Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1998.5.211 I. Téves a rágalmazás vétségével kapcsolatban korábban kialakult az az ítélkezési gyakorlat, amely szerint a közérdek vagy a jogos magánérdek védelme céljából az állami és a társadalmi szervekhez vagy szervezethez intézett panaszok, bírálatok és bejelentések még abban az esetben is nélkülözik a társadalomra veszélyességet, ha azok tartalmilag - részben vagy egészben - valótlanok [Btk. 179. §].

II. Ha a hivatalos személyre vonatkozó tényállítás olyan tényekre vonatkozik, amelynek folytán az a hivatali visszaélés bűntettének a megállapítására alkalmas: ez a cselekmény nem - magánindítványra üldözendő - rágalmazást, hanem közvádra üldözendő bűntettet valósít meg;

a felülvizsgálati eljárás során ilyen esetben - a törvényes vád hiányában - az ügyben hozott határozatok hatályon kívül helyezésének és az iratok illetékes ügyészséghez való áttételének van helye [Btk. 225. §, 233. § (1) bek., Be. 122. § (2) bek., 250. § III. pont, 284. § (2) bek.].

A városi bíróság az 1996. április 30. napján kelt ítéletével a terheltet nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt 100 napi tétel - napi tételenként 500 forint összegű - pénzbüntetésre ítélte.

A megyei bíróság mint másodfokú bíróság védelmi perorvoslat alapján felülbírálva a városi bíróság ítéletét, az 1996. október 31. napján meghozott ítéletével a terheltet az ellene emelt vád alól felmentette.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A kereskedelmi kft. 1995. augusztus 10-én az egyik vidéki városban új áruházat nyitott. A nyitás napján a helyi vámhivatal az áruházban ellenőrzést tartott. 1995. augusztus 11-én került sor az előző napon kért okmányok bemutatására. Az 1995. augusztus 14-i újabb ellenőrzés során kitűnt, hogy a kft. kiskereskedelmi tevékenységre szóló jövedéki engedéllyel nem rendelkezik. Ezért a helyi vámhivatal az 1995. augusztus 15-én meghozott határozatával a hatályos jövedéki törvény alapján tíz napra bezáratta az áruházat. A zárásra ténylegesen augusztus 18-án került sor.

A határozatot a kft. 1995. augusztus 16-án megfellebbezte, amelyhez csatolták az előző napon kelt jövedéki engedélyt is.

A fellebbezésben utalás történt a jogszabály közelmúltbeli megváltoztatására, arra, hogy a kft. azonnal megkezdte a felkészülést a törvénymódosításnak megfelelő áruértékesítésre, valamint a bezárás folytán keletkezett kár nagyságára is.

A fellebbezést a terhelt - a kft. ügyvezető igazgatója - írta alá, és egyben jelezte azt is, hogy az áruházlánc országos gazdasági jelentőségére figyelemmel az üggyel kapcsolatban írásbeli tájékoztatást adott a Miniszterelnökség Titkárságára, az Országos Vámhivatal elnöke, valamint az egyik nagykövetség részére is.

Ugyancsak az 1995. augusztus 16-i keltezéssel a terhelt levelet intézett a Vám- és Pénzügyőrség országos parancsnokához, a miniszterelnökhöz, a pénzügyminiszterhez és a nagykövethez. E levélben a következőket írta: ... "panaszomat kívánom Ön felé bejelenteni, egyben soron kívüli intézkedését kérni". A soron kívüli intézkedést azért kérte a terhelt, mert a vámhatóság részéről "azzal fenyegetőznek, hogy az áruházat bezárják".

A magánvádló személyét illetően - aki mint a Vám- és Pénzügyőrség megyei parancsnoka kísérte figyelemmel az eseményeket - a levélben a következő kitételeket tette: "Számunkra teljesen egyértelmű, hogy a háttérben a konkurencia mozgatja a Vám- és Pénzügyőrség megyei parancsnokát, aki vélhetően valamely érdektől vezérelve próbálja a kft. működését akadályozni, ellehetetleníteni".

A megyei bíróság ítéletében kifejtette, hogy a vád tárgyává tett fenti kijelentés - a védelmi állásponttal szemben - nem értékítélet, hanem tényállítás, éspedig olyan tényállítás, amely a becsület csorbítására alkalmas, mivel azt sugallja, hogy a magánvádló a hivatali hatósági tevékenysége során nem a jogszabályoknak alárendelten jár el, hanem ténykedését más érdekek is befolyásolják. Ez az állítás pedig - a "más érdekeknek" tartalmától függetlenül is becsületsértő, mert az állítás valósága esetén legalább fegyelmi jogkövetkezményeket vonna maga után. Mindemellett a másodfokú bíróság úgy vélte, a terhelt magatartásából hiányzik a jogellenesség, minthogy a cselekmény motívuma a hatóság, illetve annak egyik parancsnoka tevékenységével kapcsolatos észrevételek feltárása és soron kívüli intézkedés sürgetése volt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!