Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.3.81 A III. csoportú rokkantsági nyugdíj megállapításának alapjául szolgáló 50-79% közötti össz-szervezeti egészségkárosodáshoz képest a B2 minősítés (össz-szervezeti egészségkárosodás 43%) állapotjavulást jelent, ezért újabb komplex másodfokú vizsgálatra nincs szükség, amennyiben B2 minősítés alapja 2012. I. 1-jét követően, de 2012. VII. 26-át megelőző komplex vizsgálat eredménye [2011. évi CXCI. tv. 33. §, 33/A. §].

[1] A felperes 2011. december 31. napjáig III. csoportú rokkantsági nyugdíjban részesült, amely 2012. január 1. napjától rehabilitációs ellátásként került folyósításra. Az alperes jogelődje 2012. június 5. napján kelt határozatával a felperes részére 2012. szeptember 1. napjától kezdődően a rokkantsági ellátás összegét havi 94 285 forintban határozta meg figyelemmel arra, hogy a felperes egészségi állapotának mértéke 57%, a felperes foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban egyéb körülményei miatt a foglalkozási rehabilitációja nem javasolt, így állapota alapján a felperes B2 minősítési csoportba tartozott. Az elsőfokú közigazgatási határozat ellen a felperes fellebbezést nem terjesztett elő.

[2] Az alperes a 2012. október 31. napján kelt elsőfokú határozatával a felperes részére megállapított és 2012. január 1. napjától rehabilitációs ellátásként folyósított ellátást 2012. december 31. napjával megszüntette, ezzel egyidejűleg 2012. április 24. napján elvégzett komplex minősítés alapján 2013. január 1. napjától kezdődően a felperes részére rokkantsági ellátást állapított meg, melynek összegét havi 41 850 forintban határozta meg.

[3] A felperes fellebbezése folytán eljárt NRSZH Jogi és Igazgatási Főosztály Jogorvoslati Osztálya a 2013. március 7. napján kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta, tekintettel arra, hogy a másodfokú komplex minősítési bizottság véleménye szerint a felperes állapotában javulás következett be. A másodfokú határozat hivatkozott a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény (a továbbiakban: Mmtv.) 33. § (1), (7) bekezdés, valamint a 33/A. § (1)-(3) bekezdés rendelkezéseire.

[4] A felperes a keresetében a közigazgatási határozatok hatályon kívül helyezése mellett az eredeti ellátása megállapítását, valamint havi 56 750 forint ellátás különbözet megfizetésére kérte kötelezni az alperest 2013. január 1. napjától kezdődően.

[5] Előadta, hogy jogszabálysértőek a közigazgatási határozatok, mivel a másodfokú határozat meghozatalára másodfokú orvosi bizottsági vizsgálat hiányában került sor, egészségi állapota nemhogy javult volna, hanem inkább rosszabbodott, az elsőfokú határozatot pedig a törvényi határidőn túl hozta meg az alperes. Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte, határozataiban foglalt jogi indokokat fenntartva és elismerve, hogy a felperes másodfokú komplex vizsgálatára nem került sor.

[6] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította, hivatkozva az Mmtv. 2. § (1) bekezdés, 15. § (1) bekezdés, 33. § (1) bekezdés, illetőleg a 33/A. § (1) és (4) bekezdés rendelkezéseire.

[7] A bíróság érvelése szerint az Mmtv. külön eljárási rendet tartalmaz a 2012. január 1. napját követően megállapításra kerülő ellátások tekintetében, valamint az ezen időponttól kezdődően rokkantság, illetve rehabilitációs ellátássá alakult rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj ellátásokban részesülők körére.

[8] A bíróság megállapította, hogy jogszabályváltozás folytán a korábbi 50-69%-os össz-szervezeti egészségkárosodás az új jogszabályok értelmében 51-60%-os állapotnak felel meg, amelyre figyelemmel a felperes esetében az állapotjavulás jogszerűen került megállapításra.

