Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.2.88 Nem irányul lehetetlen szolgáltatásra s ezért nem semmis az a tervezési szerződés, amely olyan terület beépítési tervének elkészítését célozza, amelyre az illetékes hatóság részletes rendezési tervet még nem hagyott jóvá. Ha a tervező eredményszolgáltatásra vállalkozott, de az építési engedélyt az elkészített terv alapján a megrendelő nem kapta meg, a tervezővel szemben a hibás teljesítés jogkövetkezményei alkalmazhatók [Ptk. 227. § (2) bek., 408. §, 1964. évi III. tv. 6. § (1) és (5) bek., 7. § (2) bek., 2/1986. (II. 27.) ÉVM r. 50. § (1) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 2 millió forintot, ennek évi 20% késedelmi kamatát és 110 000 Ft perköltséget. Ítéletének indokolása szerint a felperes megbízta az alperest a B. F. L. u. 30-32. szám alatti telken létesítendő épület építési terveinek elkészítésével azzal a kikötéssel, hogy a szerződést akkor tekinti teljesítettnek, ha az építési engedélyt megkapja. Az alperes 2 millió forint előleget vett fel, a szerződést azonban nem teljesítette. Az alperes érdemi védekezést nem terjesztett elő, ezért a bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján állapította meg a tényállást, és marasztalta az alperest.

Az alperes perújítási kérelme alapján az elsőfokú bíróság ítéletével a korábbi ítéletét hatályon kívül helyezte, a keresetet elutasította, és kötelezte a felperest, hogy 30 000 Ft perköltséget fizessen meg az alperesnek. Az elsőfokú bíróság az alperes által elkészített tervdokumentáció vizsgálatára szakértői bizonyítást rendelt el. A szakvélemény szerint a tervdokumentáció nem felelt meg teljes egészében sem a felperes által szolgáltatott adatoknak, sem a vonatkozó előírásoknak. Az építési engedély kiadásának megtagadása tehát tervezői mulasztásra vezethető vissza. Az elsőfokú bíróság jogi álláspontja szerint a felperes a Ptk. 306. §-ának (3) bekezdése alapján elállási jogát gyakorolta a tervdokumentáció alkalmatlansága miatt. A felperes azonban az engedélyezés iránti kérelem elutasításáról már 1991. március 13-án tudomást szerzett, tehát a fizetett előleg visszafizetése iránti igénye már ekkor esedékessé vált, a 6 hónapos elévülési idő megszakítására - 1991. augusztus 14-e és 1992. március 1-je között - azonban nem került sor, ezért a követelés elévült. A Ptk. 325. §-ának (1) bekezdése szerint pedig az elévült követelés bírósági úton nem érvényesíthető.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, amelyben annak megváltoztatásával a perújítással megtámadott ítélet hatályban tartását kérte. Álláspontja szerint a keresetének a jogcíme nem a hibás teljesítés, hanem a megbízási szerződés semmissége. A megbízási szerződés szerint a tervezésen túl az alperesnek az építési engedélyt is biztosítania kellett. Az alperes nem vállalhatta volna el a tervezői munkát, mert tudnia kellett, hogy jóváhagyott rendezési terv nélkül az építési engedély nem adható ki. A szerződés lehetetlen szolgáltatásra irányult, ezért a Ptk. 227. §-ának (2) bekezdése szerint semmis.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, és a felperest 25 000 Ft perköltség, 600 Ft szakértői díj és 120 000 Ft elsőfokú eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Ítéletében tényként állapította meg, hogy a felek között a Ptk. 408. §-ában szabályozott tervezési szerződés jött létre. Az alperes a tervet elkészítette, de a hatóság az elvi építési engedélyt nem adta meg. Az alperes eredményszolgáltatásra vállalkozott, ezért a felperes joggal kifogásolta az alperes teljesítését. A felperes a hibás teljesítés miatt szavatossági igényt érvényesíthetett, minden más jogcímen előterjesztett igénye alaptalan. A szerződést nem tette érvénytelenné a rendezési terv jóváhagyásának hiánya, és erre alapítva a szolgáltatás lehetetlensége sem állapítható meg. Az elsőfokú bíróságnak az elévülés kérdésében elfoglalt jogi álláspontját helytállónak találta, ezért az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A másodfokú ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt, amelyben "mindkét fokú ítélet hatályon kívül helyezését és a bíróságok új eljárásra kötelezését" kérte. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság nem foglalkozott a szerződés érvénytelenségére alapított kereseti kérelmével. Az érvénytelenséget arra alapozta, hogy az alperes lehetetlen szolgáltatásra vállalkozott, mert tudnia kellett, hogy jóváhagyott rendezési terv nélkül nem adható ki az építési engedély. A Legfelsőbb Bíróság felhívására a felülvizsgálati kérelem alapjául szolgáló jogszabálysértésként a Ptk. 227. §-ának (2) bekezdését és az 1964. évi III. törvényt, valamint a "12/1986. ÉVM" rendeletet jelölte meg.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályban tartását kérte. Vitatta, hogy lehetetlen szolgáltatásra vállalkozott volna. Többek között azzal érvelt, hogy a felperes az újabb tervre megkapta az építési engedélyt annak ellenére, hogy az adott területre a mai napig nincsen jóváhagyott részletes rendezési terv.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!