1050/1993. (VII. 1.) Korm. határozat
a Kormány ügyrendjéről szóló 1025/1991. (VI. 15.) Korm. határozat módosításáról
1. A Kormány ügyrendjéről szóló - az 1040/1991. (IX. 2.) Korm. és az 1025/1992. (V. 5.) Korm. határozatokkal módosított - 1025/1991. (VI. 15.) Korm. határozat (a továbbiakban: H.) a jelenlegi 7. pontot követően a következő 7/A. ponttal egészül ki:
"7/A. A nagyobb jelentőségű kormányzati döntések (pl. átfogó törvényjavaslatok, fontosabb kormányrendeletek, programok) előkészítése és a döntéshozatal kétszakaszos eljárásban történik. Az elvi természetű, főbb tartalmi kérdésekben való állásfoglalást követő második szakasz a Kormány által kialakított elvek alapján részleteiben kidolgozott szabályozási és egyéb döntések előkészítésére, illetőleg meghozatalára irányul."
2. A H. 9. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"9. Az előterjesztésben - a szakmai részletkérdések mellőzésével - röviden be kell mutatni a megalapozott döntéshez szükséges információkat, így különösen a javasolt intézkedés indokait, lényegét, főbb tartalmi jellemzőit, valamint várható társadalmi, gazdasági, igazgatási, államháztartási, nemzetközi és egyéb hatásait, illetve következményeit, jogszabály esetében ezen túlmenően az alkalmazhatóság feltételeit. Az előterjesztésnek tartalmaznia kell a tárgyra vonatkozó főbb megállapítások és javaslatok összefoglalását, továbbá a pontosan megfogalmazott döntési javaslatot."
3. A H. 11. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"11. Törvénytervezet vagy országgyűlési határozattervezet esetében az előterjesztésnek tartalmaznia kell az előterjesztőnek az országgyűlési tárgyalási módra (sürgős, kivételes, kivételes és sürgős eljárás) vonatkozó javaslatát, valamint ennek indokait."
4. A H. 12. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"12. A nem jogszabály alkotására irányuló előterjesztésben meg kell jelölni az adott kérdéssel kapcsolatos döntési hatáskör jogalapját. Az előterjesztésnek konkrétan megfogalmazott, a többféle értelmezés lehetőségét kizáró és a végrehajtás szempontjából ellenőrizhető határozati javaslatot kell tartalmaznia, szükség esetén rögzítve az ellenőrzés módját és felelőseit is."
5. A H. 13. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az előterjesztőnek javaslatot kell tennie a döntés titokvédelmi minősítésére, illetőleg a közzétételének módjára, valamint a korábbi határozatok hatályon kívül helyezésére is."
6. A H. 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. Az előterjesztés tervezetét - ha törvény vagy e határozat eltérően nem rendelkezik - véleménynyilvánítás céljából a Kormány tárgy szerint érintett tagjának kell megküldeni. A tervezetet - a véleményezésre nyitva álló határidő megjelölésével - tájékoztatásul a Kormány többi tagjához is el kell juttatni. Az egyeztetési kötelezettség minden véleményt nyilvánító vagy véleményezési szándékát jelző miniszter irányában fennáll."
7. A H. 22. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"22. Az előterjesztés tervezetére a Kormány tagjain és a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárán kívül azok tehetnek észrevételt, akikkel szemben az egyeztetés kötelezettsége fennáll."
8. A H. 27. pontja a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Az észrevétel elfogadása vagy a vitás kérdésben való megegyezés esetén az eredetileg észrevételt tevőt egyetértőként kell feltüntetni."
9. A H. a jelenlegi 27. pontot követően a következő 27/A. ponttal egészül ki:
"27/A. A társadalmi érdekegyeztetés rendjére külön jogszabályok, illetőleg megállapodások irányadók."
10. A H. 29. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"29. Az előterjesztéseket legalább öt nappal a közigazgatási államtitkári értekezlet időpontja előtt, hetvenöt példányban - további egy példányt az előterjesztő eredeti aláírásával ellátva - meg kell küldeni a Miniszterelnöki Hivatalnak."
11. A H. a jelenlegi 31. pontját követően a következő 31/A. ponttal egészül ki:
"31/A. Az előterjesztőnek - legkésőbb a Kormány ülését megelőző napon - el kell juttatnia a kormányszóvivő részére az előterjesztéssel kapcsolatos sajtóközleményre vonatkozó szövegjavaslatát."