[9] A bíróság hivatkozott arra, hogy a felperes részére a korábban megállapított rokkantsági nyugdíj 2012. évben rokkantsági ellátásként került továbbfolyósításra, melynek összege megegyezett a korábbi rokkantsági nyugdíj összegével.

[10] A 2012. április 24. napján készült elsőfokú bizottsági szakvéleményre alapított elsőfokú határozattal szemben a felperes jogorvoslattal nem élt, az abban megállapított 57%-os egészségi állapotot elfogadta, a jogszabályváltozás folytán az alperes helyesen állapította meg felperes ellátásának az összegét.

[11] Mindezek alapján a közigazgatási határozatok nem sértettek jogszabályi rendelkezést, figyelemmel arra is, hogy az Mmtv. 33/A. § (4) bekezdése szerinti felülvizsgálat során az alperesnek nem volt kötelezettsége újabb szakhatósági állásfoglalás beszerzése a felperes egészségi állapotáról.

[12] A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben elsődlegesen a jogerős ítélet, valamint az első- és másodfokú társadalombiztosítási határozat hatályon kívül helyezését kérte és annak megállapítását, hogy 2013. január 1. napjától kezdődően 94 285 forint rokkantsági ellátásra jogosult, másodlagosan a bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítását kérte.

[13] Felülvizsgálati kérelmében előadta, hogy a bíróság és a közigazgatási szervek iratellenesen értékelték az eljárás során a felmerült bizonyítékokat. A felperes álláspontja szerint a bíróság megsértette a Pp. 164. § (1) bekezdés, valamint a Pp. 206. § (1) bekezdés rendelkezéseit.

[14] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmet nem terjesztett elő.

[15] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott az alábbiak szerint.

[16] A felperes 2011. március 4. napjától 2011. december 31. napjáig III. csoportú rokkantság alapján rokkantsági nyugdíjban részesült, amely 2012. január 1. napjától 2012. augusztus 31. napjáig rehabilitációs ellátásként került továbbfolyósításra az Mmtv. 33. § (1) bekezdése alapján.

[17] Az alperes a 2012. június 5. napján kelt határozatával a felperes részére 2012. szeptember 1. napjától kezdődően rokkantsági ellátás folyósításáról rendelkezett az addig folyósított ellátással azonos összegben (havi 94 285 forint) tekintettel arra, hogy a szakértői szerv szakhatósági állásfoglalása szerint a felperes egészségi állapotának mértéke 57%, foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban a komplex minősítés szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott egyéb körülmények miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt [Mmtv. 3. § (2) bekezdés b) pont, Mmtv. 33. § (8) bekezdés a) pont]. A felperes egészségi állapotának mértékét soros felülvizsgálat keretében 57%-ban állapította meg az NRSZH elsőfokú bizottsága B2 minősítéssel.

[18] Az alperes az elsőfokú határozatát 2012. október 31. napján kelt határozatával módosította és 2012. december 31. napjával a felperes részére megállapított rokkantsági ellátás folyósítását megszüntette, egyidejűleg 2013. január 1. napjától a rokkantsági ellátás összegét a korábbi havi 94 285 forint helyett havi 41 850 forintban állapította meg tekintettel arra, hogy a 2012. július 1-je előtt elvégzett komplex felülvizsgálat során az NRSZH elsőfokú bizottsága a felperesnél állapotjavulást állapított meg.

[19] A 2011. december 31-ig rokkantsági nyugdíjban részesülőket érintő változások a tételes jogi rendelkezések közül az Mmtv. 31-33. §-aiban kerültek megfogalmazásra, ezek közül pedig a felperesre irányadó 33. § (1) bekezdése adott lehetőséget, a már megszerzett jogosultságnak a rehabilitálhatóság és a foglalkoztathatóság szempontjai figyelembe vételével való érvényesülését biztosítandó, a korábbi ellátás (rokkantsági nyugdíj) rehabilitációs ellátásként való továbbfolyósítására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!