BH 1988.11.398 I. Tisztességtelen gazdasági tevékenység a versenytárs árujával összetévesztésig azonos megjelenésű áru forgalomba hozatalával [1984. évi IV. tv. 4. §].
II. A tisztességtelen gazdasági tevékenység során előállított vagy forgalomba hozott áru, illetve az ilyen áru előállítására szolgáló eszköz megsemmisítésének elrendelhetősége [1984. évi IV. tv. 18. § b) pont].
Az elsőfokú bíróság a közbenső és részítéletnek megjelölt ítéletével a III. r. alperest a felperes által gyártott és forgalmazott mesefigurák utánzatainak előállításától eltiltotta, és arra kötelezte, hogy a mesefigurák gyártásához használt szerszámokat és árukészletet 15 nap alatt semmisítse meg.
Az elsőfokú bíróság az ítélet indokolásában megállapította, hogy a felperesek által gyártott, illetőleg Magyarországon forgalmazott FABU-LAND mesefigurák egyszerű utánzatainak gyártásával és forgalomba hozatalával a műanyagfeldolgozó kisiparos foglalkozású III. r. alperes az 1984. évi IV. tv. 4. §-ában meghatározott tilalom megszegésével jogsértést követett el, és ezért a felperesek által kért jogkövetkezmények egy részének alkalmazásáról részítélettel, a kártérítési követelés vonatkozásában pedig egyben "közbenső ítélettel" döntött.
Az elsőfokú ítélet megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében a III. r. alperes fellebbezett. Álláspontja szerint szabadalom, ipari mintaoltalom, illetve védjegyoltalom hiányában műszaki tartalommal rendelkező ipari termékkel a kereskedelemben nem lehet monopolhelyzetet teremteni azon az alapon, hogy az egyik forgalmazó a piacon a termékkel előbb jelent meg. Azt is vitatta, hogy a jogsértés megállapítására az áruk hasonlósága önmagában elegendő lenne. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a felperesek által használt csomagolást, kereskedelmi jelzést, jelölést a saját termékén nem alkalmazott, ennek hiányában pedig "szolgai másolásról" nem lehet szó.
Arra is hivatkozott, hogy még a perindítás előtt felajánlotta a felpereseknek: az általa forgalmazott termék csomagolásán feltünteti, hogy nem a felperes által forgalmazott és széles körben ismertté vált sajátos márka nevű termék.
A felperesek az ellenkérelmükben az elsőfokú ítélet fellebbezéssel támadott rendelkezéseinek a helybenhagyását kérték, emellett azonban az ítélet kiegészítését és annak kimondását indítványozták, hogy a III. r. alperes a mesefigurák gyártásához használt szerszámok és az árukészlet megsemmisítésére a bírósági végrehajtó és a felperesek képviselőjének jelenlétében legyen köteles.
A Legfőbb Ügyészség - a Párizsi Uniós Egyezmény alábbiakban ismertetett rendelkezéseire utalva - az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta.
A fellebbezés a következő indokok szerint részben alapos.
Az 1970. évi 18. számú tvr-rel kihirdetett, az ipari tulajdon oltalmára létesült ún. Párizs Uniós Egyezmény 10. cikkének (1) bekezdése és e cikk (3) bekezdésének 1. pontja értelmében az unió országai kötelesek az unió hatálya alá tartozók számára a tisztességtelen verseny ellen hathatós oltalmat biztosítani. Meg kell tiltani nevezetesen: - egyebek mellett - minden olyan természetű cselekményt, amely bármilyen módon alkalmas arra, hogy valamelyik versenytárs telepével, áruival vagy ipari, illetve kereskedelmi tevékenységével összetévesztésre vezessen.
Magyarország és Dánia is az unió országai közé tartoznak.
Az Egyezmény e részének megfelelő rendelkezést tartalmaz a tisztességtelen gazdasági tevékenység tilalmáról szóló 1984. évi IV. tv. (TGT) 4. §-a, amely szerint: tilos az árut, illetőleg a szolgáltatást (a továbbiakban együtt: áru) a versenytárs hozzájárulása nélkül olyan jellegzetes külsővel, csomagolással, megjelöléssel vagy elnevezéssel forgalomba hozni, továbbá az áru hirdetésében olyan nevet, megjelölést vagy árujelzőt használni, amelyről a versenytársat, illetőleg annak áruját szokták felismerni.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!