A Nyíregyházi Törvényszék G.40135/2017/41. számú határozata tartozás megfizetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 164. §, 233. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 4. §, 277. §, 315. §, 324. §, 326. §, 327. §, 339. §, 344. §, 348. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 42. §, 2006. évi IV. törvény (Gt.) 30. §, 2013. évi CLXXVII. törvény (Ptké.) 50. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Varjasi Erika
Nyíregyházi Törvényszék
11.G.40.135/2017/41-II. szám
A Nyíregyházi Törvényszék Dr. Szabó Ügyvédi Iroda (..., ügyintéző: Dr Bánk Attila ügyvéd) által képviselt ... Korlátolt Felelősségű Társaság (..., Cg... cégjegyzékszámú) felperes által - a Veres Lajos Ügyvédi Iroda (..., ügyintéző ügyvéd: Dr Veres Lajos) által képviselt ... zártkörűen működő Részvénytársaság (..., Cg... cégjegyzékszámú) alperes ellen 562 253 300 Ft kártérítés és járuléka megfizetése iránti perében meghozta az alábbi
Í t é l e t e t:
A bíróság a keresetet elutasítja.
Kötelezi a felperest, fizessen meg az alperesnek 15 nap alatt 3 870 000 Ft (azaz hárommillió nyolcszázhetvenezer forint) perköltséget.
A bíróság kötelezi a felperest, fizessen meg az államnak az illetékes illetékügyi hatóság külön felhívására, az abban megjelölt időben és módon 1 500 000 Ft (azaz egymillió-ötszázezer forint) feljegyzett eljárási illetéket.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt a Debreceni Ítélőtáblához címzett, de a Nyíregyházi Törvényszéken elektronikusan benyújtandó fellebbezésnek van helye.
A másodfokú bíróság a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, az elsőfokú bíróság ítéletét a 251. §-ban, illetve a 252. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott okból kell hatályon kívül helyezni, a fellebbezés csak a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték megfizetésére vonatkozik, az a teljesítési határidővel kapcsolatos, kizárólag az ítélet indokolása ellen irányul, a felek ezt kérték vagy megítélése szerint - tekintettel a fellebbezési (csatlakozó fellebbezési) kérelemben, illetve fellebbezési ellenkérelemben foglaltakra - az ügy eldöntése tárgyaláson kívül is lehetséges.
I n d o k o l á s
A bíróság a peres felek képviselői nyilatkozata, írásbeli beadványai, ..., ..., ..., Dr. ... tanúk vallomása, a Nyíregyházi Törvényszék 13.G.15-11-040.012., 3.G.15-15-040.160., a Debreceni Járásbíróság 59.B.498/2014. számú ügyiratok alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A ... Korlátolt Felelősségű Társaság felperes 2004. augusztus 8. napján alakult, fő tevékenységi köre az általa bérelt, lízingelt, illetve a saját tulajdonában álló járművekkel végzett nemzetközi fuvarozás.
2009. szeptember 16. és 2012. február 8. napjai között a társaság vezető tisztségviselője, önálló képviseleti joggal rendelkező képviselője ... volt, a társaság ügyeit azonban ténylegesen házastársa, ..., mint tag (tulajdonos) intézte.
Az ... zártkörűen működő Részvénytársaság (... Zrt.) 1996. december 31-én jött létre, 2008. augusztus 19. és 2010. november 30. napjai között a társaság vezető tisztségviselője, önálló képviseleti joggal rendelkező képviselője az alkalmazottja, ... vezérigazgató volt.
A gazdálkodó szervezet a ... Zrt. többségi tulajdonával működő társaság, kiemelt feladata, hogy a mikro-, kis-, és középvállalkozások, valamint a helyi önkormányzatok számára projektszervezési, tanácsadási és forrásszervezési tevékenységgel, valamint kiegészítő fejlesztési források biztosításával hozzájáruljon a térség gazdasági fejlesztéséhez, szerkezetátalakításhoz, versenyképességének a növeléséhez, és a területi felzárkóztatás elősegítéséhez.
A fejlesztési társaság egyik főtevékenysége a tőkebefektetés. A tevékenységéhez tartozott az új és már működő kis- és középvállalkozásokhoz kapcsolódó befektetések során eszközfinanszírozással segíteni a vállalkozásokat. A konstrukció lényege, hogy a partner által kiválasztott eszközt az eladótól megvásárolta, majd a tulajdonába került eszközt részletfizetési kedvezmény biztosítása mellett üzleti alapon értékesíti a partnervállalkozásnak, azzal, hogy (a 2010. évben hatályos) Befektetési Szabályzata szerint a fejlesztési társaság tevékenysége nem tartozik az 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) és a 2001. évi CXX. törvény (Tpt.) valamint a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) hatálya alá.
A fejlesztési társaság befektetési ügyleteinek lebonyolításával kapcsolatos eljárási, elemzési és felülvizsgálati szabályokat a Befektetési Szabályzat tartalmazza, mely szabályzat célja, hogy
- szabályozza a befektetések rendjét,
- megállapítsa a kihelyezett eszközök működésének és a működés biztosítékainak keretrendszerét,
- biztosítsa a cégcsoport egységes befektetés politikáját, a biztonságos vagyonkezelésének a rendjét.
2. Befektetések típusai:
II. befektetésnek a vállalkozásokban fennálló részesedés (részvény, üzletrész, stb.) megszerzését az ehhez kapcsolódó eseti tagi kölcsön nyújtást, illetve az eszközfinanszírozási ügylet keretében megvalósuló, részletre történő értékesítés értendő.
II. Befektetési politika
1.) a társaság befektetési tevékenységet a társaság alapszabálya és a jelen befektetési szabályzat által kijelölt keretek között végezhet.
A 3.) a. - g. pontjai rögzítik a befektetési döntés kereteit.
IV. A befektetések eljárásrendje
A döntési szintet a befektetésre kerülő összeg nagysága határozza meg az alapító okirat rendelkezéseinek megfelelően.
A döntési szintek
a) a vezérigazgató önállóan dönt mindazon befektetések ügyében, melynek értéke nem haladja meg az 5 000 000 Ft-ot,
b) a vezérigazgató a fejlesztési társaság felügyelő bizottsága előzetes jóváhagyása után dönt mindazon befektetések (tőke és tagi kölcsön) ügyében, amelyek értéke nem haladja meg a fejlesztési társaság mindenkori alaptőkéjének 10%-át, illetve a 150 000 000 Ft-ot,
c) a fejlesztési társaság tulajdonosa dönt mindazon befektetések ügyében, amelyek értéke meghaladja a fejlesztési társaság mindenkori alaptőkéjének 10%-át, illetve a 150 000 000 Ft-ot.
A leánytársaság az 50 000 000 Ft-ot elérő befektetései, finanszírozási ügyletei esetén köteles a befektetésről a ... Zrt. Befektetési Bizottságának a véleményét beszerezni. A fenti összeghatárt el nem érő befektetés esetén a vezérigazgató, illetve az illetékes döntéshozó fórum jogosult a döntés meghozatala előtt a Befektetési Bizottság véleményét kikérni.
2. A döntés előkészítése/a végrehajtás rendje
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!