt, hogy a portáig elvigye azokat vagy a telephelyről történő kivitel szándékával indult el. Az elsőfokú bíróság nem vitatott tényként állapította meg, hogy az alperesi telephelyen lévő tárgyak kivitelére csak szállítólevél és engedély alapján volt lehetőség és ezt a gyakorlatot a felperes is ismerte. Ezzel egybehangzóan a perben meghallgatott Tanú1, a felperes közvetlen felettese, továbbá Tanú2 biztonsági őr tanúvallomásában szintén a szállítólevél, illetőleg a munkáltatói engedély szükségességét erősítették meg.

Az elsőfokú bíróság a perben meghallgatott Tanú2 biztonsági őr, illetve Tanú3 portás tanúvallomása alapján azt állapította meg, hogy a felperes azzal a szándékkal indult el, hogy a kisbuszba helyezett tárgyakat engedély nélkül kivigye az alperes telephelyéről. Az elsőfokú bíróság nem fogadta el a felperes előadását azzal kapcsolatban, hogy azokat a portafülke mellett akarta letenni. Ezt ugyanis a perben meghallgatott tanúk vallomása nem támasztotta alá. A tanúk éppen a felperessel ellentétesen azt állították, hogy a felperes a tárgyak engedéllyel történő kivitelére hivatkozott. Az elsőfokú bíróság mindezekre tekintettel logikátlannak is tartotta azt a felperesi érvelést, hogy egy munkavégzési napot követően a kisbuszba bepakoljon olyan eszközöket, amelyeket kb. 25 méter távolságra akart letenni a portafülke mellett. Mindez a mindennapi gondolkodással összeegyeztethetetlen és érthetetlen indoknak minősült, melyet a bizonyítottság hiánya, a logikai ellentmondások okán sem talált elfogadhatónak az elsőfokú bíróság.

Mindezekre tekintettel az elsőfokú bíróság azt vizsgálta, hogy a felmondásban megjelölt és a felperes által sem vitatott tárgyak munkáltató telephelyéről engedély nélkül történő kivitele, illetve ennek megkísérlése olyan kötelezettségszegést valósított-e meg, amely indokolttá tette az azonnali hatályú felmondás kibocsátását. Az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy az alperes őrzésében álló eszközök engedély és szállítólevél nélkül történő kivitelével a felperes kötelezettségszegést valósított meg. Ennek kapcsán a bíróság figyelembe vette, hogy a munkáltatónak elemi érdeke fűződik ahhoz, hogy nyomon kövesse a telephelyén található tárgyak mozgását, fellelhetőségét. Ebből következően a bíróság nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a felépítményhez tartozó tárgyak kinek a tulajdonát képezték, illetve milyen értéket képviseltek. Kizárólag annak a ténynek volt jelentősége, hogy a felperes az alperes előírásait megszegve engedély nélkül akarta azokat kivinni annak ellenére, hogy Tanú1 felhívta a figyelmét, írásos nyilatkozatot kell beszerezni a tárgyak tulajdonosától. Ezt követően pedig az alperesnek engedélyezni kell a felépítményhez tartozó tárgyak elvitelét. A felperes ennek ellenére nem az utasításnak megfelelően járt el. Mindez megalapozta a minősített kötelezettségszegés megállapítását és ezzel kapcsolatosan az azonnali hatályú felmondás indokoltságát.

Az elsőfokú bíróság elutasította a felperes bizonyítási indítványát az alperesi telephelyen készült kamerafelvétel tárgyaláson történő megtekintése iránt. Figyelembe vette, hogy a felperes hivatkozása szerint a kamerafelvételen nem látszódik túl sok minden, melyet a bíróság is megerősített a kamerafelvételek tárgyaláson kívül történő megtekintésére tekintettel. Az elsőfokú bíróság nem tulajdonított jelentőséget a gépkocsiban talált tárgyak tulajdonosa személyének, ezért nem értékelte Tanú4, továbbá Tanú5 és Tanú6 tanúk vallomását, akik részben az alumínium csövek méretére, tárolásuk körülményeire, illetőleg a külsős cég tulajdonában volt felépítményen található berendezési tárgyakra és azok tulajdonosára tettek nyilatkozatot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!