12. A H. a jelenlegi 37. pontját követően a következő címmel és a 37/A-G. pontokkal egészül ki:
"Politikai államtitkári értekezlet
37/A. A Kormányt politikai tevékenységével összefüggő feladatainak ellátásában és parlamenti kapcsolatainak összehangolásában politikai államtitkári értekezlet segíti. A politikai államtitkári értekezlet - feladatkörében - általában a Kormány ülését közvetlenül megelőző politikai véleményező és döntéselőkészítő fórum.
37/B. Az előterjesztések és jelentések közül mindazokat, amelyeket a Kormány erre kijelöl, illetve amelyekben a politikai államtitkárok testülete szerint politikai állásfoglalás szükséges, a politikai államtitkári értekezleten meg kell tárgyalni.
37/C. A politikai államtitkári értekezletet kéthetenként, általában a Kormány ülésének napját megelőző 8. napon kell megtartani. Rendkívüli esetben a politikai államtitkári értekezlet más időpontra is összehívható.
37/D. A politikai államtitkári értekezletet a miniszterelnök által kijelölt miniszterelnökségi politikai államtitkár hívja össze, szervezi, vezeti és ő állapítja meg az értekezlet napirendjét. Akadályoztatása esetén - e feladatai ellátásában - az általa kijelölt politikai államtitkár helyettesíti.
37/E. A politikai államtitkári értekezlet résztvevői a minisztériumok politikai államtitkárai és a miniszterelnök által kijelölt címzetes államtitkárok. A kijelölt miniszterelnökségi politikai államtitkár az értekezletre más személyt is meghívhat.
37/F. A politikai államtitkári értekezlet a napirendjére tűzött előterjesztéseket és jelentéseket - mindenekelőtt a várható társadalmi és politikai hatásokat elemezve - megvitatja, azok tekintetében állást foglal; állásfoglalásáról a Kormány ülésén tájékoztatást kell adni.
37/G. A politikai államtitkári értekezletről emlékeztető készül. Az emlékeztetőnek az érdekeltek részére történő megküldésével kapcsolatban a 94. pont rendelkezései az irányadók."
13. A H. 38. pontja a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Az államtitkári értekezlet - feladatkörében - általában a Kormány ülését közvetlenül megelőző döntéselőkészítő fórum."
14. A H. 40. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"Az államtitkári értekezlet általában a Kormány ülésének napját megelőző kilencedik napon kell megtartani. Rendkívüli esetben az államtitkári értekezlet más időpontra is összehívható."
15. A H. 47. pontja a következő rendelkezéssel egészül ki:
"Az államtitkári értekezlet az előterjesztést e testületek állásfoglalását követően ismételten megvitatja, ha ez az ülés megfelelő előkészítése érdekében szükséges."
16. A H. a jelenlegi 50. pontot követően a következő 50/A. ponttal egészül ki:
"50/A. Az előterjesztésért felelős miniszternek a Kormány ülését megelőzően személyes egyeztetés útján kell megkísérelnie a fennmaradt vitás kérdések tisztázását."
17. A H. 74. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"74. A külön határozatba foglalást vagy intézkedést nem igénylő döntést az összefoglalóban kell rögzíteni. A Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára szükség esetén emlékeztetőt ad ki, s azt az érdekelteknek tájékoztatásul megküldi."
18. A H. 87. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"87. A Miniszterelnöki Hivatal havonta jelentést készít a Kormány határozataiban előírt határidős feladatok végrehajtásáról. A határidő elmulasztásának okairól a végrehajtásért felelős írásbeli tájékoztatást ad."
19. A H. 94. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"94. A Kormány döntéseit előkészítő testületek üléseiről emlékeztető készül. Az emlékeztetőnek az érdekelt szervek és személyek részére történő megküldéséről - a kormányanyagok terjesztési rendje szerint - a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára gondoskodik."
20. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba; egyidejűleg a H. 73. pontja a hatályát veszti. A hatálybalépéskor folyamatban levő ügyekben a határozat rendelkezéseit az eljárás még hátralévő szakaszában, a határozat 1-6. pontját pedig a hatálybalépés napjáig tárcaegyeztetésre még ki nem küldött előterjesztések esetében is megfelelően alkalmazni kell.
A miniszterelnök helyett:
dr. Boross Péter s. k.,
belügyminiszter